Keď kresťania majú strach z Vianoc

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Keď kresťania majú strach z Vianoc

Indickí kresťania držia sviečky počas protestu proti znásilneniu 74-ročnej mníšky v kresťanskej misionárskej škole v Kalkate 16. marca 2015. Foto TASR/AP

Je to práve čas pred Vianocami, keď sa indickí či iránski kresťania najviac boja násilia či väzenia.

Počas minuloročného adventu sa komunita indického pastora Vinoda Kumara pripravovala na Vianoce a tiež na rozdeľovanie darčekov medzi chudobnými. Z toho však napokon nič nebolo, lebo túto komunitu napadla skupina hinduistických fanatikov.

Zničili im kostol a pomocný pastor zaliaty krvou skončil v nemocnici. Takisto počas minuloročného adventu polícia zatkla 32 katolíckych seminaristov pre podozrenie, že nútia ľudí ku konverzii – pretože rozdávali Biblie a spievali vianočné piesne. Len preto, lebo sa posťažovalo 35 hinduistických nacionalistov, zatkli viacerých kresťanov počas Vianoc 2014.

Ako možno kriminalizovať každého kresťana

Práve pred Vianocami majú indickí kresťania najväčší strach. Indická ústava garantuje náboženskú slobodu, no napriek tomu sú v siedmich z dvadsiatich spolkových štátov v platnosti zákony, ktoré de facto obmedzujú práva náboženských menšín. Ide o štáty: Arun­a­chal Pradesh, Odisha, Madyha Pradesh, Chhat­tis­garh, Gujarat, Hi­­ma­chal Pradesh a najnovšie aj Jharkland. Tieto zákony sa nazývajú „Zákon o náboženskej slobode“, no v skutočnosti slúžia ako nástroje proti konverzii Indov na kresťanstvo alebo islam.

Zákony proti konverzii zakazujú obracať na iné náboženstvo pomocou „nátlaku“, „klamstva“, „zvádzania“ alebo „hmotných stimulov“. S týmito pružnými pojmami možno kriminalizovať každý druh charitatívnej angažovanosti. Kto dá nejakému chudobnému potraviny alebo aj len vodu alebo kto sa modlí za uzdravenie chorého, môže sa tým teoreticky dopustiť „zvádzania“ alebo „klamstva“.

To sa hodí do naratívu hinduistickej nacionalistickej vládnej strany BJP, ktorá odjakživa tvrdí, že kresťanskí duchovní využívajú sociálnu biedu nižších kást, aby obracali „nedotknuteľných“. Trestná sadzba sa obvykle pohybuje od jedného až do troch rokov väzenia, pri „nútenej konverzii“ maloletých až do štyroch rokov. Trestné je aj zanedbanie nahlásenia konverzie na krajskom úrade.

Nie je známe, že by zákony proti konverzii boli niekedy uplatnené proti hinduistom, napríklad proti táborom, kde sa koná masové „prinavracanie“ inovercov na hinduizmus. „World Hindu Council“ sa môže naďalej vystatovať tým, že doviedol domov do hinduizmu 500 000 kresťanov a 250 000 moslimov. „Náboženský prebudenecký výbor“ radikálnej hinduistickej organizácie RSS verejne zbieral peniaze pre konverzie, 500 000 rupií pre moslima, 200 000 rupií pre kresťana. Často si tieto hinduistické organizácie kladú za cieľ obracať kresťanov cez Vianoce.

Hoci prvý zákon proti konverzii bol zavedený už pred päťdesiatimi rokmi, odsúdenia na trest odňatia slobody sú zriedkavé. Tieto zákony majú skôr už v zárodku zbaviť odvahy misionárske ambície. Zvyšok vybaví brutálna, nezákonná sila. Bezplatná hotline „United Christian Forum“ registruje viacero atakov na kresťanov týždenne. V spolkovom štáte Odisha spáchali hinduistickí fanatici v roku 2008 pogrom na kresťanoch. Sto ľudí zomrelo, zničili 300 chrámov a 6 000 domov, vyhnali 50 000 ľudí.

Tresty za konverziu

Úzkosti, ktoré prežívajú konvertiti na kresťanstvo v Iránskej islamskej republike, si môžeme len predstaviť. Už len pokus zaobstarať si Bibliu v jazyku fársi je nebezpečný. Kto si ju chce kúpiť jednoducho len tak v kníhkupectve, musí vycestovať od susedného Arménska. Starousadlícke menšiny v Iráne požívajú istý druh náboženskej slobody, pre Arménov, Židov, zoroastriánov a asýrčanov sú rezervované kreslá v parlamente.
 

Iránskym moslimom je však principiálne zakázané konvertovať na iné náboženstvo. Konverzia sa trestá ako „apostázia“, ako „odpad o viery“. Trestná sadzba je široká, vyskytlo sa aj niekoľko rozsudkov smrti: v roku 1990 popravili pastora Hosseina Soodmanda; kresťana Mehdiho Dibaja odsúdili na smrť, odsedel si jedenásť rokov, v roku 1994 ho prepustili a zakrátko uniesli a zavraždili. Dnes sú tresty väznením väčšinou kratšie, práve kresťanom však hrozí v iránskych väzniciach ponižovanie a zlé zaobchádzanie. Jeden kresťan, ktorý dostal za svoju konverziu „len“ pol roka, si po prepustení z väzenia vzal život.

Na Západe sa iránsky zákaz konverzie stal témou, pretože nezvyčajne veľa utečencov z Iránu konvertovalo na kresťanstvo. Azylové úrady sekularizovaných európskych krajín majú ťažkosti s kresťanským konvertitmi. Často im neveria. Švédsko malo dokonca odsunúť jedného vysväteného kňaza – kvôli podozreniu, že potajomky ešte vyznáva islam. Táto situácia sa ešte komplikuje skutočnosťou, že Irán niekedy neberie späť kresťanských konvertitov.

Známou sa stala iránska kresťanka Aideen Strandsson. Švédsko rozhodlo v roku 2017 o jej odsune, načo jej Orbánova vláda ponúkla azyl v Maďarsku. Konzervatívny denník Postoj navštívil Strandssonovú počas adventu 2017 v Štokholme. Pekná herečka rozprávala autorovi týchto riadkov, ako prebiehalo jej švédske azylové konanie. „Úradníčka pre migráciu povedala sudcovi: Klame, v Iráne dostane len pol roka väzenia, to je nič.“


 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo