Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. december 2018

Kresťanom západného sveta: Konajte

Pamätajme, že zápas kresťanov na Blízkom východe je zápasom našej cirkvi.
Kresťanom západného sveta: Konajte

Utečenecký tábor v Iraku. Foto: http://step-in-project.org

Vo svete, v ktorom sú teroristické útoky takmer na dennom poriadku, je ľahké nevšímať si ho, vyhýbať sa mu či zabudnúť naň. Je ťažké dívať sa a naozaj vidieť, čítať a vnímať, počuť a zapojiť sa, pochopiť závažnosť konfliktu a osobnú zodpovednosť. Násilie je totiž veľmi ďaleko, ľahko sa ignoruje a prehliada.

Pre Izáka to nebolo také jednoduché. Nemal ten luxus odstupu od násilia, mal ho totiž pred vlastnými dverami. Stál ho jeho kariéru, domov a rodinu. Kým žil v Iraku plnohodnotný život riaditeľa školy, otca, brata a syna, nevedel si predstaviť, že v priebehu niekoľkých týždňov sa jeho život dramaticky zmení a všetko, čo mu je drahé, stratí. Keď mu ISIS uniesli a zavraždili syna a neskôr brata, v snahe zachrániť život svojej zostávajúcej rodiny utiekol.

Mnohí z prenasledovaných kresťanov sa so slzami v očiach stretávajú s nezáujmom sveta, predovšetkým s nezáujmom západných cirkví. Zdieľať

Batu študovala biológiu na Mosulskej univerzite. Pre brutalitu ISIS z Iraku ušla. Dnes žije ako dočasná občianka Jordánska bez možnosti zamestnať sa či pokračovať v štúdiu.

Khalila ako chlapca žijúceho v Gaze prenasledovali pre jeho vieru. V škole od svojich rovesníkov často utŕžil bitku. Riaditeľ školy tvrdil, že takéto bitky sú v súlade so zákonom šaría a že preto, že je kresťanom, by ho dokonca mohli aj zabiť. V Palestínskej samospráve nezažíva náboženskú slobodu, no svoju situáciu využíva na vedenie ostatných ku Kristovi.

Mnohí z takýchto prenasledovaných kresťanov sa so slzami v očiach stretávajú s nezáujmom sveta, predovšetkým s nezáujmom západných cirkví. V tichosti premýšľajú, ako ich kresťania môžu nazývať svojimi bratmi a sestrami v Kristovi a súčasne úplne ignorovať a prehliadať ich útrapy a celkové prenasledovanie kresťanov považovať za niečo veľmi vzdialené a ľahko zabudnuteľné. Násilie proti kresťanom zo strany tých, ktorí ich vieru nenávidia, západné cirkvi väčšinou ignorujú alebo sa tým neznepokojujú.

Náboženské prenasledovanie za posledné roky nesmierne vzrástlo. Viac ako 215 miliónov kresťanov žije v krajinách, v ktorých sú vystavení obťažovaniu, diskriminácii, fyzickému násiliu a dokonca smrti. Organizácia Open Doors vo svojej správe uviedla, že každý mesiac je zabitých 255 a unesených 104 kresťanov, 180 kresťanských žien je znásilnených, sexuálne obťažovaných alebo násilne donútených do vstupu do manželstva, 66 kostolov čelí útokom. Agentúra Pew Research Center pred časom zverejnila, že v roku 2014 „približne tri štvrtiny zo 7,2 miliardy obyvateľov sveta (74 percent) žije v krajinách s vysokými alebo veľmi vysokými obmedzeniami alebo nepriateľstvom“ týkajúcimi sa náboženstva. Kresťanské obyvateľstvo sa iba v samotnom Iraku zmenšilo z 1,5 milióna v roku 2003 na približne 275-tisíc. Podľa odhadov bolo v rokoch 2005 až 2015 zabitých približne 900-tisíc kresťanov, teda priemerne 90-tisíc za rok. Kresťania sú prenasledovaní vo väčšom počte krajín než kedykoľvek predtým a sú obeťami vrážd viac než akákoľvek iná náboženská skupina.

Inzercia

Je čas, aby sme kresťanov už neľutovali, neboli neustále iba šokovaní z utrpenia, ktorému čelia, ani sa neuspokojovali s modlením sa za nich. Iba modlitba jednoducho nestačí. Príležitostí na pomoc je veľmi veľa. Zdieľať

Je čas, aby sme kresťanov už neľutovali, neboli neustále iba šokovaní z utrpenia, ktorému čelia, ani sa neuspokojovali s modlením sa za nich. Je čas konať. Príliš veľa západných cirkví využíva obetu modlitby ako spôsob na vyhnutie sa konaniu. Iba modlitba jednoducho nestačí. Nevolal vari Kristus cirkev k životu v skutkoch? Nehovoril vari, aby sa cirkev nie iba modlila, ale aj konala? Nech je toto výzvou ku skutkom, jemnou pripomienkou a úctivým štuchancom. Nezmenšujme silu modlitby, ale neuspokojujme sa so samotným modlením sa, ako to robia mnohí súčasní kresťania. Pamätajme, že zápas blízkovýchodných kresťanov je zápasom západnej cirkvi.

Je nepočetné množstvo spôsobov, ako pomôcť utečencom a prenasledovaným kresťanom na Blízkom východe. Philos Project cez svoj program Awaken Initiative zbiera peniaze na zvyšovanie povedomia o podmienkach kresťanov na Blízkom východe. Iraqi Christian Relief Council (ICRC) dáva kresťanom možnosť podpory humanitárnej pomoci, zvyšovania povedomia, modlitbových vigílií, podpory vysídleným kresťanom a mnoho viac. ICRC sa zameriava hlavne na pomoc irackým asýrskym kresťanom, ktorí boli vysídlení zo svojich domovov a utrpeli masívne straty na životoch. Organizácia Voice of the Martyrs ponúka mnoho spôsobov pomoci vrátane finančných darov, akčných balíčkov, rodinných medicínskych balíčkov, písania listov uväzneným kresťanom a programu na podporu šírenia Biblie.

(Na Slovensku je v oblasti pomoci pre blízkovýchodných kresťanov pravdepodobne najznámejší projekt tímu okolo prof. V. Krčméryho tzv. Step-In, ktorý sa už niekoľko rokov zameriava na lekársku a inú pomoc ľuďom priamo v Iraku. Viacero ďalších projektov pomoci vo svete ponúkajú napr. ACN – Pomoc trpiacej cirkvi, Slovenská katolícka charita alebo saleziánska organizácia Savio; pozn. prekl.)

Foriem pomoci našim bratom a sestrám prenasledovaným na Blízkom východe je nekonečne veľa. Nie sme schopní pomôcť každému, ale aspoň niečo urobiť celkom určite môžeme.

Uverejnené v spolupráci s Philos Project, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.