Pápež vyzval k solidarite s migrantmi na lodiach. Salvini: Prijmeme nulu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež vyzval k solidarite s migrantmi na lodiach. Salvini: Prijmeme nulu

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini. FOTO TASR/AP

Talianski lídri sú v odpovedi na pápežovu výzvu nejednotní.

Dve lode so 49 migrantmi už niekoľko dní čakajú v Stredozemnom mori na to, ktorý európsky prístav im otvorí dvere. V nedeľu vyzval lídrov EÚ k solidarite s migrantmi na lodiach aj pápež František. 

Počas modlitby Anjel Pána vyzval pápež európskych lídrov, aby prejavili „hmatateľnú solidaritu“ so 49 migrantmi uviaznutými na lodiach patriacich mimovládnym organizáciám pri pobreží Malty, ktorým odmietajú vydať povolenie na zakotvenie. 

Loď organizácie Sea Watch vzala na palubu 32 migrantov krátko pred Vianocami. Okrem toho čaká na povolenie vstúpiť do niektorého prístavu plavidlo organizácie Sea Eye so 17 migrantmi.

„K lídrom európskych štátov smerujem výzvu, aby prejavili hmatateľnú solidaritu s týmito ľuďmi,“ dodal Svätý Otec.

Salvini: Neustúpime

Maltézsky premiér Joseph Muscat zostáva aj po pápežovej výzve neoblomný a potvrdil, že Malta sa nestane miestom vylodenia migrantov, ktorých zachránili humanitárne organizácie a iné krajiny ich nechcú prijať. Muscat podľa talianskeho denníka La Repubblica uviedol, že v tejto veci má zodpovednosť a neurobí precedens.  

Postoj talianskych politikov k výzve pápeža Františka nie je jednotný. Minister vnútra a líder Ligy severu Matteo Salvini v nedeľu vyhlásil, že jeho odmietavý názor zostáva. „Koľko z nich prijmeme? Nula. Ak dnes ustúpime, prevádzači sa vrátia kvôli peniazom,“ povedal vo videu na svojom facebooku. Salvini dodal, že hoci môžu robiť výzvy biskupi, speváci či futbalisti, on sa zodpovedá 60 miliónom ľuďom a ich právam. 

Naopak, predseda Hnutia piatich hviezd a druhý taliansky vicepremiér Luigi Di Maio pripustil možnosť, že by sa mohli vylodiť ženy a deti. „Salvinimu nikto neberie právo rozhodnúť, avšak tu ide o rozhodnutie, ktoré je v rukách vlády,“ povedal Di Maio. 

Za prijatie žien a detí sa vyslovil aj minister dopravy a infraštruktúry Danilo Toninelli. „Sme pripravení dať Európe lekciu prijatím žien a detí na palube týchto lodí,“ povedal s tým, že nevydal žiaden dekrét o zatvorení prístavov. 

Črtá sa dohoda

Denník Corriere della Sera dnes ráno informuje, že talianska vláda je ochotná prijať 15 zo 49 utečencov, a to aj manželov žien. Podmienkou však má byť, že Malta migrantom dovolí vylodiť sa na svojom území.

Rím aktuálne pracuje na dohode s ďalšími štátmi, a to Francúzskom, Nemeckom, Holandskom a Portugalskom. Spoločný postup týchto krajín v prípade 49 utečencov by podľa talianskych novín mohol byť oznámený už dnes. 

V nedeľu sa za prijatie migrantov postavil aj arcibiskup Turína Cesare Nosiglia, ktorý zároveň ponúkol pomoc svojej diecézy. „Chcem deklarovať ochotu turínskej cirkvi prijať niektoré rodiny, ktoré sa nachádzajú na palube plavidiel Sea Watch 3 a Sea Eye,“ povedal arcibiskup Nosiglia v nedeľnej homílii. Pripomenul, že jeho diecéza prišla s rovnakou ponukou vlani v septembri v prípade lode Diciotti.

Nemecká vláda v pondelok uviedla, že sa stále snaží nájsť prístav, kde by mohli zakotviť dve záchranné lode nemeckých mimovládnych organizácií plaviace sa bezcieľne v Stredozemnom mori s migrantmi na palube. 

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert v tejto súvislosti vyzval na "trvalé, európske a jednotné riešenie, aby sa neopakovali diskusie s každou ďalšou loďou, ktorá dopraví migrantov do stredomorského prístavu".

Organizácia Sea-Eye v pondelok uviedla, že zásoby vody na palube lode museli striktne prerozdeliť, pričom obe organizácie upozorňujú na čoraz viac zhoršujúcu sa situáciu.

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo