Vyšla kniha k 75. výročiu dosiahnutia autonómie Slovenska

V týchto dňoch, keď si pripomíname 150. výročie narodenia Andreja Hlinku, sa k čitateľom dostáva reprezentatívna obrazová publikácia venovaná 75. výročiu dosiahnutia autonómie Slovenska – historickej udalosti, keď Slovensko prvýkrát získalo vlastnú národnú vládu i vlastný parlament.

Jej zostavovateľmi sú Martin Lacko a Peter Ivánek. Kniha bola vydaná na kvalitnom kriedovom papieri a má dovedna 132 strán. Obsahuje príspevky, ktoré odzneli na spomienkovom podujatí 4. októbra 2013 v Žiline - odborné referáty historikov (M. Lacko, P. Mulík, V. Kárpáty), príhovory spoluorganizátorov (M. Lacko, J. M. Rydlo, M. Tkáč, K. Kalánková) i spomienky pamätníkov (R. Marsina, J. Bulla, M. Hagara).

Z historických dokumentov je tu publikovaná reč poslanca HSĽS Martina Sokola z roku 1938 zdôvodňujúca 20-ročný zápas HSĽS o autonómiu, i samotné dokumenty prijaté 6. októbra v Žiline. Prvýkrát je tu publikovaný aj mimoriadne cenný dokument – spomienky funkcionára HSĽS Gejzu Medrického, ktorý kľúčové žilinské dokumenty redigoval a kde súčasne osvetľuje pozadie ich prijatia. Návrh zákona o vyhlásení autonómie vtedy okrem HSĽS prijali aj ďalšie najdôležitejšie strany ako agrárnici, SNS či československí národní socialisti. Slávnostný ráz publikácie dotvárajú dobové básne, ktorými slovenská inteligencia autonómiu privítala a farebná príloha z priebehu podujatia. Publikácia bola vydaná v Spolku Slovákov v Poľsku v Krakove.

Cena knihy je 8,50 eur plus poštovné a možno si ju objednať: telefonicky na č. 0908 819 707; mailom na historicke.rozhlady@gmail.com; prípadne zakúpiť v kníhkupectve Svojeť (Liga Pasáž) na Grösslingovej ulici v Bratislave.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo