Máme problém. Tínedžeri zo Západu chcú bojovať za islamský štát

Tisícky mladých ľudí z Kanady, Austrálie či Nemecka odcestovali do Sýrie, aby bojovali pod vlajkou Islamského štátu. Situáciu zhoršuje to, že časť z nich sa po čase vracia do svojich rodných krajín, kde predstavujú vážne bezpečnostné riziko.

Pocit, že Blízky východ sa z pohľadu Európana nachádza v bezpečnej vzdialenosti, je veľmi zradný. Okrem vyhrážok, na ktoré sme si už akosi zvykli, k nám z Islamského štátu nenápadne prúdia „časované bomby“: tínedžerskí „veteráni“ s bojovými skúsenosťami z Iraku či Sýrie, ktorí sa postupne vracajú domov.

Nahnevaní mladí muži

"Z Islamského štátu k nám nenápadne prúdia 'časované bomby': tínedžerskí 'veteráni' s bojovými skúsenosťami z Iraku či Sýrie, ktorí sa postupne vracajú domov."

Zdieľať

„Kým nevztýčime čiernu zástavu na vrchole Buckinghamského paláca, a pokiaľ nebude čierna zástava na Bielom dome, neprestaneme,“ odkázal pred niekoľkými dňami len 17-ročný Abdullah Elmir austrálskemu premiérovi a americkému prezidentovi. „Vodcom Obamovi a Abbottovi hovorím toto: s vojakmi a zbraňami, ktoré máme, neprestaneme bojovať a nezložíme zbrane, až kým nezískame vaše územia,“ dodal mladík vo svojom videoposolstve.

Príbeh Abdullaha Elmira sa podobá stovkám iných. Podľa BBC sa spolu s kamarátom, tiež v tínedžerskom veku, rozhodli dostať cez Turecko do Sýrie. Kým kamaráta stihol zadržať jeho otec, Elmir, ktorý si zmenil meno na Abu Khaled, už bojuje na sýrskom území.

Zabrániť sfanatizovaným tínedžerom rozšíriť rady bojovníkov Islamského štátu je často Pyrrhovým víťazstvom. Ukázali to minulotýždňové útoky v kanadskej Ottawe. Tridsaťdvaročnému Michaelovi Zehaf-Bibeauovi úrady skonfiškovali pas a zabránili mu vycestovať na Blízky východ. Nezabránili mu však spáchať útok priamo na kanadskom území. Obeťou sa stal príslušník čestnej stráže a nebyť pohotového zásahu člena parlamentnej ostrahy, pribudnúť mohli aj ďalší.

Po tomto útoku médiá priniesli informáciu, že Kanada síce vyslala 600 vojakov do koalície proti Islamskému štátu, no na jeho strane bojuje už 130 obyvateľov krajiny. Posilniť rady islamských bojovníkov odletelo aj takmer 3 000 Európanov, z toho 500 – 600 Nemcov.

Nemecká skúsenosť

Do 700-tisícového Frankfurtu nad Mohanom, odkiaľ sa päťdesiatka moslimov vybrala bojovať do Sýrie, vycestoval redaktor týždenníka Respekt Tomáš Lindner. Svojou reportážou naštrbil stereotypný obraz, že radikálmi sa stávajú takmer výhradne moslimovia tretej generácie, ktorí sú frustrovaní zo svojho nízkeho spoločenského postavenia a zlej ekonomickej situácie. „Musíme vidieť, že tam chodia rôzne typy ľudí: vysoko ideologizovaní moslimovia, chlapci hľadajúci hlavne dobrodružstvo, naivní pubertiaci, zločinci, ktorí chcú beztrestne vraždiť,“ cituje reportáž experta na islamský extrémizmus Marwana Abou Taama.

„Väčšinu týchto chlapcov polícia pozná kvôli drobným krádežiam, drogovým deliktom a podobne. V ich životopisoch ich to spája s mládencami, ktorých nájdete medzi extrémistami na ľavici a pravici. Len pochádzajú z rodín prisťahovalcov, čo ich nenasmeruje medzi skinhedov, ale medzi moslimských extrémistov,“ dodal frankfurtský kriminalista Wolfgang Trusheim, ktorý vedie oddelenie boja s extrémizmom.

„Väčšinu týchto chlapcov polícia pozná kvôli drobným krádežiam, drogovým deliktom a podobne. Pochádzajú z rodín prisťahovalcov, čo ich nenasmeruje medzi skinhedov, ale medzi moslimských extrémistov."

Zdieľať

Najrýchlejšie rastúcim extrémistickým hnutím v Nemecku sú salafisti podporovaní saudskoarabskými nadáciami. Lindner poznamenáva, že na rozdiel od minulosti sa títo vyznávači doslovného výkladu Koránu nepohybujú v utajení, ale vyšli do ulíc. Podobne ako Svedkovia Jehovovi tu postávajú s bezplatnými výtlačkami Koránu. Cieľom kampane Lies! (Čítaj!) je dostať posvätnú knihu islamu do všetkých nemeckých domácností. Podľa kriminalistu Trusheima tri štvrtiny frankfurtských moslimov, ktorí odišli bojovať do Sýrie, predtým s úsmevom rozdávali výtlačky Koránu.

Islamom proti islamu

Paradoxom je, že mnohí moslimovia, ktorí sa nechali zverbovať, vzišli z rodín, v ktorých sa islam nepraktizoval. Náboženskí nevzdelanci, často z neúplných rodín, potom uverili jednoduchým heslám a schémam, ktoré im predložili extrémisti. „Väčšia náboženská vzdelanosť je základným očkovaním proti extrémizmu. Tí, ktorí vyrastajú v nábožensky založených rodinách, obvykle dokážu extrémistom oponovať náboženským jazykom,“ cituje týždenník Respekt Thomasa Mückeho, ktorý vedie stredisko Violence Prevention Network. Z tohto dôvodu začínajú v Nemecku vznikať fakulty islamskej teológie.

Popri preventívnych a vzdelávacích aktivitách sa terénni pracovníci Violence Prevention Network, ktorí sú praktizujúcimi moslimami, snažia pracovať z navrátilcami zo Sýrie a Iraku. Len v samotnom Frankfurte je ich už okolo 20. Ako upozornil minister vnútra spolkovej krajiny Hesensko Boris Rhein: „Sú to časované bomby. Vycvičení, vyzbrojení, plní nenávisti.“

Imrich Gazda, Pavol Novák

Ilustračné foto: wikipedia.org (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo