Kto nám kriví realitu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto nám kriví realitu

Ilustračné foto – TASR/Martin Turanovič

Aký zmysel má kritika biskupov na adresu dezinformačných webov, keď vzápätí sa na jednom z nich objaví rozhovor s hovorcom KBS?

Konferencia biskupov Slovenska cez víkend v pastierskom liste vyzvala veriacich, aby nepodporovali webové stránky, ktoré šíria neznášanlivosť a pohŕdanie druhými.

Prešlo len niekoľko dní a jeden z najznámejších dezinformačných webov publikoval rozhovor s hovorcom KBS.

Nie je to však jediný paradox, ktorý stojí za zamyslenie. Pápež František otvorene kritizuje homosexuálnu mentalitu, odsudzuje zabíjanie nenarodených detí a varuje pred nástrahami diabla, no napriek tomu ho mainstreamové médiá označujú za progresívca a liberála.

Bežný človek tomu všetkému prestáva rozumieť a v dokrivenej realite sa cíti bezradnejšie ako pri prejave Andreja Danka. Na konci dňa tak smartfón odkladá s presvedčením, že všetci klamú, zavádzajú a nikomu nemožno veriť.

Koho za to brať na zodpovednosť?

Čo vám o pápežovi (ne)povieme

O procese výberu (gatekeeping) a rámcovania (framing) informácií sa študenti žurnalistiky učia hneď na začiatku vysokoškolského štúdia. Teoreticky sa oba pojmy dajú objasniť jednoduchou poučkou, v skutočnosti ale ide o náročné procesy, ktoré mnohí novinári a ich redakcie nezvládajú. Ale problém nie je iba na ich strane.

Aj keď je pápež František označovaný za zdatného komunikátora, dlhodobo robí jednu závažnú chybu. Žije v presvedčení, že keď čosi povie (alebo neraz len naznačí), novinári a ich publikum to pochopia tak, ako to on myslel.

Preto sme svedkami doteraz nevídanej komunikačnej praxe Tlačového strediska Svätej stolice – pápež niečo povie a jeho hovorca následne dodá, ako to hlava cirkvi vlastne myslela.

Pritom František sa mohol poučiť hneď na začiatku svojho pontifikátu, keď jeho slová – „Ak je nejaký človek homosexuálom, hľadá Pána a má dobrú vôľu, kto som ja, aby som ho súdil? Katechizmus Katolíckej cirkvi o tom hovorí veľmi pekným spôsobom...“ – médiá interpretovali ako ústretový postoj k homosexuálnemu spolužitiu.

Došlo to až tak ďaleko, že časopis amerických homosexuálov The Advocate vyhlásil Františka za osobnosť roka 2013.

Pápež zjavne predpokladal, že novinárom je známe učenie katechizmu o prijímaní homosexuálov a odmietaní homosexuálnych úkonov, v čom sa však prerátal. A nebolo to naposledy.  

„Stačilo by, aby sa opäť nejaký kňaz obtrel o Kotlebu, a noviny by boli hneď zaplnené kritikou hnednúcej cirkvi.“ Zdieľať

Od tejto pamätnej tlačovej konferencie je rámcovaný ako progresívec a liberál. „Pápeža Františka zobrazujú, akoby to bol radikálny divoch, odhodlaný odvrhnúť na smetisko dejín všetky prvky katolíckej viery a praxe, ktoré sú mainstreamovej západnej kultúre nepríjemné,“ napísal po spomínanej tlačovke George Weigel v komentári Filtrovaný František.    

Čo tam po tom, že odvtedy viackrát hovoril o manželstve ako o zväzku muža a ženy, podporil referendum o rodine v Chorvátsku aj na Slovensku a naposledy pred niekoľkými dňami hovoril o homosexuálnej mentalite, ktorá sa stala módnym trendom.

Mnohé z týchto informácií, rovnako ako pápežova kritika potratov či slová o existencii Satana, sa do médií akosi nezmestili. Nielen do tých, ktoré „liberálnemu pápežovi“ tlieskajú, ale ani na „antifrantiškovské“ webové stránky, pre ktoré je súčasný pápež chybou v systéme. Oba prúdy filtrujú a rámcujú podľa svojej chuti jedna radosť.     

Trafená hus zagága

Uplynulý týždeň priniesol aj ďalší zaujímavý príklad. Keď slovenskí biskupi všeobecne vyzvali nenavštevovať a nepodporovať neznášanlivé weby, mnohí účastníci bohoslužieb to chápali ako narážku na dezinformačné médiá.

V celoštátnych médiách však o tejto téme nepadla ani zmienka. Dokonca aj verejnoprávna TASR, ktorá o pastierskych listoch katolíckych či evanjelických biskupov zvykne písať, tentokrát informáciu odfiltrovala.

Stačilo by pritom, aby sa opäť nejaký kňaz obtrel o Kotlebu, a noviny by boli hneď zaplnené kritikou hnednúcej cirkvi. Keď však biskupi skritizujú médiá, kde sa Kotleba, Harabin či Mečiar striedajú ako postavičky na Orloji, tak je ticho. 

Nemlčal však jeden z najznámejších dezinformačných webov, ktorý sa poponáhľal pomôcť čitateľom správne pochopiť výzvu KBS: „Ktoré weby mali biskupi na mysli? Ako zdôrazňujú, kresťania by sa mali držať právd o živote, rodine, manželstve, človeku a jeho dôstojnosti. A práve nenávistné stránky ako Denník N či SME tieto oblasti výrazne deformujú a katolíckou cirkvou, ktorá je strážcom týchto právd, otvorene pohŕdajú.“

Na túto interpretáciu reagoval hovorca KBS s tým, že „kto sa v liste nechce nájsť, obráti ho proti druhým“. Pre web omediach.com zároveň dodal, že „list nie je výzvou do boja proti liberálom, ale apelom na prerušenie reťaze neúcty a pohŕdania“.

Prečítajte si aj
Kolegom, ktorých sa dotkol pastiersky list Zdieľať

Spomínaný dezinformačný web sa ani po týchto vyjadreniach nevzdal, rozhodol sa celú vec dotiahnuť vo svoj prospech a zverejnil rozhovor s hovorcom KBS, ktorý síce pozostáva len z dvoch všeobecných odpovedí, ale zároveň je doplnený o rozsiahly úvod, ktorý zabezpečuje žiadané pochopenie obsahu.

Súkromné poťažkanie si hovorcu, že predsa nemohol vedieť o tom, ako jeho vyjadrenia zmanipulujú, situáciu už nezachráni.

Čo z toho celého vyplýva? Seriózne médiá by sa mali poučiť, že výber a rámcovanie informácií takým spôsobom, aký zapadá do ich videnia sveta, je podvodom na čitateľoch, ktorí im to spočítajú stratou dôvery. 

A cirkevní predstavitelia, poučení aj skúsenosťou pápeža Františka, by si mali nabudúce zvážiť, či stačí svoj názor len naznačiť a spoliehať sa na to, že príjemcovia to pochopia presne tak, ako to oni mysleli.

Alebo minimálne porozmýšľať, či je rozumné v stredu sa maznať s tými, ktorých ešte v nedeľu kritizovali.

Po tých rokoch by už mohli vedieť, s kým majú dočinenia. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo