Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2018, 14:01

Bratislavský dopravný podnik potrebuje 50 nových vodičov

Kvôli nedostatku vodičov sa Dopravný podnik Bratislava zameral na nábor vodičov z Ukrajiny

Dopravný podnik Bratislava (DPB) v súčasnej dobe zamestnáva 1441 vodičov MHD, z toho 96 na kratší pracovný čas. Vodičov autobusov je 890, ďalších 288 vodičov jazdí na električke a 263 na trolejbuse. Do optimálneho stavu by podnik potreboval obsadiť na pozíciu vodiča MHD ešte približne 50 ľudí. DPB sa aj preto zameral na nábor vodičov z Ukrajiny.

"DPB zamestnal do dnešného dňa 40 vodičov autobusov z Ukrajiny. Rozpracovaných má približne ďalších 40 zahraničných vodičov, ktorí postupne vybavujú potrebné formality. Príchod týchto sa predpokladá v prvom kvartáli roka 2019," povedala pre TASR hovorkyňa DPB Adriana Volfová. 

Od začiatku tohto roka do 1. decembra nastúpilo do dopravného podniku na vlastnú žiadosť 11 vodičov z tretích  krajín, z toho deväť zo Srbska a dvaja z Ruska. "Prijatie týchto 11 vodičov bolo o niečo jednoduchšie z toho dôvodu, že mali buď trvalý pobyt na Slovensku, alebo štatút Slováka žijúceho v zahraničí," podotkla Volfová.

V DPB pracuje k 1. decembru 62 cudzincov z tretích krajín na pozícii vodič MHD. Ukrajincov je 40, Srbov 19, dvaja sú Rusi a jeden Maročan. Podnik zamestnáva aj 11 vodičov z Česka,  dvoch z Rumunska a po jednom z Poľska a Maďarska.

DPB tento rok v júli oznámil, že zložitá dopravná situácia a viaceré dopravné projekty v hlavnom meste ešte viac zvyšujú potrebu nových vodičov. O toto povolanie však nie je na Slovensku až taký záujem. Podnik preto začal hľadať vodičov na Ukrajine.

Riaditeľ úseku generálneho riaditeľa DPB Marián Áč tvrdí, že dopravný podnik dlhodobo hľadá vodičov, ale má ich stále nedostatok. Hoci realizovali mnohé opatrenia na ich stabilizáciu, ako aj na získanie nových vodičov, z priemerného počtu 1500 vodičov z podniku každý rok odchádza viac ako 200. "Dôvodom je odchod do starobného dôchodku a zdravotné problémy," priblížil počas leta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Futbalisti Austrálie zvíťazili vo svojom druhom zápase na 22. majstrovstvách sveta v D-skupine nad Tuniskom 1:0. Stretnutie rozhodol v 23. minúte útočník Mitchell Duke, ktorý hlavičkou prekonal brankára Aymena Dahmena. (tasr)
 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.