Na obranu Mariána Kuffu

videorozhovoru s Mariánom Kuffom napísal veľmi dobrú reakciu Tomáš Kováčik v blogu Kuffa - Mám rád homosexuálov. V jeho texte je vysvetlené všetko podstatné, pridám iba pár doplnení.

Otec Kuffa to mohol povedať inak, lebo sa vyjadroval k úplne inej cieľovej skupine ako zvyčajne. Podobne, ako vyjadrenia bratislavských intelektuálov niekedy nie sú zrozumiteľné širšej spoločnosti, tieto Kuffove tvrdé slová ťažko môžu pochopiť mestskí liberáli.

Ale ak ste si doteraz Kuffu vážili kvôli jeho práci, dušovali ste sa, aký je to skvelý človek, chválili sa, koľkokrát ste videli filmy o jeho starostlivosti o Cigánov, bezdomovcov a narkomanov, možno ste si aj priznali, že vy by ste v takej spoločnosti nikdy nedokázali žiť tak ako on. Ak ho ale pre toto uznávate, potom musíte rozumieť, že jeho pôsobenie si vyžaduje úplne iný slovník a iný štýl, ako má mestská spoločnosť. Keď pravidelne chodíte do cigánskych osád, kde neviete, či neskončíte so sekerou v chrbte, keď spíte pod jednou strechou s narkomanmi a bývalými vrahmi, musíte sa vyjadrovať úplne inak, expresívnejšie, omnoho obraznejšie. (K porovnaniu k blackmetalovým kapelám - v Kuffových slovách, nech sú akokoľvek tvrdé alebo zveličené, neboli žiadne výzvy na páchanie násilia.) Kuffa má na starosti najťažších delikventov, denne musí čeliť ich ťažkým hriechom a pomôcť im vyviazať sa z nich. Jeho spôsob prináša výsledky a jeho odchovanci sú naozaj lepšími ľuďmi práve preto, lebo ich vedie spôsobom, ktorý sú schopní pochopiť. Uhladený štýl by asi nemal taký úspech.

Zdieľať

Kuffa v prvom rade rozdelil homosexuálov na primárnych obyčajných homosexuálov, a sekundárnych homolobistov. O prvých, takých, ktorí sú v hlbokej núdzi, sa stará na svojej fare. Povedal, že ich má vo svojom srdci a že sú to častokrát „skromní a dobrí ľudia“. Všetci vieme, že to myslel vážne a že je to pravda. Homosexuáli sú častokrát skromní a dobrí ľudia, ktorých treba nosiť vo svojom srdci.

O tých druhých - homolobistoch - povedal extrémne expresívne, že sú horší ako masoví vrahovia, lebo si pre svoj hriešny spôsob života prispôsobujú zákony, robia drahé kampane, deformujú výchovu detí a osočujú každého, kto si myslí niečo iné. Popri tom zvyknú robiť aj absolútne zvrátené a choré veci ako na poslednom Gay pride v Prahe, že sa voči tomu musia ohradiť aj najväčší českí liberáli. Áno, pomenovať ich činnosť ako genocída národa je samozrejme veľké zveličenie. Kuffa nie je jemný rozhľadený intelektuál, ktorý by vážil každé slovo (ale to sme vždy vedeli). Vie, že cez homosexuálov nehrozí priame fyzické vymretie národa. Ale je kňaz a v jeho vyjadreniach je nevyhnutne prítomný náboženský kontext. Kresťanstvo rozlišuje duchovný a telesný svet, učí, že život duše je dôležitejší ako život tela. („Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle.“) Keď ničíte morálku zvrátenosťami, ste horší, ako ľudia, čo zabijú vaše telo. Toto v istom kontexte učí kresťanstvo, Kuffa to len natvrdo prerozprával tak, ako by to povedal nevzdelaným ľuďom v Žakovciach.

Marián Kuffa je vzácny človek, ale nabudúce by si mal dať pozor, čo hovorí publiku, na aké nie je zvyknutý, ktoré ho naživo nepozná a nezažilo jeho láskavý nadovšetko obetavý prístup, nech ste ktokoľvek. Myslím si, že aj novinári by mali lepšie vyberať, koho chcú osloviť, aby kázal mestským divákom internetu o náročných kultúrnoetických témach a či je na to dobrý respondent človek venujúci sa ľuďom na periférii spoločnosti.

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo