Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. október 2014

Výzva kardinálov Schönborna a Scolu na odmietnutie moderného otroctva

V pondelok 29. septembra denník Le Figaro uverejnil výzvu kardinála Christopha Schönborna, arcibiskupa vo Viedni a kardinála Angela Scolu, arcibiskupa v Miláne na odmietnutie asistovanej reprodukcie a inštitútu náhradných matiek. Poukazujúc na nedávne rozhodnutia francúzskych a európskych súdov oba...

Výzva kardinálov Schönborna a Scolu na odmietnutie moderného otroctva

V pondelok 29. septembra denník Le Figaro uverejnil výzvu kardinála Christopha Schönborna, arcibiskupa vo Viedni a kardinála Angela Scolu, arcibiskupa v Miláne na odmietnutie asistovanej reprodukcie a inštitútu náhradných matiek. Poukazujúc na nedávne rozhodnutia francúzskych a európskych súdov obaja kardináli povzbudzujú Francúzov, aby odmietli vývoj, ktorý vedie k chápaniu dieťaťa ako tovar. Prečítajte si ich list.

Pred sto rokmi sa náš kontinent zaplietol do vojny a stiahol svet do konfliktu, ktorého dôsledky neprestávame vážiť. Prvá svetová vojna položila otázku hodnoty ľudského života tragickým a novým spôsobom: koľko mužov a žien išlo zaplatiť krvavú cenu? Koľko rodín oplakávalo syna, otca, brata, priateľa, ktorý sa nevrátil? Koľko rodičov bez detí a koľko detí bez rodičov? Celá európska rodina bola ponorená do smútku.

"Tu skutočne ide o zárodok všetkých podmienok moderného otroctva, kedy je dieťa splodené ako tovar, obchod, cez ktorý najbohatší využijú najchudobnejších, a o zrýchlenie eugenizmu na Západe."

Zdieľať

Dnes náš kontinent čelí novým hrozbám. Kladú tú istú otázku o hodnote ľudského života, ale v iných súvislostiach. V našej liberálnej ekonomike nemožno dopustiť, aby trh bol tou cieľovou normou, potreba jedinou orientáciou a človek sa zmenil na premennú, ktorá sa nastaví podľa ponuky a dopytu. V rôznych krajinách Európy zákony alebo predpisy už povoľujú inštitút náhradných matiek. Vidíme v tom dvojité siahnutie na ľudskú dôstojnosť: na jednej strane proti deťom odsúdeným „sa stať v skutočnosti sirotami bez žijúcich rodičov“, použijúc výraz Jána Pavla II. v Liste rodinám, a aj proti matkám, ktorých telo sa stáva vecou, využitou a prenajatou.

Ak nedávne rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva o nastolení fiktívnych príbuzenských vzťahov vzbudzuje obavy, je treba v tejto otázke oceniť povzbudzujúcu, kreatívnu, mladú a trvalú reakciu Francúzska. Francúzsko malo odvahu povedať nie. Samotný prezident Francúzskej republiky sa vyslovil proti inštitútu náhradných matiek. „La Manif pour tous“, dnes dobré známe v celej Európe, od začiatku upozorňovalo, že zmenou povahy manželstva sa dostavia ďalšie požiadavky, ktoré sfalšujú adopciu a zariadia výrobu ľudských bytostí.

Prečo idú Francúzi zase do ulíc

Inzercia

Zdieľať

Tu skutočne ide o zárodok všetkých podmienok moderného otroctva, kedy je dieťa splodené ako tovar, obchod, cez ktorý najbohatší využijú najchudobnejších, a o zrýchlenie eugenizmu na Západe. To, čo vidíme z iných krajín a čo nás dojíma, je, že francúzske hnutie bez pochyby podporované mnohými katolíkmi sa spojilo s veriacimi iných konfesií, iných náboženstiev a s neveriacimi. Nejedná sa teda o cirkevný hlas, ale o hlas francúzsky, ktorý sa necháva počuť v európskom a medzinárodnom rozsahu. Jeho vyjadrenie, ľudové a občianske, by malo inšpirovať všetkých ľudí na Západe a umožniť, aby si Európsky dohovor o ľudských právach zvolil prostriedky schopné chrániť práva detí. Nebolo by toto logickým pokračovaním Všeobecnej deklarácie ľudských práv?

Je nutné garantovať práva dieťaťa na poznanie svojho pôvodu a na výchovu, pokiaľ je to len možné, u svojho otca a svojej matky, a na vylúčenie akejkoľvek formy zmluvy, finančnej alebo inej, oberajúcej dieťa o jedného alebo oboch svojich rodičov. Založenie rodiny naozaj nemôže byť vyjadrením jedinej vôle len niektorých. I keď príbuzenstvo nestojí len na biológii, rovnako sa nemôže bez nej zaobísť. Príbuzenstvo je pokračovaním toho, čo sa započalo v tele. Ako to vyjadrili naši bratia biskupi vo Francúzsku, ak bude otvorený prístup k asistovanej reprodukcii a inštitútu náhradných matiek, potom celé príbuzenstvo skončí dezorientované a jedna generácia detí sa ocitne účelne pripravená o jedného zo svojich rodičov.

Pápež František nás stále volá, aby sme vyšli z nás samých a šli na periférie: nejedná sa však o zemepis, ale o existenciu. Na perifériách našej ľudskosti sa nachádza extrémna zraniteľnosť, maličkosť a chudoba: tých vo vysokom veku a tých najmenších. Je to naša pozornosť týmto perifériám, ktorá stojí v srdci našej civilizácie. Chceme nielen poďakovať Francúzom za ich nečakané prebudenie a stimulujúce angažovanie sa – ktoré bude veľmi užitočné pre naše krajiny, keď príde čas – ale hlavne ich vyzývame, aby zostali verní svojej histórii. Tu nejde o ich korene, ale o vetvy, puky a ovocie, jednoducho o budúcnosť našej Európy.

Kardinál Christoph Schönborn, arcibiskup vo Viedni
Kardinál Angelo Scola, arcibiskup v Miláne

Pôvodný text L'appel de deux cardinaux européens contre la PMA et la GPA bol uverejnený v pondelok 29. septembra 2014 v denníku Le Figaro. Preložil Š. Danišovský.

Odporúčame

Synoda: hodina pravdy pre kolegialitu

Synoda: hodina pravdy pre kolegialitu

Teológovia, ktorých by bolo možné nazvať stratégmi progresívneho katolicizmu, chápu biskupskú synodu v Ríme, ktorá sa uskutoční teraz v októbri, ako aj tú, čo bude budúci rok, ako hodinu pravdy. Témou diskusií na nich je síce manželstvo a rodina, no podľa týchto stratégov v skutočnosti ide o budúcn...

Má Cirkev čo povedať k ekonomickej etike?

Má Cirkev čo povedať k ekonomickej etike?

Keď som študoval na vysokej škole, bol som pridelený ako vyučovací asistent do triedy, kde sa preberala ekonomická etika. Profesor, ktorý tento kurz vyučoval, začínal zaujímavou otázkou: Existuje vôbec niečo také, ako ekonomická etika? „Etika“ sa môže týkať mnohých rozmerov života – či ísť do vojn...

Ján Čarnogurský: Spomienka na Antona Neuwirtha

Ján Čarnogurský: Spomienka na Antona Neuwirtha

Začnem tým, čím by mal vlastne tento príhovor končiť: Anton Neuwirth dáva slovenským dejinám dvadsiateho storočia zmysel. Zažil všetko, čo sa na Slovensku v dvadsiatom storočí udialo, zažil to v krajnej polohe, prešiel všetkým noblesne a bez nenávisti a pamäti na svoj život nazval „Liečiť zlo lásko...