Prezidentskú kandidatúru zvažuje aj exminister zahraničia Ján Kubiš

Prezidentskú kandidatúru zvažuje aj exminister zahraničia Ján Kubiš

Ján Kubiš v roku 2014, keď pôsobil ako osobitný predstaviteľ OSN pre Afganistan. Foto – TASR/AP

Kubiš so žiadosťou o podporu poslancov parlamentných strán zrejme nepochodí. Jeho kandidatúra tak závisí od postoja Smeru.

Bývalý minister zahraničných vecí prvej Ficovej vlády Ján Kubiš sa v rozhovore pre denník Pravda rozhovoril o svojich plánoch do budúcnosti. 

Jednou z možností je kandidovanie v prezidentských voľbách. „Chcel by som byť občiansky kandidát s podporou politických strán. Alebo aspoň s podporou poslancov viacerých subjektov. Ak by to nebolo možné, tak by som si musel vyhodnotiť, ako ďalej,“ povedal Kubiš, ktorý v decembri ukončil svoje pôsobenie na čele misie OSN v Iraku.

„Myslím, že mám unikátne skúsenosti, ktoré nemá nik na slovenskej politickej scéne. Nechcem to príliš zdôrazňovať, ale ja môžem hovoriť veľmi prakticky, čo môže a čo nemôže fungovať,“ uviedol Kubiš, ktorý sa chce definitívne rozhodnúť do týždňa.

Dovtedy sa plánuje stretnúť s politickými lídrami, členmi parlamentu a rôznymi slovenskými osobnosťami, aby si vypočul ich názor.

Z parlamentu však už dnes zaznievajú hlasy, že až také ľahké to mať nebude. Podľa portálu Aktuality.sk Kubiš nemôže počítať s podporou SaS, OĽaNO, SNS, ĽSNS ani Spolu.

„Kubišovi tak môžu posvätiť kandidatúru pravdepodobne už len poslanci vládneho Smeru-SD. Dušan Jarjabek s Jánom Podmanickým v pondelok poznamenali, že túto otázku nemajú v strane vyriešenú," napísali Aktuality.

V prípade, že by to Kubišovi s prezidentskou kandidatúru nevyšlo, zrejme pokračoval by v práci pre OSN. „Už mám dohodu s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov a plnú podporu stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, že môžem pokračovať ďalej v systéme. V dohľadnej dobe by mi mali potvrdiť ďalšie pôsobisko,“ konštatoval Kubiš pre Pravdu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo