Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. december 2018

Ak budeme múdri zhora, budeme vedieť rozlišovať (anketa Môj rok)

Rok 2018 z pohľadu Marka Drába.
Ak budeme múdri zhora, budeme vedieť rozlišovať (anketa Môj rok)

Foto: Pavol Rábara

V poslednom čase sa veľmi zamýšľam nad tým, že sa tu odohráva boj o našu pozornosť. Neustále odvádzanie pozornosti na prízemné témy, veci, zbožšťovaných ľudí. Cielený tlak, aby sme sa porovnávali, nezdravo súťažili, vedení len zrakovými či sluchovými vnemami. O nič vyššie, čo by sme mohli nazvať múdrosť zhora, nie je záujem. Ďakujem za to, že som tento rok mohol zažiť niekoľko stretnutí a situácií, ktoré veľmi jasne upriamili moju pozornosť na vyššie hodnoty.

1. Vzácnych ľudí, ktorí operujú deti s rázštepom chrbtice ešte v maternici a dávajú tým jasne najavo, že život, hoci nenarodený, je najvyššou hodnotou. Z tejto našej spolupráce sa narodilo už päť slovenských detí, detí matiek hrdiniek, z ktorých každá jedna napísala nádherný príbeh. Veľmi silné svedectvá... (S jednou z týchto matiek urobil aj Postoj rozhovor.) 

2. Rakovina v mojej bezprostrednej blízkosti: moja mama a neter. Osobná skúsenosť s odovzdaním života Kráľovi vekov je prvý predpoklad, že môže prísť úplné uzdravenie. Tak ako ten slepý žobral pri bráne a Majster sa ho opýtal: čo chceš? A vrátil mu zrak. Mama prišla pri liečbe o oko, ale začala maľovať nádherné obrazy. Neterka o oko pri liečbe síce neprišla, ale zato vnútorný zrak celej rodiny jej choroba neustále čistí.

3. Sirota z Ukrajiny. Viktor, puberťák zo sirotinca, ktorý spravujú saleziáni. Bol nejaký čas súčasťou našej rodiny. Silná skúsenosť pre nás s manželkou i naše deti, že praktická láska zachraňuje životy. Že sa môžeme deliť o hmotné, ale aj duchovné blaho. A že sme krajina, ktorá môže dávať.

4. Boží hlas. Ako počuť Boží hlas? Niekoľko dotykov múdrosti zhora zasiahlo do života mojich i manželkiných pacientov. V úžase a chvále sme zistili, že napriek exaktnej medicíne, ktorej sme za každých okolností jednoznačnými zástancami, je tu občas pre naše povzbudenie aj nejaký nevysvetliteľný príbeh. Veríme, že (je) to bude aj príbeh nášho priateľa Kamila.

5. Rodina a priatelia. Moji najdrahší, manželka, deti a moja mama žijúca s nami, sú základným spoločenstvom, ktoré mi dáva silu, odvahu a istotu. Základné sebavedomie. A priatelia: mnohí naši pacienti sa stali našimi priateľmi a mnohí naši priatelia sa stali našimi pacientmi. Viac ako toto je spoločenstvo. Veľmi dôležité na budovanie vzťahov a zdravého vývoja našich detí. Je to okruh vzácnych ľudí od Dolného Kubína počnúc, cez Lamač až do Hainburgu.

Prajem sebe a všetkým čitateľom Postoja, aby sa nenechali obrať o pozornosť. Ak sa postavíme zlému, odíde. Ak odíde, príde múdrosť a odvaha. Ak budeme múdri zhora, budeme vedieť rozlišovať. V práci, pri voľbách, pri výchove. 

 

Inzercia

Odporúčame