Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. január 2019

V Stredozemnom mori zachránili 549 migrantov

Španielska námorná záchranná služba v nedeľu oznámila, že počas víkendu zachránila 549 migrantov snažiacich sa dostať do krajiny cez Stredozemné more.

Informovala o tom agentúra AP.

Plavidlo záchrannej služby podľa oznámenia zachytilo v sobotu šesť menších lodiek s celkovo 350 migrantmi vo vodách východne od Gibraltárskeho prielivu.

V nedeľu pomohli ďalším 199 migrantom na piatich rôznych plavidlách vrátane dvoch malých nafukovacích člnov určených pre menšie vodné plochy alebo použitie v blízkosti pláže. V jednom z týchto člnov sa nachádzali štyri deti, v druhom bolo natlačených desať dospelých.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) tento týždeň uviedol, že v roku 2018 pri snahe dostať sa cez Stredozemné more do Európy zahynulo 2262 migrantov, čo je pokles o vyše štvrtinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) eviduje za minulý rok príchod 57.000 migrantov do Španielska. Zdvojnásobenie ich počtu oproti roku 2017 je sčasti výsledkom toho, že Taliansko, Malta i ďalšie krajiny EÚ odmietajú lodiam so zachránenými migrantmi zakotviť vo svojich prístavoch.

Celkovo však počet ľudí, ktorí sa dostali do Európy neoprávneným prekročením hraníc, v roku 2018 dosiahol päťročné minimum.

Inzercia

Odporúčame