Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. 01. 2019, 06:26

Buďme k sebe dobrí!

Prinášame novoročné príhovory vybraných prezidentských kandidátov. Začíname Robertom Mistríkom.
Buďme k sebe dobrí!

Foto - Pavol Rábara

Štyroch prezidentských kandidátov sme požiadali o krátky novoročný text.

Dovoľte mi zaželať vám všetkým úspešný a láskyplný rok, aby ste obstáli vo všetkých skúškach života a boli ste oporou pre svojich blízkych.

Spoločne si zaželajme, aby to bol úspešný rok aj pre našu krajinu, pre Slovensko. Budeme úspešní, len ak dokážeme byť k sebe slušní, ak nebudeme sebeckí, ak dokážeme sebe i svetu, že sme svedomití, pracovití, vzdelaní a priateľskí ľudia.

Ľudia sme rôzni, aj chybujeme, aj padáme, aj sa pohádame, no skúsme byť jeden pre druhého obohatením. Zoberme si príklad z našej nádhernej krajiny, na takej malej zemi máme šírošíre pláne a hneď na to strmé hory. Sme na to hrdí, pýšime sa pred našimi hosťami, čo všetko sa dá u nás vidieť a zažiť. Od východu na západ máme takú úžasnú kultúrnu rôznorodosť, že na folklórnych slávnostiach jasáme z bohatého spektra krojov, piesní a tancov. Radi sa s priateľmi rozprávame o rôznych tradíciách našich otcov, lahodia nám írečité nárečia z rôznych kútov Slovenska, aj kapustnica všade chutí inak. Neštvime jeden proti druhému, nehľadajme, čo nás rozdeľuje, buďme k sebe dobrí.

Za pol roka som prešiel Slovensko krížom-krážom. Na jednej strane som zažil úžasnú regionálnu pestrosť, na strane druhej sme v mnohom zajedno: chceme spravodlivú krajinu, a nie bezprávie, chceme slušných ľudí vo funkciách, a nie skorumpovaných politikov, chceme slušnú životnú úroveň, a nie mizerné platy.

Pri všetkej úcte jeden k druhému, nenahovárajme si, že naša krajina vo všetkých smeroch rozkvitá. Roky bezbrehej korupcie, zneužívania moci, prerastania organizovaného zločinu so štátom vyvrcholili ohavnými vraždami čestných ľudí. Namiesto budovania moderného štátu, ktorý chráni slabších, pomáha v núdzi, dáva za vzor poctivých a slušných, vytvára priestor pre schopných, v každodenných situáciách demonštruje rovnosť všetkých občanov pred zákonom, chráni slobodu a pri ohrození garantuje bezpečnosť, sme museli v priamom prenose sledovať nahého mocnára s jeho vernými, neschopnými pochopiť, čo s krajinou narobili.

Budem sa nahlas a neodbytne pýtať, kde končia peniaze ľudí, ktorí poctivo platia dane a odvody. Zdieľať

Slovensko sa ale ukázalo silnejšie, ako si to títo politici predstavovali, odhalená pravda o ich vládnutí nás postavila na nohy. Spustila sa vlna domáhania sa spoločenskej obrody, ktorú z úcty k nášmu svedomiu nesmieme nechať umlčať falošnými úsmevmi. Tí, čo to pokazili a národ polarizovali, teraz s veselými očami lamentujú nad hlbokými priepasťami, ktoré tu sami vykopali. Oni sklamali, no my ľudia dobrej vôle spojme sily, Slovensko potrebuje, aby sme sa zjednotili pre ideu slušnej a poctivo spravovanej krajiny.

Pred nami je rok, v ktorom urobíme každý veľa rodinných a pracovných rozhodnutí, no máme možnosť urobiť vo voľbách aj rozhodnutia v prospech našej krajiny. Jedno z najdôležitejších spoločných rozhodnutí bude o novom prezidentovi na ďalších päť dôležitých rokov, v časoch neistých vo svete, ale aj doma na Slovensku. Som pripravený prispieť k súdržnosti a obrode našej spoločnosti. Nie hanobením a porážkou druhých, ale odhodlaním prispieť k riešeniu reálnych potrieb všetkých občanov. V mojom prezidentskom programe ich vidím takto: vyššia životná úroveň a vyššie platy, slušná a spravodlivá krajina, ochrana našej krásnej prírody a rozvíjanie našich tradícií.

Životne dôležitá je pre nás aj európska budúcnosť Slovenska. Som presvedčený, že toto je program, pod ktorý sa podpíše najviac ľudí na Slovensku, a toto sú ciele, na ktorých sa najviac zhodneme.

Budem sa nahlas a neodbytne pýtať, kde končia peniaze ľudí, ktorí poctivo platia dane a odvody. Ako ideme zlepšiť zdravotníctvo? Aký je vlastne plán na sľubovanú reformu školstva? Prečo musia prírodu chrániť najmä aktivisti proti presile všelijakých inštitúcií, úradov a záujmov lesných barónov? Aby sa nám pred očami nestrácali lesy, aby sme si nevybetónovali horské potoky, a aby sme sa nedopúšťali barbarstva na prírode len preto, lebo sa to niekomu zdá takto pohodlnejšie.

Národné sebavedomie, ale nie nacionalizmus a odvaha podložená múdrosťou sú pre mňa inšpiráciou pre našu demokraciu. Zdieľať

V tomto roku si čoskoro pripomenieme 100 rokov od tragickej smrti nášho veľkého rodáka, politika, vedca, svetobežníka, spoluzakladateľa prvého moderného štátu, kde si Slováci našli svoj domov – Milana Rastislava Štefánika. Jeho sebavedomé a múdre myšlienky sú pre mňa inšpiráciou, a tak si dovoľujem vybrať jednu z nich:

„Kto kráča energicky a vedomý si cieľa, ovláda svoj osud takmer úplne. Demokracia je organizovaná myšlienka, to je idea proti chaosu. Demokracia, to znamená myslieť skôr, než jednáš, či tým nepoškodzuješ blížneho, rodinu, národ, spoločnosť. To znamená opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť. Je potrebné učiť ľudí veriť, je potrebné ich milovať napriek všetkým ich chybám, ale nevyhnutné je tiež pracovať a učiť pracovať iných.“

Národné sebavedomie, ale nie nacionalizmus, a odvaha podložená múdrosťou sú pre mňa inšpiráciou pre našu demokraciu. Z úradu prezidenta som pripravený prispieť k tomu, aby slušní ľudia, ktorí poctivo pracujú, boli oporami pre svoje rodiny a vzormi pre svoje deti, aby mohli v nasledujúcich rokoch na náš štátny sviatok, na Nový rok povedať – ideme po správnej ceste, sebavedomo, odvážne a múdro.

Želám všetkým úspešný rok 2019!

Odporúčame