Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. december 2018

Ján Kubiš – kandidát Smeru v zálohe

Ak by Miroslav Lajčák nakoniec na prezidenta nekandidoval, pre Smer to ešte nemusí znamenať katastrofu.
Ján Kubiš – kandidát Smeru v zálohe

Foto: TASR/AP

Smer meno svojho prezidentského kandidáta stále neoznámil. Robert Fico sa tvári, že ho už majú, ale keďže ho nechcú podhodiť médiám, jeho meno budú do poslednej chvíle tajiť.

Minister Miroslav Lajčák, ktorého meno sa najčastejšie skloňuje, síce stále opakuje, že kandidovať nechce, ale ako ukázala kauza demisia, jeho vyhlásenia zase až tak smrteľne vážne brať netreba.

Ak by si však aj minister tentoraz naozaj stál za slovom, jeho odmietnutie kandidatúry ešte nemusí znamenať, že sa Smer pred prezidentskými voľbami ocitne v zúfalej situácii. Jeden záložný kandidát sa mu priam ponúka. A vôbec by to nemusel byť kandidát tragický.

Bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš sa začal v súvislosti s prezidentskou kandidatúrou spomínať už pred niekoľkými mesiacmi. On sám sa k nej naposledy vyjadril pre denník Sme koncom novembra. Povedal, že viaceré osobnosti verejného, kultúrneho a politického života, ale aj bežní občania ho presviedčajú, aby kandidoval, on sa touto dôverou cíti poctený a nemieni ju brať na ľahkú váhu. Definitívne sa chce rozhodnúť v polovici decembra, keď sa mu skončí funkcia špeciálneho vyslanca OSN pre Irak.

Správy zo zákulisia tiež hovoria, že exminister na tom, aby takýchto osobností – presviedčateľov bolo čo najviac, aj sám aktívne pracuje.

Kubiš sa predtým nechal počuť, že najradšej by kandidoval ako nezávislý, občiansky kandidát. Tu však čas hrá proti nemu. Na to, aby sa ním stal, potrebuje v priebehu doslova niekoľkých týždňov vyzbierať minimálne pätnásťtisíc podpisov. To nevyzerá príliš reálne.

Téza, že ak Lajčák odmietne kandidovať, tak sa Smer dostane do úzkych, celkom neplatí. Zdieľať

Pre Kubiša by však nemusela byť problémom ani kandidatúra vo farbách Smeru, ktorá by mu zabezpečovala, že nemusí zbierať podpisy od ľudí, ale postačia mu podpisy poslancov. Od roku 2006 do konca roku 2008 sedel ako minister zahraničných vecí v prvej Ficovej vláde. Neodišiel z nej po konflikte, ale kvôli ponuke stať sa tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve. Neskôr sa stal osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Afganistan a potom vyslancom pre Irak.

Inzercia

Aj v otázke toľko diskutovaného migračného paktu OSN sa Kubišov názor blížil viac k pozícii Roberta Fica ako Miroslava Lajčáka. „Určite by som nesúhlasil s prijatím dokumentu, ktorý by zakladal nové, hoc i politické záväzky či otváral k nim cestu bez jeho zodpovedného posúdenia v Národnej rade, bez zohľadnenia vôle občanov,“ povedal Kubiš pre Sme.

Aj viacerí ľudia zo Smeru dali už v minulosti viackrát verejne najavo, že Kubiš by sa im ako prezidentský kandidát celkom pozdával.

Jeho nevýhodou oproti Lajčákovi je jeho výrazne nižšia verejná známosť. Odkedy bol ministrom, uplynulo už niekoľko rokov a časť verejnosti na neho zabudla. Čo by však s dobrou predvolebnou kampaňou nemusel byť neprekonateľný hendikep.

Pokiaľ ide o kľúčový problém Ficovej strany v prezidentských voľbách, ktorým je odrazenie mobilizácie na emócii všetci proti Smeru, tak Kubiš by v tomto smere fungoval minimálne tak dobre, ak nie lepšie ako Lajčák. Je rovnako rešpektovaný diplomat, nestraník a na rozdiel od súčasného ministra ho v ostatnom čase nebolo denne vídať po boku straníckych špičiek Smeru, nevisel s nimi na bilbordoch ani za túto stranu nekandidoval do parlamentu.

Čiže téza, že ak Lajčák odmietne kandidovať, tak sa Smer dostane do úzkych, celkom neplatí. Ján Kubiš očividne kandidovať chce, so Smerom by nemusel mať zásadný problém a na voličov by mohol fungovať podobne ako Lajčák.

Relevantné dáta pre odhad jeho šancí zatiaľ k dispozícii nie sú, keďže Kubiš sa ako prezidentský kandidát zatiaľ v žiadnom zverejnenom výskume neobjavil. Zo strany výskumných agentúr by to však určite stálo za pokus.

Odporúčame