Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. september 2014

Program 7BOLESTNÁ odštartuje rok duchovnej prípravy

V druhú septembrovú nedeľu mnohí mladí z celého Slovenska budú putovať do Šaštína. Mariánska svätyňa bude už 14. septembra hostiť celoslovenský mládežnícky program 7BOLESTNÁ. banner7bolestna1.jpg V predvečer sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa ...

Program 7BOLESTNÁ odštartuje rok duchovnej prípravy

V druhú septembrovú nedeľu mnohí mladí z celého Slovenska budú putovať do Šaštína. Mariánska svätyňa bude už 14. septembra hostiť celoslovenský mládežnícky program 7BOLESTNÁ.

V predvečer sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa na podnet slovenských biskupov, ktorí oslovili Radu pre mládež (RPM) a univerzity KBS, mladí stretnú na podujatí, ktoré sa uskutoční pri príležitosti Roka Sedembolestnej. Hlavným cieľom tejto akcie je pomôcť mladým lepšie pochopiť srdce Ježišovej matky zmietané bolesťou a učiť sa od nej múdrosti a dôvere v Božiu Lásku,“ ozrejmila pre Postoy administrátorka RPM a univerzity KBS Mária Janusová.

Samotný spôsob propagácie programu 7BOLESTNÁ naznačuje, že sa chce čo najviac priblížiť súčasným mladým. „Video, v ktorom mladý človek sprejuje logo 7BOLESTNÁ na stenu, má v mladom človeku vyprovokovať túžbu spoznať Máriu novým spôsobom. Mnohí mladí majú o Panne Márii skreslenú predstavu. V skutočnosti veríme, že je to silná žena, ktorá môže byť mladému človeku v mnohom úžasným príkladom a vzorom,“ uviedla Janusová.

Črtá sa hojná účasť

Organizátori si spočiatku netrúfali uhádnuť, koľko mladých ľudí oslovia a koľkí sa rozhodnú do Šaštína naozaj prísť. „Naše odhady sa pohybovali medzi dvesto až tisíc. Dnes už vieme povedať, že to číslo bude skôr bližšie tej tisícke,“ zhodnotila Janusová. Do konca registrácie, teda 7. septembra, ostáva už len chvíľa a doposiaľ sa prihlásilo viac ako 600 účastníkov.

Do príprav programu sa zapojila približne stovka dobrovoľníkov a ďalších takmer 150 ľudí bude v samotnom programe vystupovať pod vedením koordinátora Pavla Danka. „Za skvelú technickú prípravu tejto akcie vďačíme najmä dobrovoľníkom z Komisie pre mládež Bratislavskej arcidiecézy. Už niekoľko mesiacov trávia svoj voľný čas organizačným zabezpečovaním diecézneho stretnutia mládeže Cliptime, ktoré sa bude konať dva dni pred 7BOLESTNOU,“ povedala Janusová. „V mnohom nám pomáhajú aj pri zabezpečovaní nášho večerného celoslovenského programu. Sme im za to naozaj veľmi vďační, lebo bez ich pomoci by sme to zvládli len veľmi ťažko,“ dodala.

Cliptime bude mať svoj začiatok v Marianke v piatok 12. septembra, kde sa začne aj pešia púť do Šaštína spolu s otcom biskupom Jozefom Haľkom, ktorý na 7BOLESTNÚ mladých srdečne pozýva aj vo videoposolstve. „Púť do Šaštína je symbolom našej cesty, pretože Šaštín v konečnom dôsledku nás má naučiť, ako máme putovať v našom každodennom živote. V každom človeku, ktorého stretávame, máme vidieť Ježiša Krista. Ten povedal , že komu podáme len pohár vody, tak sme ho podali jemu,“ uvádza. Registrácia na Cliptime prebieha do 10. septembra a viac informácií o tejto akcii nájdete na webovej stránke www.cliptime.sk.

Inzercia

O bohatý program je postarané

Program 7BOLESTNÁ, ktorého hymnu naspievala skupina The Wind a nesie rovnomenný názov, sa začne v nedeľu o 18. hodine dramatizovaným ružencom a po ňom bude nasledovať úvodná svätá omša, ktorej kazateľom bude otec Maroš Kuffa. „Počas večera chceme prejsť siedmimi bolesťami Panny Márie a predstaviť ich rečou mladých ľudí,“ spresnila Janusová. Program bude spestrený svedectvami, ktoré sa budú prelínať s umeleckými vyjadreniami. Na mladých čakajú viaceré hudobné zoskupenia, ako napríklad pop-rocková a gospelová kapela The Wind, skupina FireFly, spevácky zbor Béčkari, či zbor Mamateyka. Predstaví sa aj tanečné divadlo Atak a tanečné teleso For Džoj, ktoré predvedie choreografiu špeciálne pripravenú pre program 7BOLESTNÁ. Polnočnú svätú omšu budú slúžiť novokňazi z celého Slovenska. Viac o pograme nájdete na www.bazilika.sk/7bolestna.

Tradícia národných stretnutí mládeže

Samotný program 7BOLESTNÁ sa priamo viaže k Roku Sedembolestnej, ktorý práve prebieha, takže organizátori zavedenie tradície tohto podujatia zatiaľ nepredpokladajú. „Môžem však zaručene povedať o tradícii, v ktorej pokračovať plánujeme a priamo s programom 7BOLESTNÁ súvisí. Ide o Národné stretnutie mládeže, ktoré sme organizovali minulý rok pod názvom R13 v Ružomberku. Ohlasy mladých a ich záujem o toto podujatie boli veľmi pozitívne. Pre samotných organizátorov bolo obrovským svedectvom toho, ako sa dokážu mladí z celého Slovenska a rôznych spiritualít zjednotiť a vytvoriť veľké spoločenstvo,“ s potešením bilancuje Janusová.

Odpoveďou na kladné reakcie bude Národné stretnutie mládeže P15, ktoré sa uskutoční budúci rok v Poprade. „Po dohode s našimi otcami biskupmi sme sa rozhodli, že Národné stretnutie mládeže budeme organizovať nie len počas Svetových dní mládeže, ako tomu bolo minulý rok, ale aj samostatne,“ predostrela plány Janusová a dodala, že P15 bude však zároveň akousi pozvánkou na Svetové dni mládeže, ktoré budú v roku 2016 prebiehať v poľskom Krakowe.

Rok duchovnej čistoty

Program 7BOLESTNÁ má byť taktiež akýmsi začiatkom duchovnej prípravy na celonárodné stretnutie v Poprade. „Presne o polnoci, teda už 15. septembra, predstavíme oficiálne logo Národného stretnutia mládeže P15. V ten istý deň spustíme aj webovú stránku www.narodnestretnutiemladeze.sk a odštartujeme tzv. „Čistý rok“, rok duchovnej prípravy na budúcoročné Národné stretnutie mládeže,“ objasnila Janusová. Počas nasledujúcich desiatich mesiacov budú mať animátori spoločenstiev, ale aj katechéti, na spomínanej webovej stránke k dispozícii bohaté materiály k téme čistota. „Budú obsahovať svedectvá a konkrétne aktivity, ktoré majú mladým pomôcť počas školského roka hlbšie pochopiť krásu čistoty. Už teraz sa na ich prípravách podieľa dvadsať kňazov, rehoľníkov aj laikov. Táto celoročná „duchovná obnova“ vyvrcholí práve počas P15-tky,“ vysvetlila Janusová.

Hlavná púť v Šaštíne sa bude konať v pondelok 15. septembra a hlavným kazateľom slávnostnej svätej omše o 10.30 bude J. EM. kardinál Jozef Tomko.

Daniela Matejovičová
Autorka je študentkou žurnalistiky na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.