Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. december 2018

Ľudí bez domova chcú chrániť pred zimou. Vyzývajú na adopciu postelí (foto)

V uliciach Bratislavy trpí cez zimu viac ako päťtisíc ľudí bez domova. Organizácia Depaul im už vyše desať rokov poskytuje nocľah, stravu a pomoc.
Ľudí bez domova chcú chrániť pred zimou. Vyzývajú na adopciu postelí (foto)
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V uliciach Bratislavy trpí cez zimu viac ako päťtisíc ľudí bez domova. Organizácia Depaul im už vyše desať rokov poskytuje nocľah, stravu a pomoc.

„Zima je pre ľudí bez domova najťažšou skúškou. Mnohí ju, žiaľ, nezvládnu,“ znie vo videospote Depaul Slovensko, najväčšej bratislavskej neziskovej organizácie, ktorá pomáha ľuďom bez domova.

Nedávno spustila kampaň s názvom Adoptuj si posteľ – zachráň život, v ktorej vyzývajú ľudí, aby finančne podporili tých, ktorí by inak museli stráviť zimné noci vonku. Na webovej stránke si môžu záujemcovia vybrať z troch možností adopcie postelí v Nocľahárni sv. Vincenta Depaul a v Útulku sv. Lujzy.

„Stretávame sa s tým, že ľudia neradi prispievajú priamo ľuďom na ulici, pretože sa boja, ako budú ich peniaze použité. Preto tu máme adopciu postelí, kde garantujeme, že peniaze darcov pomôžu na sto percent a premeníme ich na teplo, jedlo a sociálnu starostlivosť,“ povedal pri predstavení projektu riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Len v uliciach hlavného mesta trpí počas chladných nocí v zimných mesiacoch viac ako päťtisíc ľudí. Tí v staršom veku alebo v horšom zdravotnom stave krutému počasiu neraz podľahnú.

 „Denne v špičke, ktorú každoročne zima prinesie, pomáhame takmer 320 ľuďom. Ďalších ľudí pravidelne monitorujeme v teréne, pretože obývajú rôzne chaty, kanalizačné šachty alebo iné miesta. Bez pomoci verejnosti by sme to nezvládli,“ hovorí sociálna pracovníčka Nikoleta Schillová.

Prečítajte si tiež:
Z ulice do tepla (foto) Zdieľať

Organizácia Depaul prevádzkuje pre ľudí bez domova Nocľaháreň sv. Vincenta, kde dostanú stravu a posteľ, ráno však musia zariadenie opustiť. Je to jediná nocľaháreň na Slovensku, ktorá prenocuje všetkých. Aj opitých a ľudí pod vplyvom drog. Všetci sa tu môžu osprchovať, dostanú na večeru nejakú poliev­ku a chlieb a tiež jednoduché ra­ňajky. Ak potrebujú, môžu využiť aj sociálny šatník a doplniť si chýbajúce oblečenie.

Okrem toho umožňuje Depaul pre chorých a zoslabnutých celodennú starostlivosť v Útulku sv. Lujzy a sociálne poradenstvo v Útulku sv. Vincenta, kde klientom pomôžu nájsť prácu alebo vybaviť dôchodok.

 

Organizácia Depaul predstavila kampaň Adoptuj si posteľ  zachrániš život na bratislavskej Hlavnej stanici.

Pracovníci organizácie Depaul Slovensko chodia za ľuďmi bez domova pravidelne aj do terénu, kde im poskytujú základnú pomoc.

Inzercia

V Útulku sv. Lujzy v Bratislave nájdu pomoc chorí ľudia bez domova pri akútnych stavoch alebo po prepustení z nemocnice. Pracovníci im tu poskytnú ubytovanie, stravu, ošatenie, hygienu, sprevádzanie k lekárom a sociálne poradenstvo.

V ošetrovni sv. Alžbety pracovníci poskytnú ľuďom z ulice hygienu, ošatenie, sociálne poradenstvo a ošetria či previažu rany.

Ľudia bez domova prichádzajú do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul na okraji Bratislavy. Každý večer sa musia zaregistrovať a zaplatiť 85-centový poplatok. Musia sa tiež podrobiť prehliadke, či pri sebe nemajú zbraň.

Nocľaháreň sv. Vincenta s kapacitou dvesto posteľných lôžok sa otvára vždy o 19. hodine a klienti ju musia opustiť ráno po raňajkách. Klient po príchode dostane posteľ, teplú večeru, môže sa osprchovať, oprať si šaty alebo využiť sociálny šatník, aby mohol ráno odísť s čistým a suchým oblečením V nedeľu 9. decembra sa v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul uskutočnilo kultúrne podujatie Doma dobre, prostredníctvom ktorého chceli organizátori poukázať na problematiku života ľudí bez domova. V nocľahárni vystúpili viaceré kapely, konala sa takisto beseda a výstava fotografií. 

 

Odporúčame