Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
18. december 2018

Vďaka Betlehemu sa rodí láska a je tu nádej

Pozoruhodný dar môže prísť v nezaujímavom balení. A tak to bolo aj v Betleheme.
Vďaka Betlehemu sa rodí láska a je tu nádej

„Nik neočakával, že Boh príde tak, ako prišiel. No spôsob jeho príchodu bol rovnako dôležitý ako samotný príchod. Maštaľ je posolstvom.

Ten, čo bol Stvoriteľom všetkého sa zriekol seba samého. Stal sa malým bábätkom. Závisel od pľúc, hrtana či nôh. Pociťoval hlad a smäd. Prešiel všetkými normálnymi štádiami ľudského vývinu. Učil sa chodiť, stáť, umývať si tvár a obliekať sa. Svaly mu silneli, vlasy rástli. Keď prechádzal pubertou, jeho hlas mutoval. Bol skutočne človekom.“

Toto je pohľad Max Lucada na osobu Ježiša, Božieho Syna, ktorý sa stal človekom. Je to dosť netradičné a nevšedné vnímanie, no predsa veľmi pravdivé. A práve tento nový, triezvy pohľad na Ježiša môže priniesť zmenu nášho chápania a prežívania Vianoc. Max Lucado nepozerá na udalosť, ktorá sa udiala v jasličkách v Betleheme pred 2000 rokmi len ako na historický moment, ale prepája ju s dneškom. Dáva nám odpoveď na otázku: prečo je dieťatko v maštaľke také dôležité? Niekedy až zarážajúcimi myšlienkami a podnetmi nám pomáha roztriediť si v našich mysliach, čo je na Vianociach skutočne dôležité a čo sú len malichernosti a rozmary, ktoré nás vzďaľujú od podstaty Vianoc.

  • Keby sme vedeli, že Ježiš príde zajtra, čo by sme robili dnes?

Max Lucado: Vďaka Betlehemu

Max Lucado (*1955) je kazateľom v Oak Hills Church v San Antoniu, v druhom najľudnatejšom meste amerického štátu Texas. V roku 2005 ho časopis Reader´s Digest nazval „najlepším kazateľom Ameriky“. Je to neobyčajný človek s veľkým darom - srdcom pastora a perom básnika. V jeho dielach, preložených do 54 jazykov nachádza útechu viac ako sto miliónov čitateľov.

Napriek veľkej popularite si nezakladá na oceneniach, úspechu či množstve predaných kníh. Často dokonca odmieta mediálne rozhovory, pretože ho oberajú o čas, ktorý môže tráviť so svojou rodinou a čas, ktorý radšej venuje svojej pastoračnej službe. S pokorou prijíma túto popularitu, pretože si uvedomuje, že to nie je jeho osobný úspech, ale výsledok pôsobenia Ducha Svätého prostredníctvom jeho osoby.

Často krát počujeme, najmä niekoľko dní pred Vianocami, vyjadrenia ľudí: nenávidím Vianoce, zrušil by som tieto sviatky, načo je dobrý tento stres, zbytočne minutých veľa peňazí, tie koledy mi už lezú na nervy a podobne. Je mi ľúto týchto ľudí, pretože z ich slov je jasné, že sa netešia na príchod Božieho Syna na zem, neslávia túto veľkú udalosť v kruhu svojej rodiny a neprijímajú pokoj, ktorý nám Boh v správnom pochopení Vianoc ponúka.

Čaro Vianoc má však zmysel pre ľudí, ktorí rovnako ako Max Lucado hovoria: „Milujem Vianoce. Milujem ich, pretože niekto položí vianočnú otázku: Prečo je dieťatko v maštali také dôležité? Kto to bol? Čo má jeho narodenie spoločné so mnou?“

Nenechajme sa strhnúť davovou psychózou nákupného šialenstva a predvianočného upratovania či pečenia! Snažme sa na Vianoce pripraviť samých seba. Nájdime si denne aspoň pár minút a skúsme zachytiť Ježišovo volanie, ktorým chce upriamiť našu pozornosť správnym smerom.

Sarah Young v knihe Volanie Ježiša pre Vianoce sa s nami delí o svoje osobné úvahy, modlitby, ktoré vychádzajú z jej srdca pri každodenných biblických čítaniach. Toto je piliér, vďaka ktorému zažijeme vianočný pokoj, povzbudenie i radosť z Ježišovej prítomnosti.

Sarah Young: Volanie Ježiša pre Vianoce

Inzercia

 

Po prehodnotení našich predvianočných i vianočných zvykov a odpovedania si na podstatnú otázku „prečo a v čom sú Vianoce dôležité?“, naše prežívanie sviatkov určite nadobudne nový rozmer. Takto správne naladení a uvedomelí nebudeme pociťovať potrebu celé hodiny prepínať televízne kanály, či rozbehnúť sa za vianočnými výpredajmi.

Dobrým tipom ako zmysluplne stráviť voľný čas môže byť napríklad kniha Jezuliatko prichádza od nitrianskeho biskupa Viliama Judáka. Otec biskup nás pozýva vykročiť v ústrety Jezuliatku, v ústrety radosti a svetla. Cez vianočné príbehy z rôznych národov otvára pred čitateľom široký horizont univerzálnej Cirkvi v jej mnohorakom prežívaní Vianoc.

Viliam Judák: Jezuliatko prichádza

Vianocami začína to, čo oslavujeme počas Veľkej noci. Dieťa v kolíske sa stalo Kráľom na kríži. Vďaka Betlehemu máme Spasiteľa.

Vianočné prísľuby formujú naše srdcia. Dlho po tom, ako odídu hostia, koledníci sa vrátia domov a zhasnú svetlá, tieto prísľuby pretrvávajú.

Nech radosť z vianočného príbehu naplní naše srdcia  pravým pokojom; pokojom, ktorým chce Dieťa v jasliach obdarovať každého človeka. Otvorme svoje srdcia a prijmime Nebeský Dar – dar, ktorý nekúpime v žiadnom obchode.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Monika Bugáňová

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Svetový deň boja proti AIDS: 37 miliónov ľudí je zasiahnutých vírusom HIV

Svetový deň boja proti AIDS: 37 miliónov ľudí je zasiahnutých vírusom HIV

Prvý decembrový deň je od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Odhaduje sa, že vírusom HIV je zasiahnutých okolo 36 až 37 miliónov ľudí. Medzi krajiny, ktorých obyvateľstvo trpí HIV vírusom a ochorením AIDS, patrí aj Uganda. Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáha v tejto krajine deťom v núdzi cez projekt Adopcia na diaľku®. Patria medzi ne aj deti, ktoré trpia ochorením AIDS.