Prezident, ktorý pomáha ľuďom činmi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prezident, ktorý pomáha ľuďom činmi

FOTO TASR – Jakub Kotian

Prinášame novoročné príhovory vybraných prezidentských kandidátov. Píše Milan Krajniak.

Štyroch prezidentských kandidátov sme požiadali o krátky novoročný text.

Nie je funkcia prezidenta zbytočná? Ľudia si to väčšinou myslia. Ak by mal prezident iba reprezentovať Slovensko v zahraničí, to naozaj urobia Petra Vlhová alebo Peter Sagan lepšie. Lenže slovenský prezident má v skutočnosti silné právomoci, len ich doterajší prezidenti nevyužívali na konkrétnu pomoc ľuďom.

Po vražde Jána Kuciaka dal Andrej Kiska personálne podmienky Petrovi Pellegrinimu, išlo najmä o ministerstvo vnútra. Až po ich splnení ho vymenoval za predsedu vlády. Prezident tým využil svoju výlučnú ústavnú právomoc rozhodnúť, kto bude budúci predseda vlády. A výrazne tým ovplyvnil ďalší vývoj Slovenska. Pokiaľ dostanem dôveru, využijem tú istú kompetenciu, ale na konkrétnu pomoc ľuďom.

Po budúcich parlamentných voľbách vymenujem za predsedu vlády iba takého kandidáta, ktorý vopred splní tri moje programové podmienky. Budem žiadať, aby jeho vládna väčšina schválila v parlamente ešte pred jeho vymenovaním tri dôležité zákony. Prečo?

Sociálna spravodlivosť

Na Slovensku sme za posledných sto rokov veľa dokázali. Pred sto rokmi sme neboli ani na mapách, dnes patríme k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim štátom sveta. Slovenská republika je úspešný príbeh. Ale cítia sa byť úspešnými aj ľudia, ktorí dnes na Slovensku žijú? Čo majú ľudia z ekonomického rastu, o ktorom nás informujú médiá? Často iba pocit hnevu, keď si mediálne správy porovnajú s realitou svojich peňaženiek.

Na Slovensku chýba sociálna spravodlivosť. Štát zabúda na ľudí, ktorí sa takisto svojím dielom zaslúžili o rast Slovenska. Je sociálne spravodlivé, že firma v problémoch môže ísť do reštrukturalizácie a odpustia jej väčšinu dlhov, ale ľudia  s dlhmi musia žiť donekonečna v exekučnom otroctve? Ak pomôžeme týmto ľuďom dostať sa z dlhovej špirály, vrátia sa do ekonomického života a budú opäť platiť dane a odvody. Možno urobili chybu, ale ak dostanú druhú šancu, budú prospešnými pre celú spoločnosť. Preto je mojou prvou podmienkou pre premiéra Zákon o exekučnej amnestii.

Ako si štát váži ľudí, ktorí namiesto častejších dovoleniek pri mori a nových áut vychovávali deti? Títo ľudia sa obetovali, aby vychovali pre Slovensko budúcnosť. Nezaslúžia si aspoň symbolické prejavenie úcty? Preto je mojou druhou podmienkou pre premiéra Zákon o rodičovskom bonuse. Za každé vychované a pracujúce dieťa aspoň 50 eur mesačne k dôchodku.

Ako sa na Slovensku prerozdeľuje ekonomický rast medzi platy ľudí a zisk firiem? Energetické monopoly dosahujú v západnej Európe približne 5-percentný zisk. Ale na Slovensku aj viac ako 30-percentný a vyvezú ho von. Tieto peniaze nám potom chýbajú na zvýšenie platov, zdravotníctvo a školstvo. Preto je mojou treťou podmienkou pre premiéra Zákon o daňovej spravodlivosti, podľa ktorého musia monopoly, banky a telekomunikační operátori platiť oveľa vyššiu daň z príjmu ako ľudia a domáci slovenskí podnikatelia.

Obnoviť dôveru ľudí v štát

Sme životaschopný štát, len nesmieme zabúdať na sociálnu spravodlivosť. Ľudia majú právo cítiť, že štát im pomáha, že sa k nim správa fér.

Obnoviť dôveru ľudí v štát sa dá iba konkrétnymi činmi. Napríklad exekučnou amnestiou, rodičovským bonusom a daňovou spravodlivosťou. Takto môže aj prezident konkrétne pomáhať ľuďom. Môžete so mnou súhlasiť alebo nesúhlasiť. Ale viete, že keď niečo sľúbim, tak to dodržím.    

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Krotitelia displejov

Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 12,15 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo