Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2014

Godzone tour Nezastaviteľní: Chceme byť radikálni v láske

Projekt Godzone tento rok opäť pripravuje evanjelizačné turné pre mladých, ktorí sa túžia priblížiť k Bohu. Tour Nezastaviteľní odštartuje 17. novembra v Poprade. nezastavitelni-2.jpg Už od roku 2009 projekt Godzone počas Týždňa Cirkvi pre mládež pripravuje program, ...

Godzone tour Nezastaviteľní: Chceme byť radikálni v láske

Projekt Godzone tento rok opäť pripravuje evanjelizačné turné pre mladých, ktorí sa túžia priblížiť k Bohu. Tour Nezastaviteľní odštartuje 17. novembra v Poprade.

Už od roku 2009 projekt Godzone počas Týždňa Cirkvi pre mládež pripravuje program, v ktorom sa strieda hudba a tanec s dramatickými scénkami či svedectvami. Cieľom tour je prehovoriť hlavne k mladým ľuďom, a to autentickým a moderným spôsobom a priblížiť im Boha, ktorý ich miluje. Veríme, že na Slovensku aj skrze tour povstala generácia, ktorej ide o Božie kráľovstvo (KIOBK) v každej oblasti ich života a dokáže priniesť zmenu láskou a úctou do rôznych miest, kde sa nachádza,“ vyjadrila sa pre Postoy.sk členka organizačného tímu Nikola Matuszykova.

Víziou organizátorov je budovať generáciu, ktorá nie je postavená na roku narodenia, ale skôr na spoločných hodnotách a smerovaní. „Chceme byť ľuďmi žijúcimi autentické kresťanstvo aj mimo kostolov a cirkevných budov či podujatí, chceme žiť hodnotu Božieho kráľovstva v každej oblasti nášho života, bez výhovoriek prekračovať zabehané chodníky a limity. Byť radikálni v láske a milovať svoje mestá, svoje školy, svojich susedov a ľudí okolo nás,“ vysvetľuje Matuszykova a dodáva: „Veríme, že to nie je len jednovečerný event, ale životný štýl, v ktorom chceme bojovať za srdce svojho Kráľa a priniesť zmenu a nádej tam, kde nie je.“

Premenení Božou láskou

„Nechceme sa pozerať na 'horu' problémov, chorôb alebo ťažkostí v našom živote, ale na toho, ktorý má moc preniesť naše hory. Veríme, že toto by mali robiť kresťania."

Zdieľať

K vytvoreniu leitmotívu tohtoročnej tour organizátorov inšpirovala Božia láska k človeku. „Boh je nezastaviteľný v láske k nám, dal svojho syna, aby nás zachránil a jeho motiváciou bola predovšetkým láska k ľuďom. Ak veríme, že Boh skrze Ducha Svätého žije v nás, máme aj my byť nezastaviteľní v láske k ľuďom okolo nás,“ hovorí Matuszykova. Túto tému zároveň vnímajú ako symbol odvahy a viery. „Nechceme sa pozerať na 'horu' problémov, chorôb alebo ťažkostí v našom živote, ale na toho, ktorý má moc preniesť naše hory. Veríme, že toto by mali robiť kresťania – prinášať predovšetkým radosť, lásku, nádej a nadprirodzené riešenie do tohto sveta,“ dopĺňa.

Do miest, kde sa evanjelizačné turné uskutoční, organizátori prichádzajú na pozvánku. „Vždy je to otázkou diecéznych centier pre mládež alebo nejakých spoločenstiev, ktoré sa rozhodnú tour hostiť,“ uvádza Matuszykova.Vieme, že tento svet potrebuje počuť silné posolstvo evanjelia a chceme ho priniesť spôsobom, ktorý zasiahne – atraktívnym, kreatívnym a moderným,“ tvrdia organizátori. Tour Nezastaviteľní, ku ktorej jej usporiadatelia vytvorili aj pútavé promovideo, bude preto tento raz opäť dynamická a nabitá dobrou hudbou a zaujímavými ľuďmi. Úplne nová produkcia, nové piesne a nápady dajú tento rok zase iný zážitok z turné ako minulý rok,“ konštatuje Matuszykova. Godzone tour Nezastaviteľní bude tento rok prebiehať v piatich slovenských mestách – Poprade, Košiciach, Považskej Bystrici, Bratislave a Banskej Bystrici. „Súčasťou turné Nezastaviteľní bude v posledný deň Zvolanie v Ružomberku, čo je modlitebné stretnutie, na ktorom sa chceme modliť a žehnať Slovensku,“ spresňuje členka organizačného tímu. V každom meste, v ktorom sa turné bude konať, sa vopred uskutoční prípravné stretnutie, kde sa záujemcovia môžu stať lokálnymi dobrovoľníkmi a byť tak spolutvorcami tohto projektu.

Inzercia

Kto všetko za to môže

Základný organizačný tím Godzone tour tvoria hlavne ľudia zo Spoločenstva SP, ktorí zastrešujú predovšetkým produkciu projektu. Celkovo má však tím viacero ďalších zložiek. „V spolupráci s mnohými spoločenstvami z celého Slovenska bude po Slovensku cestovať tento rok až cca 180 ľudí v takzvanom Godzone tíme. Okrem toho spolupracujeme s lokálnymi spoločenstvami a organizátormi v jednotlivých mestách, kde nám pomáha ďalšie veľké množstvo dobrovoľníkov pre každý večer,“ kalkuluje Matuszykova.

V rámci turné spustili aj kampaň pod názvom 100x200, čo znamená, že „hľadáme 200 podporovateľov ktorí sú ochotní prispieť čiastkou 100 eur alebo inou sumou. Všetky ďalšie podrobnejšie informácie o tom, ako nám ľudia môžu pomôcť, nájdu na stránke www.tour.godzone.sk,“ uvádza.

V súčasnosti má tím rozpracovaných niekoľko zaujímavých projektov. Jedným z nich je napríklad už štvrtý ročník Godzone school, ktorá má za cieľ vychovávať a formovať mladých lídrov na Slovensku. Tento rok sa členom projektu podarilo zrealizovať aj dve podujatia s názvom Nádej má meno, na ktorých „sme s 300-členným tímom zvestovali nádej ľuďom v uliciach Banskej Bystrice a Košíc a vždy sme to zakončili dvojhodinovou večernou produkciou na námestiach,“ uzatvára Matuszykova.

Tím taktiež pravidelne organizuje Godzone mission výjazdy a je tvorcom aj mobilnej KIOBK aplikácie, ktorá je týždenne obsahovo aktualizovaná a užívatelia si ju môžu stiahnuť zadarmo.

Projekt Godzone zastrešuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, ktorého predsedom je katolícky kňaz Ján Buc.

Daniela Matejovičová
Autorka je študentkou žurnalistiky na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Foto: tour.godzone.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.