Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. január 2019

Fica diskvalifikuje poňatie práva

Prečo nepatrí Robert Fico na Ústavný súd.
Fica diskvalifikuje poňatie práva

Foto: Štefan Puškáš/TASR

Politická kariéra Roberta Fica je triumfom ponovembrovej politiky. Pre svoju dĺžku, do parlamentu bol zvolený nepretržite od roku 1992 (prekoná ho len Béla Bugár), predsedom vlády bol trikrát podobne ako Mečiar, ale dlhší čas. K tomu treba pripočítať roky, keď stál v čele opozície, tzn. obdobie druhej Dzurindovej vlády a polobdobie Radičovej vlády. Podobnú kariéru nemá nikto na pravici.

Fico vládol inak ako pravica, neponúkal žiadne reformy, krajinu menil skôr pomaly, zato zásadne a do hĺbky, jeho metódou bolo viac prispôsobovanie ako reformovanie. Politicky sa mu podarilo viac vecí, dokázal byť bezškrupulózny (vláda s Mečiarom a Slotom), aj flexibilne prekročiť táborovo-ideologické hranice (vláda s Bugárom a zvyškami Procházkovej strany), verbálne dokázal byť nekompromisný a polarizovať na hranu, súčasne dodržiavať uzavreté dohody viac ako Dzurinda. V zahraničnej politike, dlho jeho slabej stránke, ukázal rozvahu, v domácej sa stal symbolom politického systému, ktorému dominovali postavy ako Kaliňák, Baštrnák, Kočner, Trnka.

Dôsledkom bolo, že ho zosadil tlak ulice, nie voľby (ako Mečiara), ale to, čo on sám vždy vyznával a čomu sa koril – tlak verejnej mienky.

Predtým aj potom platilo, že Robert Fico bol vždy politik, s ktorým bolo potrebné zviesť zápas. Ale súčasne sa s ním dala uzatvoriť dohoda (členstvo v EÚ, NATO, definícia manželstva atď.), pridajte si dôraz či druhé prídavné meno, ale Robert Fico bol vždy účelový politik v zmysle starého machiavellistického vtipu: čo ak nie účel svätí prostriedky.

Keďže podobných politikov je dnes na Západe absolútna väčšina, je to problém, ktorý nemá jednoduché riešenie.

A prišla prihláška na Ústavný súd.

Hlavný problém je Ficovo účelové poňatie práva.

Inzercia

Je jasné, že tento problém sa netýka iba Fica, najneskôr od Oroszovho disent-stanoviska s opisom súdneho aktivizmu na slovenský spôsob vieme, že takých sudcov je na Ústavnom súde väčšina. A netreba si robiť ilúzie ani o stave právneho myslenia nominantov ako Peter Kresák. Robert Fico je však väčší symbol, preto mu náleží väčšia pozornosť.

Čítal som pred rokmi jeho prácu Trest smrti (1998) a jej nosná téza korešpondovala do bodky s tým, ako sa predstavil v dokumente Ex-premiéri koncom minulého roka. Ficovo uvažovanie o treste smrti je – ako vravel klasik – alternatívne. Vie uviesť dôvody za aj proti, kľúčom k problému nie je pre neho povaha morálna, respektíve morálno-právna, ale sociologická, resp. kriminalistická. Argument s odkazom na verejnú mienku považuje za dôležitejší ako argument filozofický, keďže s verejnou mienkou sa dá pracovať, vie sa rozhodnúť tak aj onak, podľa potreby.

A to je pointa tohto textu: zmysel Ústavného súdu je v tom, aby bola moc rozdelená a aby sa jednotlivé zložky konfrontovali, aby medzi nimi vznikol konflikt a kontrola. V prípade Ústavného súdu ide o to, aby pred náladami spoločnosti mala prednosť ústava, respektíve filozofický argument pred sociologickým. Ústavný sudca má byť zovretý znením ústavy, výkladom a tradíciou na jednej strane a pevnými hodnotami svojho myslenia na strane druhej. Ešte inak: aby politici motivovaní záujmami osobnými, väčšinovými či záujmami dobre organizovanej menšiny narazili v prípade sporu na moc, ktorá chráni dôstojnosť a slobodu slabších, aj keď ich nepočuť.

To nie je princíp sociálnej demokracie, určite nie socdem karpatského typu, ale princíp právneho štátu.

Robert Fico stojí od roku 1992 na opačnej strane, je kariérnym šampiónom výkonnej moci, ktorý dokázal mobilizovať väčšinu aj dobre organizovať záujmovú menšinu, vynikol v tom nad všetkých ostatných, preto na košický súd nepatrí.

Jeho rozhodnutie ale nesie aj dve prednosti. Po prvé, nomináciám na Ústavný súd sa bude vďaka nemu venovať väčšia pozornosť, ako ukázal kolega, je na to dôvod, a po druhé, opoziční prezidentskí kandidáti dostali od neho darom ďalšiu tému do kampane.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame