Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. január 2019

Robert Fico roztočil veľkú ruletu

Šéf Smeru dúfa, že aj niekto z týchto dvoch pánov by mu mohol pomôcť na ceste na Ústavný súd.
Robert Fico roztočil veľkú ruletu

Maroš Šefčovič, Ján Kubiš a Robert Fico počas summitu EÚ 19. júna 2008 v Bruseli. FOTO TASR – Martin Baumann

Robert Fico sa pustil do ďalšieho životného zápasu, ktorý poznačí všetko, čo sa udeje v najbližších mesiacoch na slovenskej politickej scéne.

Samozrejme, pri Ficovi to nikdy nie je tak, že by stavil len na jednu kartu. Aj keď pred piatimi rokmi na úplnom vrchole moci oznámil, že sa chce stať prezidentom – čím dal spolustraníkom najavo, že ho už nebaví byť šéfom Smeru ani premiérom – Fico ani po prekvapivo dramatickej prehre neodišiel zo scény.

Naopak, politicky sa opäť vzchopil, napriek stratám vyhral ďalšie voľby, zostavil svoju tretiu vládu a aj keď minulý rok musel pod ponižujúcim verejným tlakom odísť z postu premiéra, okamžite pretransformoval predsedníctvo Smeru a posilnil si tak vlastné postavenie.

Takže ak by mu aj teraz náhodou jeho kandidatúra na sudcu Ústavného sudcu nevyšla, Fico nepustí Smer z oprát a povedie ho ako líder do volieb.

Temný scenár s Dankom

V tejto chvíli je isté len to, že jeho kandidatúra na ústavného sudcu nie je bezhlavým, ale premysleným rizikom. Dá sa predpokladať, že od Danka aj Bugára má záruku, že koaliční poslanci ho zvolia do výberu 18 kandidátov, z ktorých prezident vymenuje deviatich ústavných sudcov. Danko si za to ani nemusí pýtať veľkú protihodnotu, keďže od odchodu Fica z vrcholnej politiky si sľubuje zisk časti smeráckych voličov, ktorí dnes v prieskumoch uvádzajú, že ich druhou voľbou po Smere by bola SNS.

Aj s Bélom Bugárom sa dá dohodnúť rýchlo, pokiaľ mu Smer zaručí, že jeho poslanci zdvihnú ruky za sudcovských kandidátov Mosta, Petra Kresáka a Editu Pfundtner.

Kľúčovou otázkou preto v tejto chvíli je, čo bude nasledovať, ak parlament o pár týždňov zvolí Roberta Fica za kandidáta na ústavného sudcu.

Jeden scenár, ktorý označil za „najhorší možný vývoj“, opísal v texte pre Denník N Ján Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu a dnes okrem iného aj poradca prezidenta Kisku. Podľa Mazáka „časť politikov jasne koketuje s myšlienkou na paralyzovanie Ústavného súdu na obdobie piatich mesiacov“, a to tým, že chce vyradiť z procesu rozhodovania nielen súčasného prezidenta Kisku, ale aj nasledujúceho prezidenta.

Novozvolený prezident totiž skladá sľub do rúk predsedu Ústavného súdu. Lenže ako upozorňuje Mazák, dnešná predsedníčka Ústavného súdu odíde zo súdu 17. februára. Keby vládna väčšina naťahovala voľbu kandidátov na ústavných sudcov až do uplynutia funkčného obdobia prezidenta Kisku, právomoci prezidenta by podľa ústavy prešli na Andreja Danka ako predsedu Národnej rady.

Ako ďalej uvádza Mazák, Danko by tak rozhodoval o nových sudcoch Ústavného súdu, ako aj o osobe nového predsedu ÚS. Takže by to bol Danko, ktorý by menoval za šéfa Ústavného súdu Roberta Fica.

Mazákov temný scenár hovorí, že celé kreovanie Ústavného súdu by sa udialo za múrmi vládnej koalície, ktorá by ho prebudovala od podlahy po strechu.

Ale to, či sa tento scenár naplní, závisí stále aj od prezidenta Andreja Kisku. Je faktom, že vo februári sa skončí funkčné obdobie predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej aj ďalších ôsmich sudcov, ale ešte stále v Košiciach zostanú ďalší štyria sudcovia.

