Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2018

Pivovarníci Európy: Výroba piva v narastá, pribúdajú minipivovary, rastie vývoz

Výroba piva v Európe sa v roku 2017 dostala na najvyššiu úroveň za posledných osem rokov, čo bolo podporené rekordným vývozom, pribúdaním minipivovarov a zvýšením výroby pivných nápojov s nízkym obsahom alkoholu. Uvádza sa vo výročnej správe organizácie The Brewers of Europe (Pivovarníci Európy).

 Stavovská pivovarnícka organizácia tradične koncom roka prezentuje v Bruseli správu zameranú na rozvoj tohto priemyselného odvetvia. V poradí ôsmy ročník podujatia pod názvom "Pivo slúži Európe" pripravilo v utorok večer (4. 12.) Rumunsko.
      Správa za rok 2017 uvádza, že európsky sektor piva zvýšil svoju produkciu o 2 milióny HL (39,6 miliardy litrov) a vývoz dosiahol rekordnú výšku, keď jedno z piatich pív je odoslané do zahraničia, z toho tretina mimo krajín EÚ.
      Najväčším výrobcom piva bolo vlani Nemecko (9,3 miliardy litrov), po ktorom nasleduje Spojené kráľovstvo a Poľsko (4 miliardy litrov). Belgicko sa prvýkrát stalo najväčším vývozcom piva (15,8 milióna HL), keď zosadilo z tejto pozície Nemecko (15,75 milióna HL). Na treťom mieste sa ocitlo Holandsko (14,14 milióna HL).
      Pivovarníci Európy upozornili, že EÚ každoročne vyrába takmer 900 miliónov litrov nealkoholického piva (2 % z celkovej pivnej produkcie), avšak produkcia menej alkoholických pív narastá. Tento trend, spolu s nárastom počtu minipivovarov a malých a stredných podnikov za posledný rok, ukazuje, ako sa vyvíja dopyt spotrebiteľov a ako sa diverzifikuje sektor pivovarníctva. 
      V súčasnosti asi tri štvrtiny z okolo 9500 pivovarníckych podnikov sú malé a stredné podniky. Najviac malých pivovarov má Spojené kráľovstvo (2430), nasleduje Nemecko (1492), Francúzsko (1100), Taliansko (868) a Španielsko (521).
      Generálny tajomník Pivovarníkov Európy Pierre-Olivier Bergeron počas svojho príhovoru upozornil, že pivo je po stáročia neoddeliteľnou súčasťou európskej kultúry. "Pivovarnícky sektor je základným prvkom európskeho hospodárstva, ktorý spája miestne tradície s inováciami. Diverzifikácia tohto sektora prináša prospech mnohým oblastiam hospodárstva - rozvíja konkurencieschopnosť, obchod, tvorbu pracovných miest a inovácie," uviedol Bergeron.
      Podľa štatistík stavovskej organizácie dve tretiny piva vyrobeného v EÚ pochádza zo siedmich členských štátov. Traja najväčší výrobcovia sú Nemecko, Spojené kráľovstvo a Poľsko, výrobe piva sa však darí aj v Španielsku, Holandsku, Francúzsku a Belgicku.
      V porovnaní s rokom 2016 najvyšší nárast výroby piva zaznamenalo Portugalsko (+ 8 %), potom Taliansko (+ 7 %), Slovensko a Spojené kráľovstvo (+ 6 %) a Cyprus (+ 5 %).
      V roku 2017 sa počet aktívnych pivovarov v EÚ zvýšil o takmer 1000 na odhadovaný počet 9500 pivovarov, z ktorých asi tri štvrtiny sú minipivovary a malé a stredné pivovary. Za posledných 10 rokov došlo k nárastu o približne 6000 pivovarov v Európe.
      Z hľadiska spotrebiteľských nálad je badateľný posun smerom k nízkoalkoholickým pivným nápojom a nealkoholických pív.
      Pivovarníci Európy upozornili, že európske pivovary požadujú udržateľný daňový režim, ktorý uznáva pozitívny vplyv piva v celom hodnotovom reťazci "od jačmeňa až po fľašu". Celý hodnotový reťazec 9500 európskych pivovarov vytvára v Európe približne 2,3 milióna pracovných miest. Vlády členských krajín EÚ získavajú na daňových príjmoch z piva takmer 42 miliárd eur, ďalších 10,9 miliardy eur predstavujú spotrebné dane z piva.
      Pivovarnícky sektor ako celok vkladá do európskeho hospodárstva 50 miliárd eur ročne. Z hľadiska hodnoty exportov Pivovarníci Európy pripomenuli, že 8,7 miliardy litrov piva vyrobeného v rámci EÚ ide na vývoz do krajín celého sveta. Vývozy piva za minulý rok dosiahli hodnotu 3,4 miliardy eur, pričom hlavnými cieľovými krajinami boli USA, Čína a Kanada. Európske pivovary vyvážajú svoje produkty do 123 krajín po celom svete.

 

Inzercia

Odporúčame

Rusko: Obvinenia Iránu z porušenia rezolúcie OSN sú nepodložené

Rusko: Obvinenia Iránu z porušenia rezolúcie OSN sú nepodložené

Obvinenia západných mocností smerované voči Iránu za údajné testy balistických rakiet porušujúce rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) nie sú podložené. Vyhlásil to prvý tajomník stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Fedor Stržižovskij. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.