Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. december 2018

Ako chutí trpké víťazstvo

Britská premiérka Theresa Mayová včera prežila hlasovanie o dôvere, no jej problém s brexitom sa tým nijako nevyriešil.
Ako chutí trpké víťazstvo

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová hovorí na Downing Street 10, 12. decembra 2018 v Londýne, foto TASR/AP

Mayová síce nebola odvolaná, keď ju podržalo 200 konzervatívnych poslancov a nedôveru jej vyslovilo 117 poslancov. Ostáva tak vo svojej funkcii líderky konzervatívcov aj premiérky. No naozaj sa vyhliadky Británie na brexit zlepšili?

Niečo sa vyjasní už dnes, keď sa britská premiérka stretne na samite EÚ s lídrami členských krajín. Budú k nej jej kolegovia pristupovať ako k niekomu, koho pozícia sa včerajším hlasovaním posilnila? Alebo budú skôr vychádzať z toho, že Mayová nemá podporu tretiny poslancov vlastnej strany?

Porážka, ktorá vyzerá ako víťazstvo?

Výsledky včerajšieho hlasovania sa totiž dajú interpretovať oboma smermi. To, že jej dôveru vyslovilo 200 poslancov konzervatívnej strany, má svoj význam. Pri vnútrostraníckych voľbách v roku 2016 získala Mayová len 199 hlasov. Aj to jej vtedy stačilo na presvedčivé víťazstvo. Viacerí podporovatelia včera sledovali túto líniu a zvýrazňovali, že Mayová si vlastne tesne upevnila autoritu a teraz je čas, aby sa strana za ňu jednotne postavila.

V podobnom duchu vystupovala aj premiérka, keď sa po ohlásení výsledkov hlasovania postavila pred dvere svojej rezidencie na Downing street 10. Jej slová o tom, že teraz je čas, aby brexit spojil národ k jednote však pôsobili ako z nejakej alternatívnej reality. Brexit už viac ako dva roky rozdeľuje v Británii priateľstvá a niekedy aj celé rodiny. Čakať, že jedným hlasovaním o vyslovení dôvery sa väčšina ľudí zjednotí za jednou víziou brexitu, je politicky naivným sľubom.

Na druhej strane spektra konzervatívnej strany taktiež nemôže byť úplná spokojnosť, aj keď sa po včerajšku snažia tvrdí brexiteri tváriť ako morálni víťazi. Ultimátom totiž je, že Mayová ostáva vo funkcii a povedie ďalšie rokovania o brexite.

Áno, je pravdou, že zmienený počet hlasov získala premiérka aj vďaka sľubu, že už nemá zámer viesť konzervatívcov do ďalších parlamentných volieb v roku 2022. Tieto slová vyriekla za zatvorenými dverami poslaneckého klubu pred samotným hlasovaním. A kým niektorí ich interpretovali ako jasný a určitý prísľub, euroskeptici boli skôr opatrní. Jeden z ich lídrov Jacob Rees Mogg sa vyjadril, že slovné spojenie „nemám záujem viesť stranu do volieb“ je len veľmi vágne a nič neznamená.

Taktiež platí, že Mayová má už celý register nedodržaných sľubov. Ďalším problémom je, že premiérka prisľúbila neúčasť len na ďalších riadnych voľbách v roku 2022. Pri súčasnom chaose na politickej scéne však vôbec nie je možné vylúčiť, že v Británii dôjde k predčasným voľbám. Odpovedi, či v tomto prípade Mayová povedie stranu do volieb, sa už vyhla.

V každom prípade, výsledky včerajšieho hlasovania nie sú pre tvrdých brexiterov ani neúspechom. V samotnom jadre okolo spomínaného Reesa Mogga sa nachádza iba okolo 60 poslancov. Len včera ráno ich minister financií Phillip Hammond označil za extrémistov. Hlasovanie však ukázalo, že premiérke okrem nich nedôveruje aj ďalších temer 60 poslancov. A u týchto sa už vonkoncom nedá hovoriť o nejakej organizovanej či extrémistickej skupine. Naopak, ide skôr o bežných radových poslancov, ktorí prestali veriť, že Mayová vyvedie krajinu z brexitového chaosu.

Pri sledovaní vyjadrení poslancov, ktorí hlasovali proti Mayovej, je temer nemožné si predstaviť scenár, že teraz precitnú a začnú podporovať jej plán odchodu z Únie. Komentátori skôr pripomínajú historickú skúsenosť Margaret Thatcherovej. Aj tá na sklonku svojej politickej kariéry v novembri 1990 vyhrala vnútrostranícke hlasovanie, keď v súťaži o lídra strany porazila Michaela Heseltina pomerom hlasov 204 ku 152. A aj keď pár dní po voľbách 14. novembra vyhlasovala, že s týmto mandátom ostane na čele strany do roku 1998, všetko bolo inak už o pár dní, 22. novembra, odstúpila z funkcie, pretože si plne uvedomovala, že pri nedôvere od 152 poslancov sa vládnuť nedá. Tvrdí brexiteri budú, samozrejme, viesť podobným smerom aj Mayovú a čoraz častejšie jej pripomenú, že až tretina poslancov ju nechce na čele strany.

Posledná nádej Mayovej

Premiérku už zrejme zachráni len nečakaný ústupok zo strany Bruselu. Ešte stále je tu záchranné lano, ktorého by sa Briti mohli chytiť. Aj keď predstavitelia EÚ viackrát zopakovali, že brexitovú dohodu sa už nedá otvárať, existuje možnosť prijatia akéhosi záväzného výkladu ustanovení dohody. Politická deklarácia lídrov Únie, ktorá bola doteraz hlavným interpretačným nástrojom, totiž právne záväzná nebola.

Mayová sa prioritne bude snažiť o jasný a probritský výklad ustanovení o poistke, ktorá sa týka Severného Írska. Tvrdí brexiteri aj včera zopakovali, že práve toto ustanovenie je najväčším tŕňom v ich oku, pre ktorý dohodu nepodporia. Jeho úplné vypustenie je síce nemožné. Premiérka však bude veriť, že dôjde k záväznému výkladu tohto ustanovenia tak, že ani teoreticky nedôjde k tomu, aby bolo Severné Írsko oddelené hranicou od zvyšku Spojeného Kráľovstva.

To, či sa to podarí a či to bude tvrdým brexiterom stačiť, aby otočili o 180 stupňov, je viac ako neisté. Včerajšok ukázal len toľko, že v týchto neistých časoch Mayová aspoň načas ostane na čele svojej strany a krajiny.      

Inzercia

Odporúčame