Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. december 2018

Dozvedel som sa, že som starý a nepružný (anketa Môj rok)

A mám plnú hlavu novej knihy. O svojom roku píše Jozef Hajko, autor viacerých rozsiahlych článkov z oblasti histórie, ktoré ste tento rok mohli u nás čítať.
Dozvedel som sa, že som starý a nepružný (anketa Môj rok)

Jozef Hajko v diskusii s Františkom Mikloškom a podporovateľmi Postoja na večierku pred Vianocami. Foto: Andrej Lojan

Takýto náročný rok som už dávno nemal. V rodine i v práci. Som človek, čo stavia na rodinných vzťahoch. Opustila ma mama. Je jedno, koľko máte rokov, odchod mamy je rana. Strata zábezpeky, porozumenia, ktoré nenájdete nikde inde. Jediným riešením na bôľ je posunúť štafetu ďalej, snažiť sa byť pre iných tým, čím vám bola matka. No robí sa to ťažko, keď vám starší syn s manželkou a jedinými dvoma vnukmi odíde tisíce kilometrov ďaleko. Verím, že po naplnení času sa vrátia a budem opäť môcť byť aktívnym dedom Jozom, ako ma vnuci volajú.

Keď som sa tento rok pustil do moderovania televíznej diskusnej relácie, dostal som e-mailovú správu plnú vulgarizmov, že prečo som sa na to dal, keď som – po prepise do slušných slov – starý a nepružný. Takáto spätná väzba nepoteší, máte chuť hodený kameň zdvihnúť a vrhnúť ho naspäť. Keď nutkanie povolilo, zamyslel som sa. Treba sa zlepšiť, veď sú ľudia, ktorí oprávnene kritizujú a nevedia emócie vyjadriť slušne. Neviem, či sa to podarilo, to nech posúdia diváci.

A napokon nová kniha. Aj teraz, keď píšem tieto riadky, mám plnú hlavu informácií, ktoré spracúvam, utrieďujem a skladám do súvislého textu. Ak má byť kniha o slovenskom komunizme kvalitná a príťažlivá, musím jej venovať obrovské množstvo energie. Som niekde v polovici. Takže celkom náročný rok. Zároveň plodný. Taký, aký ma byť, aby sme boli sami so sebou spokojní, že sme nepremrhali zverené talenty.    

Inzercia

Odporúčame