Ruská pravoslávna cirkev žiada svet o pomoc pre veriacich na Ukrajine

Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill žiada o pomoc pri ochrane pravoslávnych veriacich a ich duchovných na Ukrajine pred údajným zasahovaním tamojších svetských úradov do života cirkvi. Patriarchovo posolstvo s touto výzvou sa objavilo deň pred začiatkom synody v Kyjeve, na ktorej by mal byť oznámený vznik ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nezávislej od Moskvy.

List s výzvou na ochranu duchovných a veriacich na Ukrajine patriarcha zaslal generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, lídrom Francúzska a Nemecka - prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a kancelárke Angele Merkelovej -, pápežovi Františkovi a duchovným vodcom ďalších cirkví.
      

Podľa patriarchu Kirilla ukrajinské vedenie zasahuje do života cirkvi, keď na veriacich a duchovných vyvíja tlak, aby podporovali zrod nezávislej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Patriarcha vo svojom posolstve píše, že je to začiatok prenasledovania veriacich a duchovných. 
      

Rozhlasová stanica Echo Moskvy spresnila, že patriarcha v liste napríklad spomína, že ukrajinská tajná služba SBU si začala na výsluchy predvolávať pravoslávnych kňazov. Doneckému metropolitovi zasa podľa neho ukrajinské úrady nedovolili vstup do krajiny. "Kánonickú cirkev" - pravoslávnu cirkev moskovského patriarchátu - sa ukrajinské úrady snažia zbaviť práva na kláštorný komplex Kyjevsko-pečorská lavra - sídla metropolitu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu, tvrdí Kirill. 
      

Ako podotklo Echo Moskvy, ukrajinské vedenie zatiaľ na patriarchove obvinenia nereagovalo.
      

Od rozpadu Sovietskeho zväzu na Ukrajine pôsobia tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná Moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA. 
      

Rozkol v ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa ešte viac prehĺbil po ruskej anexii Krymu a vypuknutí separatistického konfliktu na východnej Ukrajine. 
      

Impulzom k zvolaniu sobotňajšieho cirkevného snemu v Kyjeve bolo rozhodnutie ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra tohto roku. Bola ním zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba uvalená moskovským patriarchátom na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.
      

Okrem toho konštantínopolský patriarchát fakticky obnovil svoje práva na Ukrajinu, keď zrušil právo moskovského patriarchátu vymenúvať kyjevského metropolitu platné od roku 1686. Kyjevského metropolitu bude voliť spomínaný zbor biskupov.
      

Ruská pravoslávna cirkev, podobne ako aj rad ďalších miestnych pravoslávnych cirkví, vnímajú toto rozhodnutia konštantínopolského patriarchátu ako nepriateľský a protiprávny krok, ktorý podľa nich môže viesť k rozkolu vnútri pravoslávia. Ruská pravoslávna cirkev už medzičasom prerušila vzťahy a konštantínopolským patriarchátom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo