Sýrske štátne médiá: Koalícia vedená USA zaútočila na vládne pozície

Sýrska štátna agentúra SANA obvinila v nedeľu večer medzinárodnú vojenskú koalíciu vedenú Spojenými štátmi z toho, že zaútočila raketami na pozície armády sýrskej vlády na východe krajiny, pričom spôsobila len materiálne škody. 

"Americké koaličné sily vystrelili dnes večer okolo 20.00 h (19.00 h SEČ) niekoľko rakiet proti viacerým pozíciám našich ozbrojených síl v horách Ghorab južne od mesta Suchna," citovala agentúra SANA nemenovaný zdroj z armády sýrskej vlády. 

Rakety údajne vystrelili z americkej vojenskej základne Tanf ležiacej neďaleko irackých hraníc, povedala agentúre DPA zdroj blízky sýrskym vládnym silám. Ich terčom boli podľa jeho slov vojenské základne sýrskej vlády, pričom nespôsobili nijaké obete na životoch. 

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že koaličné sily z Tanfu vypálili "viac ako 14 rakiet" na konvoj sýrskej armády, ktorý prechádzal púšťou na východe provincie Homs. 

USA vo všeobecnosti zmienenú základňu využívajú na to, aby odtiaľ vykonávali nálety na pozície militantov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS). V minulosti sa tiež využívala na výcvik bojovníkov sýrskej opozície, informovala agentúra AFP.

Agentúra dodala, že vlani došlo v tomto regióne k stretom medzi silami sýrskej vlády a jednotkami podporovanými zmienenou medzinárodnou koalíciou. Damask zároveň vyzval americké sily, aby sa z tejto oblasti - pri hraniciach Sýrie s Irakom i Jordánskom - stiahli.

Koalícia vedená USA tvrdí, že nálety cielila na vodcu IS

Medzinárodná vojenská koalícia vedená Spojenými štátmi informovala, že na území Sýrie vykonala nálety, ktorých terčom mal byť vodca skupiny teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zapojený do popravy niekdajšieho amerického vojaka Petra Kassiga, ktorý v Sýrii pôsobil ako humanitárny pracovník a zdravotník, i popráv ďalších zajatcov. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

"Koaličné sily vykonali špecifické nálety proti vysokopostavenému vodcovi IS abú Umarejnovi... v púšti," povedal hovorca koaličných síl Sean Ryan. Ďalej uviedol, že zmienený vodca IS "bol zapletený do vraždy amerického občana... Petra Kassiga", ktorého v Sýrii zajali v roku 2013 militanti z IS a v novembri 2014 popravili - odrezaním hlavy. Dodal, že zmienený vodca bol "priamo zapojený i do popráv mnohých ďalších zajatcov". 

Bývalý americký vojak a veterán irackej vojny Peter Kassig (26) pôsobil v občianskou vojnou zmietanej Sýrii ako humanitárny pracovník a zdravotník. Pri tejto činnosti ho v októbri 2013 zajali ozbrojenci IS. Počas pobytu v zajatí sa obrátil na islam a prijal prvé meno Abdul-Rahman. V novembri 2014 zverejnilo IS na internete video s militantom so zakrytou tvárou, oblečeným v čiernom. Stál pred odrezanou hlavou, o ktorej tvrdil, že je Kassigova. Vtedajší americký prezident Barack Obama o niekoľko dní neskôr potvrdil, že militanti z IS skutočne Kassiga zabili.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo