Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. január 2019

Exekúcie staršie ako päť rokov nemajú význam, tvrdí minister Gál

Exekúcie, ktoré sú staršie ako päť rokov, už nemajú význam a zaťažujú súdy. Myslí si to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Doplnil, že na odpustenie dlhov slúži osobný bankrot.

"Keď človek za päť rokov nenadobudol majetok ani financie, už ich ani nebude mať," uviedol Gál. Exekúcie sa podľa neho umelo predlžujú.

"Ak by veriteľ chcel zastaviť exekúciu, musel by zaplatiť exekútora, a to sa mu nechce. Tak sa stalo, že máme viac ako tri a pol milióna exekúcií starších ako päť rokov, čo veľmi zaťažuje najmä malé súdy," vysvetlil minister. 

Pokiaľ sa stane, že exekúcie budú pokračovať, budú sa podľa ministra spracovávať elektronicky.

"Určite nie každá exekúcia bude pokračovať, môže sa to stať, ale potom už budú exekúcie po novom, čiže elektronicky. Nám to pôjde preč, povedzme z okresného súdu do Banskej Bystrice elektronicky. Tam už to dokážeme spracovať, systém to nezaťaží. Určite vyfiltrujeme to, aby nepokračovali staré exekúcie, ktoré už nemajú čo na tých súdoch exekvovať," priblížil Gál s tým, že návrh zastavenia starých exekúcií by mal byť v prvom kvartáli roka 2019 pripravený na rokovanie vlády.

Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je 3,74 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.
 

Inzercia

Odporúčame

Volko začal halovú sezónu rekordnými časmi

Volko začal halovú sezónu rekordnými časmi

Slovenský šprintér Ján Volko odštartoval rok 2019 rekordnými časmi. Na otváracích halových pretekoch sezóny v Ostrave vyhral najprv beh na 300 m v najlepšom slovenskom výkone histórie 33,76 sekundy.