Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. január 2019

Začína sa dôležitý rok pre opozíciu

A s ním otázka, či dokáže opozícia zaútočiť na Pellegriniho.
Začína sa dôležitý rok pre opozíciu

Foto: Martin Baumann/TASR

Najdôležitejšou udalosťou roka budú prezidentské voľby. Ich víťaz, ale aj to, ako sa zorientujú opoziční voliči, v prvom aj druhom kole. Parlamentná opozícia ide do nich s rizikom, svojho straníckeho kandidáta nemá SaS, OĽaNO, KDH ani Spolu. V najbližších troch mesiacoch možno očakávať rad mäkších aj tvrdších mediálnych manipulácií, ale to patrí k hre.

Potom prídu eurovoľby a s nimi test nových strán, či majú vybudované pevné jadro, ktoré pri 20-percentnej účasti stačí na 5-percentnú hranicu a plat v Bruseli.

Malé retro. Prezidentské voľby v roku 2004 naznačili blížiaci sa ústup pravice, v druhom kole porazil Gašparovič Mečiara. V roku 2006 potom pravica prehrala voľby, Dzurinda sa chcel udržať pri moci s podporou Mečiara a už išiel len z kopca.

V 2009 prišla chvíľa Ivety Radičovej, prehrala síce v druhom kole s Gašparovičom, ale zjednotila opozíciu a o rok nato sa stala premiérkou novej politickej triedy. Eufória netrvala dlho, prišlo obdobie neustálych konfliktov, ktoré sa skončilo predčasnými voľbami.

V roku 2014 prišlo víťazstvo Andreja Kisku nad Robertom Ficom v pomere 60 : 40, ukázalo sa, že Fico má limit (osobný aj koaličný), väčšina po parlamentných voľbách mohla vzniknúť len vďaka prekreslení čiary medzi tábormi a prechode Bugára a Procházku k Ficovi.

Aj teraz sa bude hrať o budúcnosť Pellegriniho a Fica, o voľby a vládu po roku 2020.

Pre opozíciu to znamená dvojité zadanie. To prvé je v prezidentských voľbách a poučení v posledných troch pokusoch. Kiska sa nedal preniesť do parlamentných volieb, Radičová nedokázala viesť heterogénnu koalíciu a slabý kandidát (Kukan) oslabil opozíciu najviac. Liberáli vo všetkých troch prípadoch zlyhali.

Tento dymiaci knôt cítiť už aj teraz.

Ale situácia je dnes v niečom iná, žiadny (prípadne) porazený opozičný kandidát nebude adeptom na post premiéra, nikto z nich. Pre opozíciu môže mať význam víťaz, najmä ak by ním bol niekto, kto dokáže efektívne mobilizovať proti Smeru s ľudskou tvárou (Lajčák, Pellegrini). A potom totálna porážka, čítaj ako neúčasť opozičného kandidáta v druhom kole. Jedno aj druhé môže pohnúť preferenciami a zamiešať voľbami v 2020.

Inzercia

Pred opozíciou je ešte jedno zadanie.

Mali by sme poznať nielen kandidáta na premiéra, ktorého nespochybní najbližší prieskum alebo životné plány pani Kiskovej, ale aj témy, ako chce nová vláda zmeniť krajinu. Tie pozitívne, nie negatívne.

Po zavraždení Kuciaka a Kušnírovej sa krajina posunula ďalej, ale Fico si udržal stranu aj vládu. Odpoveďou Smeru na námestia je, že krajina sa posunula k Pellegrinimu a Lajčákovi. Preferenčne to funguje.

A sme pri pointe, Fica zosadila z úradu vlády ulica, lenže kto dokáže zosadiť Pellegriniho?

Kaliňák zíde z očí, Fico opozíciu dokáže mobilizovať proti sebe, ale za vládu a rezorty Smeru nesie zodpovednosť niekto iný – opozícia musí mobilizovať aj proti Pellegrinimu. Ukázať na jeho nekompetentnosť, politickú slabosť a podriadenosť, že je niečo viac ako dve jamky a úsmev na lícach.

V pozadí bude k tomu patriť rad úvah, aj tie budú dôležité.

Napríklad, či je pre dnešnú opozíciu po voľbách 2020 dôležitejší partner Béla Bugár alebo Igor Matovič, resp. koho vystaví budúci premiér tlaku deň po voľbách, aby sa vyhol déjà vu s Ivetou Radičovou. Predpokladom na takéto uvažovanie sú však percentá, ktoré nespochybní ani Bugár, ani Matovič.

Podobných úvah môže byť viac, uvidíme, či budeme častejšie písať o Sulíkovi alebo Harabinovi, o tom, čo všetko chce opozícia škrtať alebo koho chce podporiť. Či rok bude patriť Pellegrinimu a Lajčákovi alebo opozícii.

Odporúčame

Wow, to je punk!

Wow, to je punk!

Tomášovi Halíkovi som strašne vďačný, nebyť jeho, možno nie som katolíkom. Žiaľ, s väčšinou jeho postojov sa dnes nedokážem stotožniť. Katolicizmus by nemal kolaborovať s moderným sekulárnym svetom, hovorí český kňaz Štěpán Smolen.