Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. december 2018

Za Pavlom Brunovským

Vo veku 84 rokov zomrel slovenský matematik profesor Pavel Brunovský. Vo svojom staršom veku bol najväčším žijúcim slovenským matematikom.
Za Pavlom Brunovským

Pavel Brunovský. Foto: iam.fmph.uniba.sk

Spomínam si, že keď sme ako dvadsaťroční zanietení študenti matematiky chodili po chodbe Matematického pavilónu na „matfyze“ a videli sme jeho štíhlu, vysokú, trochu naklonenú postavu, hovorili sme si: „To je Brunovský, ten je vraj fakt dobrý.“ Už vtedy ako štyridsiatnik patril k našim najvýznamnejším matematikom.

Počas svojej dlhej kariéry vedca pôsobil na Ústave technickej kybernetiky SAV, ale najmä na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK. V politicky miernejších rokoch šesťdesiatych absolvoval vedecké pobyty v Moskve aj USA. Vo vedeckej oblasti sa dlho venoval diferenciálnym rovniciam a optimalizácii dynamických systémov. V akademickom roku 1979/80 nám prednášal  predmet dynamická optimalizácia. Jeho učebnicu „Matematická teória optimálneho riadenia“ mám doteraz vo svojej knižnici. V 90. rokoch, keď už bol na prahu šesťdesiatky, dokázal na Matematicko-fyzikálnej fakulte naštartovať výskum v oblasti ekonomickej a finančnej matematiky. Kto sa niekedy pokúsil o zmenu svojho vedeckého zamerania, vie, aké je to neľahké. Ale on na to intelektuálne mal.

Pavel Brunovský patril k tým integrálnym osobnostiam, ktoré by v období komunizmu zrejme z politických dôvodov neprežili na nejakom pracovisku humanitno-spoločenských vied. V období komunizmu sa pre takýchto ľudí stali útočišťom práve matematické pracoviská. Jeho postoj ku komunistickému režimu bol vždy kritický. Brunovský spomína, ako ešte ako chlapec oslavoval v roku 1946 volebné víťazstvo Demokratickej strany. Brunovského syn patril medzi tých účastníkov Sviečkovej demonštrácie v roku 1988, ktorí boli zadržaní políciou.

Pavel Brunovský si nesmierne vážil „generála“ tajnej cirkvi Vladimíra Jukla, ktorý bol tiež vyštudovaným matematikom. Poznali sa z Jednoty slovenských matematikov a fyzikov, kde Jukl pôsobil ako jej tajomník. Brunovský po Juklovom pohrebe popri jeho pôsobení v tejto funkcii ocenil i „jeho monumentálne dielo na poli cirkevnom a politickom“.

Pavel Brunovský bol nielen vedeckou, ale i spoločenskou autoritou. Vyjadroval sa dlhé roky nielen k problematike školstva a vedy, ale aj k celospoločenským otázkam. Prezident republiky mu v roku 2005 udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy.

Naposledy som sa s ním rozprával pred rokom na jednom predvianočnom večierku. Diskutovali sme o mikroekonómii, z ktorej stihol napísať skriptá.

Nech mu Pán Boh dá večné odpočinutie.

Inzercia

Odporúčame