Zadarmo je najdrahšie a kostolný populizmus (anketa Môj rok)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zadarmo je najdrahšie a kostolný populizmus (anketa Môj rok)

Foto – Andrej Lojan

Predseda KDH Alojz Hlina o roku 2018 aj o roku budúcom.

Bol to rok, v ktorom sa na Slovensku popravovalo. Popravovalo sa za to, že niekto sa bál ľudí, ktorí hľadali pravdu.

Bol to rok, v ktorom sme tesne zvládli skúšku toho, aké sme to vlastne spoločenstvo, aký sme národ. Sme národ a spoločenstvo, ktoré dospieva. Ak by sme po smrti dvoch mladých ľudí nedokázali ísť do ulíc, bola by to viac ako hanba, neschopnosť či zlyhanie. Žiaľ, ešte stále to nemáme v podvedomí. Nemáme to ani v učebniciach, že keď sa národ spojí, dosiahne viac. Hrdinské národy Európy vedia, že zomknuté a spojené dokázali oveľa viac. To naše: polovica dediny s fašistami a polovica dediny s komunistami... nás prenasleduje aj dnes.

Veľa politických strán neznamená viac demokracie. Veľa kandidátov na prezidenta neznamená, že sme väčší demokrati ako Angličania, Nemci či Francúzi. Nie, určite nie.

Ak doposiaľ programy politických strán čítal málokto, tak v čase tohto zápasu ich nebude čítať skoro nik. Väčšina bude čakať na to, čo bude zadarmo. Zdieľať

Kontúry veľkého zápasu Európa verzus Euroázia sa objavujú. V euroázijskom modeli bude adorované Rusko s tichým pochopením pre Lenina, Stalina, nie to hrdinské Rusko Dostojevského, Čajkovského, ktoré máme radi. Za tento model bude zápasiť aj povestné mlieko za 2 koruny. Lídrovať tomu budú osoby ako Harabin, Kotleba a politickí skrachovanci pravice a ľavice. Oproti nim bude svet brániaci demokraciu. Brániaci zodpovednosť, rovnosť šancí, spravodlivosť, slobodu. Brániaci niečo také neatraktívne, ako je rule of law – vládu práva.

Bude to ťažký zápas, ale dá sa vyhrať. Prostriedky využívané v tomto zápase budú rôzne – populizmus, sexualita a klamstvo (poradie sa môže meniť).

Populizmus: Ak doposiaľ programy politických strán čítal málokto, tak v čase tohto zápasu ich nebude čítať skoro nik. Väčšina bude čakať na to, čo bude zadarmo.

Sexualita: Veľa sexuality. Niekto ju bude chcieť vniesť i do zákona o energetike. A niekto ju tam bude vidieť, aj keď tam nebude. Ľudská sexualita je nevyčerpateľným žriedlom na vzbudzovanie ľudských obáv, tak ako to píše vo svojej knihe T. Snyder.

Klamstvo: Samozrejme, aj klamstvo. Strašne veľa klamstiev.

Obchodníci naučili spotrebiteľov čakať na akcie, výpredaje. Politickí obchodníci už učia ľudí čakať na akcie, výpredaje. Čakať na to, čo bude zadarmo. Obchodníci majú aj Black Friday. Kedy príde „čierny piatok“ do politiky a čo sa vtedy bude totálne vypredávať? Prídu ľudové tribunály? Budú krištáľové noci? Bude nakupovanie v obchodoch cez zatvorené dvere? Ide z toho strach.

Populizmus politický a populizmus ekonomický už boli vypustené z ohrady. Aby toho nebolo málo, ešte jeden populizmus čaká tesne pri bráne. Čaká na vypustenie a pri bráne so zámkom na číselný kód je už zopár nešťastníkov, ktorí skúšajú zdolať číselný kód a otvoriť. Pracovne som si ho nazval „kostolný populizmus“. A z toho len ide hrôza.

Ktosi sa chystá posudzovať, kto je ako kresťanský. Posudzovať niekoho iného kresťanskosť. Podľa čoho? Ako? Podľa krvi? Kto? Nejaký tribunál? Niekto sa chystá zneužiť kresťanstvo, vieru, veriacich. V kostole. Áno, v kostole sa zbierajú podpisy na vznik politickej strany. Politickej strany, ktorú vytvárajú ľudia, ktorí neuspeli u kresťanských demokratov. Politickej strany, ktorá sa spojí s bývalými komunistami, liberálmi, extrémistami, s hocikým, ak to pomôže ublížiť kresťanskej demokracii. Politickej strany, ktorej dvorný portál sa môže premenovať na Harabin web.

Ak vám niekto tvrdí, že je kresťanskejší ako ten druhý, utekajte. Zdieľať

Sme svedkami nechutného zneužitia viery na politické ciele. Volajú veriacich na ružencové pochody a dávajú im v kostoloch podpisovať petičné hárky na vznik novej politickej strany. Z boja proti zlu sa nakoniec obnaží to, že ide o niečiu predvolebnú kampaň do europarlamentu.

Prepáčte, ale toto naozaj nie je správne.

Ak chce niekto za každú cenu rozbiť kresťanské hlasy, nech to aspoň nerobí v kostoloch. Kostoly sú pre veriacich, nie pre politiku. Čo má byť na konci? Budú v kostole my a oni? Respektíve oni a my? Budú sväté omše pre nás a osobitne pre nich? Od kostolného populizmu k fanatizmu, k nenávisti je veľmi blízko. Ak tento populizmus vypustíme z ohrady, čakajú nás naozaj ťažké časy. Kľúč od toho číselného kódu zámku majú naše cirkevné autority. Verím, že ho tým nešťastníkom, ktorí svoju vnútornú nenávisť a uvedomenie si svojej neschopnosti maskujú pokryteckým „zbožným“ výrazom tváre, nedajú.

Zadarmo je najdrahšie. Ak vám niekto niečo núka zadarmo, utekajte. Nechcite to.

Ak vám niekto viackrát po sebe opakuje, že vás nechce oklamať, utekajte. Utekajte, chce vás oklamať.

Ak vám niekto tvrdí, že je kresťanskejší ako ten druhý, utekajte. Je to falošný, neschopný človek, ktorý si zo zneužívania viery urobil nástroj na svoje prežitie. Nástroj pre svoje politické ambície.

Aj o tomto bol rok 2018.

A aj o tomto bude rok 2019.

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo