Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2018, 21:14

Opozičné strany vyzývajú premiéra na odvolanie ministra obrany P. Gajdoša

Opozičné SaS a OĽaNO vyzývajú premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby okamžite odvolal z funkcie ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). Dôvodom je podľa nich nákup stíhačiek F-16 nominantmi SNS na rezorte obrany "poza chrbát" vlády.

Podľa SaS je mimo akýchkoľvek noriem slušnosti a štátnej kultúry, aby nominanti SNS na ministerstve obrany podpísali zmluvy na nákup stíhačiek F-16 a premiér následne vyhlásil, že to urobili poza chrbát vlády a zmluvy sú teda neplatné. "Peter Pellegrini môže teraz reagovať jediným možným spôsobom, ak nechce stratiť tvár a rešpekt predsedu vlády. Mal by okamžite odvolať z funkcie ministra obrany Petra Gajdoša," povedal Ľubomír Galko z SaS.

Jaroslav Naď z OĽaNO si myslí, že Gajdoš dal premiérovi "poriadnu facku". Podpis kontraktu za približne dve miliardy eur bez súhlasu vlády považuje za svojvôľu SNS. "Je to na okamžité odvolanie ministra Gajdoša. Inak by mal odstúpiť Pellegrini, keďže jeho podriadení si z neho zjavne robia fackovacieho panáka," uviedol Naď s tým, že zvažuje podanie trestného oznámenia za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Predseda vlády Pellegrini považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré v piatok podpísal rezort obrany, za zatiaľ neplatné. Doposiaľ totiž nebol udelený súhlas ministerstva financií, ktorý je na to podľa uznesenia vlády potrebný. Ministerstvo obrany informovalo, že podpísalo technické zmluvy na obstaranie lietadiel F-16. 

Rezort následne v sobotu uviedol, že plne rešpektuje stanovisko premiéra k nákupu stíhacích lietadiel F-16. "Konečné rozhodnutie o podpise zmlúv k obmene stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR je plne v kompetencii vlády SR. Ministerstvo obrany SR túto skutočnosť nikdy nespochybnilo," uviedla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. V piatok boli podľa jej slov z úrovne Sekcie modernizácie ministerstva obrany dohodnuté a podpísané iba drafty príslušných technických zmluvných dokumentov, ktoré sú potrebné k začatiu procesu obmeny, o čom bola takto vyrozumená aj americká strana. 

"Výsledok troch predbežných samostatných dohôd o ponuke a prijatí tzv. Letter of Offer and Acceptance, ktoré sú potrebné už k reálnemu pristúpeniu plnenia cez americký program FMS, boli z úrovne Sekcie modernizácie ministerstva obrany dorokované a predpripravené k podpisu finálnych zmlúv na základe súhlasu Ministerstva financií SR v zmysle uznesenia vlády," priblížila. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) podľa jej slov plne rešpektuje stanovisko predsedu vlády, že k podpisu finálnych zmlúv je potrebný súhlas ministerstva financií, a v tomto zmysle bude aj ďalej postupovať.

Obstarávať sa má 14 kusov lietadiel F-16, letecká munícia, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky majú byť dodané do konca roka 2023. Cieľom nákupu má byť splnenie cieľov spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradenie morálne a technicky zastaraných lietadiel MiG-29 a rozšírenie spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Futbalisti Brazílie postúpili do štvrťfinále MS v Katare. V osemfinálovom dueli zdolali reprezentantov Kórejskej republiky 4:1, keď všetky góly dosiahli už v prvom polčase. Brazília sa v boji o semifinále stretne s Chorvátskom. (tasr)

pred 54 minútami

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plyn začal cez plynovod, ktorý spája mesto Jasi na severovýchode Rumunska s pohraničným moldavským mestom Ungheni, prúdiť cez víkend. (tasr)

pred hodinou

Súhrn udalostí v pondelok 5. decembra:

pred 2 hodinami

Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať klauzula, ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3 : 1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1 : 1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livaković, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu. (tasr)

pred 4 hodinami

Koaličná rada by sa mala dnes zaoberať aj novelou ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina. Podľa programu aktuálnej schôdze parlamentu by sa o návrhu mohlo rokovať v stredu. OĽaNO však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša trvá na svojom vete. (tasr)

pred 5 hodinami

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár ukončil pondelkové rokovanie skôr. V rokovacej sále totiž chýbali predkladatelia viacerých návrhov. Blanár poukázal aj na to, že niektorým návrhom počas dňa prepadlo poradie opakovane. Poslanci sa zídu opäť v utorok ráno. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.