Ak by sa chcel Kiska Mazákovmu scenáru vyhnúť, mohol by menovať za predsedu Ústavného súdu niekoho zo štvorice Jana Laššáková, Mojmír Mamojka, Miroslav Duriš a Jana Baricová. V takom prípade by Kiska vyradil Andreja Danka z hry a novozvolený prezident by sa ujal svojej funkcie plynulo po odchode Kisku. Bolo by tak na novom prezidentovi, ktorých deviatich právnikov vymenuje zo zvolených 18 kandidátov za ústavných sudcov a koho určí za predsedu ÚS.

Môže rátať s Kiskom?

Samozrejme, Fico by sa teoreticky mohol stať ústavným sudcom ešte za éry Andreja Kisku, ak by sa ho Kiska na základe nejakých zákulisných politických dohôd rozhodol menovať. Ak však Kiska chce pokračovať v politike, založiť stranu a vyhrať budúce voľby, len ťažko možno predpokladať, že akurát on by mal splniť Ficovi únikový kariérny sen.

Inzercia

V letopočte po Kuciakovej vražde by to protificovskí voliči, ktorí chcú právom vidieť trojnásobného premiéra porazeného v Bratislave, a nie relaxovaného v Košiciach, Kiskovi už nikdy neodpustili. A zákonite by si kládli otázku, či Fica menoval výmenou za to, že sa Smer (a polícia) pred voľbami nebudú venovať jeho firmám a daniam.

Kiska napokon aj na dnešnej tlačovke nepriamo naznačil, že s ním Fico nemôže rátať.

V tejto chvíli je najpravdepodobnejším scenárom, že vládna väčšina bude pod vedením Fica naťahovať proces voľby ústavných sudcov tak, že najskôr zvolia len sedemnástich kandidátov a medzi nimi aj Fica, ktorý sa potrebuje čo najskôr poistiť. Kiska by v takomto prípade nemohol nič robiť, koaličná väčšina by vyčkala na jeho odchod z prezidentského kresla a až potom zvolila osemnásteho kandidáta.

Finálnu sudcovskú deviatku by tak menoval až nový prezident.

Ficovi prezidenti

Robert Fico ide so svojou kandidatúrou síce do nemalého, ale prijateľného rizika, kde výsledok závisí od toho, koho voliči zvolia za prezidenta.

Z koaličných kuloárov preniká, že o svojej prezidentskej kandidatúre už veľmi vážne uvažuje predseda SNS Andrej Danko. A pre Fica, ktorý Dankom politicky pohŕda, by jeho kandidatúra nebola vôbec zlou správou.

Aj veselé a z hľadiska marketingu priam majstrovské silvestrovské video, v ktorom si Andrej Danko uťahuje zo svojich káuz, už nielen v Smere vnímajú aj v tomto prezidentskom kontexte.

Danko dával dosiaľ svojmu okoliu dlhšie najavo, že prezidentská kandidatúra by bola pre neho zaujímavá najmä v prípade, ak by do súboja nešiel Miroslav Lajčák, ktorého aj on považoval za jasného favorita volieb.

Lajčák však podľa našich informácií povedal Smeru ešte v decembri svoje definitívne nie, po ktorom sa už skončili celoročné stranícke navrávačky.

Podľa najnovších správ z vysokých poschodí Smeru sú najhorúcejšími kandidátmi Ficovej strany Ján Kubiš a Maroš Šefčovič, pričom váhy sa v novom roku nakláňajú skôr na Šefčovičovu stranu. Ten síce zďaleka nie je náhradou za Lajčáka, má oveľa nižšiu poznateľnosť a popularitu, na druhej strane sa však bude opozícii a médiám doňho ťažšie strieľať, preto v Smere veria, že táto (diplomatická) motyka vystrelí.

Ak napokon Smer postaví Šefčoviča, ten by aj v prípade, keby neuspel, mohol neskôr kandidovať ako jednotka do eurovolieb a následne sa stať opäť eurokomisárom. Prípadné prezidentské fiasko by tak neohrozilo pokračovanie jeho bruselskej topkariéry, aj to je dôvod, ktorý bude hrať v jeho uvažovaní rolu.

Robert Fico preto začiatkom roka vychádza z toho, že na prezidentskej volebnej šachovnici bude mať prinajmenej dve figúrky, niekoho z dvojice Šefčovič/Kubiš a Andreja Danka, ktoré by mu poslúžili na ceste na Ústavný súd.

Líder Smeru sa pustil do veľkej hry na dvoch frontoch. Ale to, či sa mu nový pokus o únik z výkonnej politiky vydarí, bude závisieť od správania Andreja Kisku a od výsledku prezidentských volieb.

 

Odporúčame