Tisíce žien z Mjanmarska sa stali v Číne obeťami dohodnutých sobášov

Viac ako 7400 žien zo severného Mjanmarska sa v rokoch 2013-17 stali obeťami núteného vydaja v Číne. Vo svojej najnovšej štúdii to uvádzajú autori z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v americkom Baltimore, informovali agentúry DPA a AFP.

Dôsledkom tzv. politiky jedného dieťaťa, ktorej sa Čína v roku 2015 vzdala, je v krajine približne o 33 miliónov viac mužov než žien. Podľa v piatok zverejnenej štúdie práve táto "nerovnováha mužov a žien v Číne, najmä vo vidieckych oblastiach" spôsobuje dopyt po ženách zo susedných krajín.
      

Každý rok sú tisíce chudobných žien z Kambodže, Laosu, Mjanmarska a Vietnamu predávané za nevesty - niektoré dobrovoľne, kým ďalšie sú obeťami podvodu či obchodovania s ľuďmi.
      

Podľa štúdie, ktorej závery sú založené na rozhovoroch s vyše 400 ženami z viac ako 40 lokalít v Mjanmarsku a Číne, tiež väčšinu z neviest prinútili manželovi porodiť dieťa.
      

Podľa expertov sa tisíce neregistrovaných žien stali obeťami obchodovania s ľuďmi a nakoniec aj nútených sobášov v dôsledku konfliktu, zhabania pôdy a ďalších porušení ľudských práv zo strany mjamarskej vlády v pohraničných oblastiach, predovšetkým v Kačjinskom a Šanskom štáte.
      

Manželstvá sú často dohodnuté a sprostredkované vlastnými rodinami žien, ako aj staršinami v dedine. Budúce nevesty nemôžu dohodnutý sobáš odmietnuť, keďže sú na najnižšej úrovni spoločenskej hierarchie.
      

Autori štúdie vyzvali Mjanmarsko, aby vnútorné konflikty ukončilo a zaistilo, aby jeho občania mali platné dokumenty a mohli tak v Číne legálne pracovať. Zároveň vyzvali čínsku vládu, aby mjanmarským utečencom zaistila prístup k bezpečnej humanitárnej pomoci s cieľom znížiť ich zraniteľnosť voči vykorisťovaniu a obchodovaniu s ľuďmi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo