Pre mňa to bol aj rok odchádzania (anketa Môj rok)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pre mňa to bol aj rok odchádzania (anketa Môj rok)

Prezident Andrej Kiska prijíma demisiu ministra kultúry Marka Maďariča v Bratislave v pondelok 5. marca 2018. FOTO TASR – Marko Erd

Rok 2018 z pohľadu Marka Maďariča.

Nielen mňa, ale domnievam sa, že v tomto roku takmer každého na Slovensku musela nejakým spôsobom poznačiť alebo ovplyvniť vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. 

V mojom prípade ma najmä spôsob, akým najvyšší vládni predstavitelia zareagovali na krízovú spoločenskú situáciu po vražde, viedol k rozhodnutiu podať demisiu. Po takmer desiatich rokoch vo funkcii ministra kultúry som sa vzdal svojho dielu moci a opustil som vládu Roberta Fica. 

Istým spôsobom tak kulminoval v mojom politickom živote proces, ktorý sa začal už viac ako pred rokom, proces vnútornej kritiky strany Smer, ale aj sebakritického vnímania samého seba ako jej dlhoročného podpredsedu. 

To ma napokon priviedlo aj k odchodu z tejto straníckej funkcie ešte na konci roka 2017. V marci 2018 som teda nebol už ani podpredsedom strany, ani ministrom kultúry a začal som si zvykať na pozíciu radového poslanca, ktorý sa rozhodol v parlamente riadiť viac vlastným názorom a svedomím než lojalitou k materskému poslaneckému klubu a ku koalícii. 

Aj tento prístup mal nakoniec logické vyústenie v tom, že som na jeseň opustil aj stranu Smer i koalíciu a stal som sa nezávislým. Bol to teda pre mňa rok odchádzania – z vlády, zo strany, z koalície. Ale zároveň aj rok prichádzania – k sebe, k životu bežného človeka, k písaniu. 

Z odstupu je pomerne jasné, čo bolo spúšťačom mojich zásadných rozhodnutí alebo tou poslednou kvapkou. No zaujímavejšie je pre mňa skúmať a pochopiť aj hlbšie vnútorné pohnútky, lebo tie mi môžu napovedať aj to, k čomu bude môj ďalší život smerovať, či to bude život ešte stále aj politický alebo bude už bez mojej aktívnej účasti v politike. 

V každom prípade, môj rok 2018 bol rokom zmeny, ktorá sa síce začala skôr, ale práve v tomto roku sa stala viditeľnou a nezvratnou. A zdá sa mi, zhodou okolností, že hlbšou zmenou prechádza aj Slovensko, a to nielen preto, že padla jedna vláda s dlhoročným premiérom a že vo väzbe alebo pred súdom zrazu skončili viacerí ľudia, ktorí sa dlhé roky cítili byť neohrození vďaka svojim konexiám a podozrivým obchodným aktivitám, ale najmä preto, že sa o slovo začali výrazne hlásiť mladšie generácie voličov, aktivistov aj politikov. 

Či to bude zmena k lepšiemu, uvidíme.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo