Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2018

Hnutie žltých viest plánuje pokračovať v protestoch aj napriek ústupkom Macrona

Množstvo účastníkov protivládnych protestov tzv. žltých viest, ktoré už štyri týždne sužujú Francúzsko, v utorok sľúbilo pokračovanie demonštrácií aj napriek pondelkovým ústupkom prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra AFP.

Prezident v pondelok oznámil sériu opatrení v oblasti minimálnej mzdy, daňových úľav pre dôchodcov a práce nad čas. Podľa odhadov budú tieto zmeny krajinu stáť 11 miliárd eur, čo môže spôsobiť problémy s dodržaním trojpercentného limitu Európskej únie pre rozpočtový deficit.

Centrista Macron, ktorý čelí zatiaľ najväčšej kríze vo funkcii prezidenta, dúfa, že jeho ústupky uzmieria nízkopríjmové rodiny vo vidieckych oblastiach a v malých mestách, ktoré v posledných troch týždňoch v hneve vyšli do ulíc.

Prieskumy uskutočnené bezprostredne po prezidentovom pondelkovom prejave ukázali, že podpora hnutia žltých viest prudko klesla. Polovica obyvateľov Francúzska však stále chce, aby v protestoch pokračovalo.

"Som spokojný s tým, čo sme zatiaľ dosiahli. Po troch týždňoch sme ho donútili podvoliť sa," povedal Arnaud Ansermier - stavebný robotník z mesta Saint-Étienne v strednej časti Francúzska.

Päť ľudí prišlo o život od začiatku protestov, ktoré sa začali 17. novembra a postupne prerástli do celonárodných demonštrácii proti politike prezidenta Macrona.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.