Moscovici: Taliansko musí urobiť viac, aby dosiahlo kompromis s EK o rozpočte

Taliansko navrhlo, že zníži plán rozpočtového deficitu na budúci rok na 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne navrhovaných 2,4 % HDP.

Týmto spôsobom sa snaží dohodnúť s Európskou komisiou (EK), ktorá pôvodný návrh Ríma odmietla. Potrebné sú však ešte ďalšie opatrenia, uviedol komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

"Je to krok správnym smerom, ale musím tu napriek tomu povedať, že ešte nie sme v cieli. Ešte sú potrebné ďalšie kroky, možno na oboch stranách."

Taliansky premiér Giuseppe Conte v stredu (12. 12.) po stretnutí s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom oznámil, že nové dlhy Talianska budú v roku 2019 nižšie, než sa pôvodne plánovalo.

Moscovici sa vo štvrtok popoludní stretol s talianskym ministrom financií Giovannim Triom. Po stretnutí povedal, že víta snahy talianskej vlády.

Tria chce zostať v Bruseli, kým spoločne s EK nenájdu kompromis, uviedli zdroje z talianskej vlády. Cieľom je dosiahnutie dohody do nedele (16. 12.).

Ak sa talianska vláda nedohodne s EK, Rímu hrozí konanie pre nadmerný deficit, na ktorého konci hrozia krajine miliardové pokuty. EK by mohla konanie spustiť na budúci týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo