Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2014

Kampaň za tých, ktorí nedostali šancu narodiť sa

V týchto dňoch už vrcholia prípravy na projekt Sviečka za nenarodené deti, ktorý organizuje občianske združenie Fórum života. V nedeľu 2. novembra si spomienku na deti, ktoré zomreli pri spontánnom alebo umelom potrate, oficiálne uctíme už po dvanástykrát. sviecka-sklenena2.jpg ...

Kampaň za tých, ktorí nedostali šancu narodiť sa

V týchto dňoch už vrcholia prípravy na projekt Sviečka za nenarodené deti, ktorý organizuje občianske združenie Fórum života. V nedeľu 2. novembra si spomienku na deti, ktoré zomreli pri spontánnom alebo umelom potrate, oficiálne uctíme už po dvanástykrát.

Fórum života chce už tradične spojiť Spomienku na všetkých verných zosnulých so spomienkou na nenarodené deti, a tak rozvíjať úctu ku každému životu. Kampaň, ktorú podporujú aj slovenskí biskupi, má tri rozmery – duchovný, vzdelávací a praktický. „Duchovnú dimenziu predstavuje modlitba za Božie milosrdenstvo pre nenarodené deti, za tých, čo zvažujú, či si ponechajú svoje ešte nenarodené dieťa, aj za tých, ktorí sa podieľajú na vykonávaní potratov,“ uvádzajú organizátori akcie. Vzdelávacím rozmerom je šírenie osvety v kontexte ochrany ľudského života od jeho počatia. Posledná praktická rovina pozostáva z finančnej podpory pre aktivity, ktoré vyplývajú z činnosti Fóra života.

Konkrétne formy pomoci

Projekt je možné podporiť prostredníctvom verejnej zbierky, a to kúpou dvoch druhov sviečok s logom Fóra života, ktoré „na pamiatku zomrelých nenarodených detí môžeme zapáliť a umiestniť 2. novembra v oknách našich domovov,“ spresňuje Elena Miškovičová, koordinátorka projektu. Výťažok z kúpy symbolických sviečok bude občianske združenie využívať na celoročné financovanie rozličných pro-life a pro-family aktivít. Verejná zbierka s touto myšlienkou prebieha už od 13. októbra a potrvá až do 31. marca, a ľudia tak môžu prispieť aj priamym darom na konkrétne číslo účtu. Prosíme všetkých, ktorým nie je ľahostajná problematika ochrany života, ľudskej dôstojnosti a rodiny, o príspevok v rámci svojich možností, aby sa tieto kľúčové existenčné témy nedostávali na okraj záujmu spoločnosti, ale priamo do jej stredu,“ apelujú organizátori.

Inzercia

Kľúčovou je, nepochybne, aj samotná modlitba za úctu k životu. „V modlitbách chceme pamätať aj na rodičov týchto detí, i na tých, čo vykonávajú alebo aktívne podporujú umelé potraty,“ dodáva predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Podpora dobrovoľníkov

Neoceniteľnú posilu vidia organizátori aj v pomoci dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú z farností, rozličných spoločenstiev či škôl, a bez ktorých by šírenie osvety zrejme nebolo natoľko efektívne. Sú to ľudia, ktorým je „myšlienka ochrany života blízka a chcú sa podieľať na jej šírení aj prakticky, napríklad distribúciou propagačných materiálov, pomocou pri predaji sviečok v rámci verejnej zbierky, organizovaním modlitbových stretnutí na podporu pro-life iniciatív a podobne,“ uzatvárajú organizátori.

Do minuloročnej kampane sa zapojilo 534 miest, pomáhalo s ňou približne tisíc dobrovoľníkov a spolu sa vyzbieralo takmer 77-tisíc eur.

Daniela Matejovičová
Autorka študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.