Rok s deviatkou na konci

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rok s deviatkou na konci

Občianske protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa stali symbolom slovenského roku 2018. FOTO - Andrej Lojan

Duch rokov s osmičkou na konci zvykol presiaknuť aj do tých s deviatkou.

Ako človek s historickým nadhľadom a citom pre dušu tejto krajiny zvykol František Mikloško už pred dvoma-troma rokmi hovorievať o svojom tušení, že v roku 2018 sa na Slovensku čosi zlomí, čosi udeje. Že sa u nás možno ľudia opäť zmobilizujú a za niečo postavia. Že niekam krajinu spoločnými silami posunú. Možno trochu ako pri Sviečkovej manifestácii v roku 1988...

V tomto končiacom sa roku by naša redakcia azda uživila aj historika, ktorý by písal výlučne články k početným okrúhlym výročiam, keďže mnohé rozhodujúce zlomy našej novšej histórie sa udiali v rokoch s osmičkou na konci. Napokon sme ich pokrývali najmä my, bežní redaktori, a nedá sa povedať, že by sme si to neužívali.

Zároveň to bol rok, keď nás ako dennikárov naplno vyťažovalo reflektovanie aktuálnych udalostí, ktoré sa navzájom pretekali azda ešte chvatnejšie než v iných rokoch. Bezprecedentná vražda investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasla vo februári Slovenskom a stala sa určujúcou udalosťou celého roku. Verejnosť vyšla do ulíc v množstvách porovnateľných s tými po zverejnení kauzy Gorila v decembri 2011. No politický dosah bol tentoraz oveľa bezprostrednejší.

Aj keď koalícia Smer – SNS – Most-Híd zostala pri moci, o svoje funkcie vo vláde prišiel tandem Robert Fico a Robert Kaliňák. Možno predzvesť konca jednej éry v slovenskej politike.

Postavičky ako Marián Kočner a Ladislav Bašternák zrazu začali byť riešené orgánmi činnými v trestnom konaní, niečo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné. A dvaja exministri za SNS, Igor Štefanov a  Marián Janušek, si dokonca už začali odpykávať vo väzení dlhoročné tresty za takzvaný nástenkový tender z roku 2007. V štvrťstoročných dejinách SR takto vysoko azda justícia ešte ani nerúbala.

V Biblii sa píše: „Blahoslavení hladní a smädní po spravodlivosti, lebo oni budú nasýtení“ (Matúš 5:6). Slovensko v roku 2018 akoby zažilo začiatok napĺňania tohto blahoslavenstva.

Už len tým išlo o zlomový rok.

Hovorí sa, že denné spravodajstvo je „prvým hrubým náčrtom histórie“. Symbolika roka s osmičkou na konci nás v roku 2019 už sprevádzať nebude. No v slovenských dejinách zvyčajne platilo, že to, čo sa v osmičkovom roku začalo, sa dohrávalo v ďalšom roku. Či už v podobe naplnených, alebo, naopak, sklamaných nádejí.

Revolúcia v Uhorsku síce vypukla v marci 1848,  no trvala aj s nadväzujúcim Slovenským povstaním až do jesene 1849.

Československo síce bolo vyhlásené na konci októbra 1918, no ešte v roku 1919 sa o Slovensko bojovalo.

Rok 1938 priniesol Mníchov, slovenskú autonómiu a Viedenskú arbitráž, no rok 1939 pokračoval likvidáciou ČSR, vznikom slovenského štátu a začiatkom druhej svetovej vojny.

Pražská jar a invázia vojsk Varšavskej zmluvy sa odohrali v roku 1968, no na ne nadviazala federalizácia Československa a začiatok normalizácie v roku 1969.

Sviečková manifestácia bola v marci 1988, no komunistický režim padol až po 17. novembri 1989...

Teda čo sa v rokoch s osmičkou na konci počalo, to sa zvyklo narodiť v rokoch s deviatkou.

Hádam nebude chybou takto rozmýšľať aj o roku 2019. Iste, väčšina udalostí sa nedá predvídať. Tým viac, že Slovensko je ovplyvnené nielen dianím domáceho pôvodu, ale reagovať musí aj na to, čo sa deje v Európe a vo svete.

Najočakávanejšou udalosťou domácej politiky budú marcové voľby prezidenta republiky. Hlava štátu má len obmedzené právomoci, no môže zásadným spôsobom ovplyvniť atmosféru v krajine. Ostro sledované budú tiež voľby do Európskeho parlamentu o dva mesiace neskôr. A vylúčiť sa nedajú ani predčasné parlamentné voľby.

Rok 2019 ukáže, či sa Robert Fico politicky zotaví alebo sa potvrdí nastupujúci koniec jeho éry. V opozičnom tábore bude pokračovať miešanie kariet, ktoré prerozdelí silu medzi doterajšími hráčmi (SaS, OĽaNO, KDH) a tými novými (PS, SPOLU, hypotetická Kiskova strana...).

Hoci by som sa v tomto rád mýlil, môj tip je, že ani budúci rok Slovensko nebude mať vyrovnaný rozpočet – aj napriek tomu, že si to vláda pod tlakom Európskej komisie tak naplánovala. Očakávať tiež možno ďalšie pokusy o zmenu tradičného profilu Slovenska v citlivých kultúrno-etických témach.

V novembri 2019 si pripomenieme tri desaťročia slobody. Niektorí kvôli tomu už teraz volajú, aby sme éru postkomunizmu vyhlásili za ukončenú a do minulosti sa už nevracali. No existuje určité riziko, že prezidentské voľby môžu priniesť víťaza, ktorý nám starý režim opäť pripomenie. Prinajmenšom niekdajším členstvom v komunistickej strane.

Rok 2019 bude rokom tridsiateho výročia pádu komunizmu. Kiež by to bol radšej rok definitívneho konca obdobia postkomunizmu, a nie len začiatok štvrtej dekády blúdenia v púšti.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo