Situácia na cestách pod Tatrami sa v noci upokojila

Cestári však majú naďalej veľa práce, najmä s dočisťovaním a rozširovaním vozoviek.

Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla s tým, že všetky cesty v regióne sú momentálne zjazdné, uzavretý ostáva úsek medzi Štrbou a Šuňavou. 

Cesta medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou 6. januára 2019. EASYFOTO TASR - Adriána Hudecová

„Počas víkendu bola najkomplikovanejšia situácia v Kežmarskom okrese, najmä medzi Veľkou Lomnicou a Starou Lesnou, medzi Kežmarkom a Malým Slavkovom, Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, tiež v úseku Slovenská Ves - Výborná – Lendak,“ konkretizoval Barilla. Problémy spôsoboval silný vietor sprevádzaný snežením aj v okolí Spišskej Belej či Starej Ľubovne a na horských priechodoch Magura či Pusté Pole. 

„Vzhľadom na upokojenie počasia nasadzujeme techniku na sprejazdnenie cesty medzi Štrbou a Šuňavou, kde sa vytvorila dvoj- až trojmetrová vrstva snehu. Čaká nás tam dosť veľa práce a okrem frézy tam bude pracovať aj ďalšia technika, pretože sprejazdňovanie bude veľmi komplikované, náročné a zdĺhavé,“ doplnil Barilla. Z tohto dôvodu podľa neho zatiaľ nie je jasné, či sa v pondelok cestu podarí uviesť opäť do prevádzky. Okrem toho budú cestári rozširovať ďalšie úseky ciest, ktoré boli najviac zafúkané a isté opravy si vyžiada aj technika, ktorá bola neustále v teréne. 

Aj napriek veľmi zlým poveternostným až extrémnym podmienkam podľa Barillu pod Tatrami situáciu zvládli bez vyhlásenia mimoriadneho stavu na cestách a v štandardnom režime. Šéf podtatranských cestárov odhaduje, že za uplynulých päť dní prepluhovali v okresoch Poprad, Levoča a Kežmarok viac ako 17.000 kilometrov ciest, cez 6000 kilometrov ciest posypali kamenivom a ďalších zhruba 6000 kilometrov upravili soľou. Mechanizmy boli v teréne neustále a aj vďaka tomu sa podarilo udržať všetky cesty až na jeden úsek zjazdné. 

„Počasie nám dalo naozaj zabrať, ale naši cestári sú na to zvyknutí, pracovali neustále, striedali sa v 12-hodinových zmenách a pomaly sa ani nezastavili. Musím naozaj oceniť všetkých vodičov a dispečerov v našej oblasti za ich nezlomnosť a vytrvalosť, ktorú vynakladali na zabezpečenie zjazdnosti ciest pre všetkých motoristov,“ uzavrel Barilla. 

Lavínová hrozba ustupuje

Vo väčšej časti slovenských pohorí sa v pondelok znížil stupeň lavínového nebezpečenstva. Aktuálne tak vo Veľkej a Malej Fatre, Vysokých i Západných Tatrách prevláda tretí stupeň z piatich, čo predstavuje zvýšenú lavínovú hrozbu. V Nízkych Tatrách platí mierne ohrozenie, druhý stupeň.

Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v pondelok informoval, že uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. „Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 120 centimetrov nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho hlavne počas nedele (6. 1.) a v noci transportoval na záveterné strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách. Severné a severozápadné expozície sú vyfúkané do tvrdého podkladu,“ upozornil.

Počas noci sa ochladilo na mínus 18 v najvyšších polohách po mínus 11 stupňov Celzia na podhorí. Za posledných 24 hodín napadlo do desiatich centimetrov nového snehu. Podľa Krajčího sa na hrebeňoch hôr najvyšších polôh vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo