Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. december 2018

Protest Greenpeace? Ukončme hlavne uhoľný socializmus

S ťažbou uhlia na hornej Nitre by najrýchlejšie skoncovalo zastavenie dotácií.
Protest Greenpeace? Ukončme hlavne uhoľný socializmus

Protest na podporu aktivistov Greenpeace pred budovou okresného súdu v Prievidzi. FOTO – Facebook/Greenpeace Slovensko

Väzobné stíhanie dvanástich aktivistov environmentálnej organizácie Greenpeace kvôli protestu na ťažobnej veži uhoľnej bane v Novákoch zarazilo primátorku Prievidze i viacerých ďalších opozičných politikov. A pozastavil sa nad ním aj premiér Peter Pellegrini.

Poslať hneď aktivistov za mreže, kde majú počkať na svoj proces, sa zdá neprimerané. Navyše, nekonzistentné s inými medializovanými prípadmi, keď mali byť na slobode stíhaní hoci aj podozriví zo spáchania násilného trestného činu.

Akcie Greenpeace nie sú bez kontroverzií. Kritici im vyčítajú metódy, ku ktorým sa aktivisti v mene tejto organizácie niekedy uchyľujú. Napríklad pred štyrmi rokmi mali poškodiť svetoznáme obrazce na planine Nazca v Peru, keď tam rozbalili vlastné posolstvo so slovami: „Čas na zmenu! Budúcnosť je obnoviteľná.“

Na druhej strane, niektoré korporácie alebo vlády sa s Greenpeace tiež nemaznajú. V roku 1985 agenti francúzskej tajnej služby potopili loď Rainbow Warrior v novozélandskom Aucklande, lebo chcela protestovať proti francúzskym atómovým testom v Tichom oceáne. Pri tomto incidente, ktorý po prevalení znamenal medzinárodnú blamáž pre Francúzsko, dokonca zahynul jeden človek.

Protest proti ťažbe uhlia na hornej Nitre má v sebe dva paradoxy. Prvý, že aktivisti vlastne vykopávajú otvorené dvere. V novembri totiž minister hospodárstva Peter Žiga oznámil koniec dotovania výroby elektriny z uhlia v roku 2023 (pôvodne sa uvažovalo o roku 2030).

Druhý paradox sa týka prepiatej reakcie súdu: Aktivistom Greenpeace zabezpečila väčšiu publicitu než onen veľký transparent s nápisom „skončite dobu uhoľnú“, ktorý v Novákoch spustili z ťažobnej veže. A tiež sympatie verejnosti zo všetkých kútov Slovenska.

Inzercia

Hornonitrianske bane tvrdia, že aktivisti ohrozili prevádzku a životy baníkov. Šéfka Greenpeace Slovensko to odmieta.

V každom prípade, lepší slogan ako „skončite dobu uhoľnú“ by mohol znieť: „Skončite dobu dotačnú.“ Čo najskôr, nie až o päť rokov. Dotácie na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia nás ročne stoja cez sto miliónov eur, ktoré Slováci platia vo svojich účtoch za elektrinu.

Obyvatelia hornej Nitry za to majú menej kvalitné životné prostredie, baníci nebezpečnejšiu prácu, než keby sa zamestnali napríklad v nitrianskej automobilke Jaguar, a časť z nich sú aj tak cudzinci. Minulý mesiac sa objavila správa, že 150 pracovných miest chcú Hornonitrianske bane obsadiť zamestnancami z Ukrajiny.   

Na sociálnych sieťach niektorí priaznivci väzobne stíhaných aktivistov Greenpeace hromžia na „liberálny kapitalizmus“. No v trhových podmienkach – to znamená bez dotácií – by výroba elektriny z hornonitrianskeho uhlia zrejme ani nebola rentabilná. Inak povedané, bane by boli zatvorené už dávno. Alebo by sa venovali hlavne „pridruženej výrobe“, ako je chov sumčeka afrického – jedna z činností, ktoré majú ťažbu uhlia postupne nahradiť.

Podľa posledných správ mali byť aktivisti Greenpeace prevezení do Ilavy. Snáď uzavretie ich záležitosti justíciou nebude trvať tak dlho ako uzavretie prípadu smrti 20 baníkov v Handlovej. Banské nešťastie z roku 2009 putuje po súdoch doteraz.

Odporúčame