Michal Považan: Ukrajinská príležitosť

Pri sledovaní správ z východnej Ukrajiny sa zdá, že ukrajinské vojská víťazia a teda svitá možnosť pokúsiť sa o nový začiatok pre Ukrajinu. Krajina začať odznovu skutočne potrebuje. Nový štart vždy znamená vyrovnanie sa s minulosťou alebo aspoň dosiahnutie kompromisu, že minulosť je preč a začína sa na hrubej čiare a Ukrajina sa chápe ako vlasť všetkých jej obyvateľov.

S hrubými čiarami majú naše kúty sveta svoje skúsenosti, dobré i zlé. Horšie je to so schopnosťou uznať právo aj tých druhých na názor a ich cestu.

V posledných mesiacoch sa Ukrajinci aspoň zo západnej perspektívy zjednotili proti spoločnému nepriateľovi ohrozujúcemu samotné prežitie súčasnej Ukrajiny – povstalcom na východe krajiny. V prípade ich porážky, jediný zjednocujúci faktor zmizne a zem sa vráti do marca, apríla 2014, keď sa každým dňom približovala k rozpadu. Súčasný stav sa dá opísať ako schopnosť Ukrajincov zjednotiť sa proti niečomu, ale nie za niečo.

"Víťazstvo prezidenta Porošenka sa zdalo monumentálne, kým neprišli podrobnejšie výsledky. Na juhovýchode bola účasť okolo 30% a súčasný prezident ani zďaleka výsledkom tak nedominoval, ako na západe Ukrajiny."

Zdieľať

Ukážkou nejednotnosti Ukrajiny boli aj ospevované prezidentské voľby, ktoré súčasný prezident Porošenko vyhral už v prvom kole. Jeho víťazstvo sa zdalo monumentálne, kým neprišli podrobnejšie výsledky. Z nich jasne vyplynulo, že kým na západe a strede krajiny bola niekde až takmer 100% účasť voličov a drvivá väčšina mu odovzdala svoj hlas, na juhovýchode bola účasť okolo 30% a súčasný prezident ani zďaleka výsledkom tak nedominoval, ako na západe Ukrajiny.

Podpore vlády na juhovýchode nepridáva ani pokračujúca vojenská kampaň, ktorej prirodzeným dôsledkom je ničenie a strata ľudských životov. Miestni obyvatelia negatívne naladení voči Kyjevu určite nebudú za všetko viniť povstalcov. Okrem toho vládna humanitárna pomoc plynúca na východ skoro úplne absentuje. Vláda oznámila vyslanie humanitárneho konvoja až potom, čo sa pohol ruský humanitárny konvoj, ktorý stále nedorazil k potrebným. Trpiacim obyvateľom sa ťažko vysvetľuje, že v zásielkach môžu byť zbrane. Oni čakajú na lieky, jedlo či pitnú vodu, bez ktorých im hrozí smrť.

Ďalšou časťou politiky vlády je najnovšia snaha o umlčanie protivládnych „neukrajinských“ názorov. Paragrafy zavádzajúce cenzúru prešli ako prílepok k zákonu o sankciách proti Ruskej federácii. Snaha vlády zastaviť ruskú propagandu a jej vplyv na ukrajinské obyvateľstvo je pochopiteľná, ale urobiť to spôsobom, za ktorým možno vidieť snahu umlčať ruskojazyčnú opozíciu a tým ešte viac v konečnom dôsledku polarizovať krajinu, nie je múdry.

"Ak sa majú Ukrajinci zhodnúť, neostane im iné, iba pokúsiť sa urobiť hrubú čiaru a zabudnúť na integráciu do EÚ, NATO, ale aj Eurázijskej únie. Druhá možnosť je rozdelenie a koniec dnešnej Ukrajiny."

Zdieľať

Ukrajinské vedenie sa zrejme rozhodlo postupovať cestou sily a nie získania sŕdc obyvateľov juhovýchodu. Problém je, že na juhovýchode stále žije asi polovica obyvateľov Ukrajiny a bez ich podpory je budúcnosť vlády v Kyjeve neistá. Bývalý prezident Juščenko zvolený na vlne Oranžovej revolúcie by o tom vedel rozprávať.

Jednotnú stabilnú Ukrajina, čo patrí medzi najvyššie záujmy Slovenska, môžu dosiahnuť iba Ukrajinci sami. Oni sú zodpovední z veľkej väčšiny za svoje problémy a oni ich môžu vyriešiť. Jednou z ukrajinských (a širšie slovanských) čŕt je sklon presúvať vinu na iných. V prípade Ukrajincov na Rusov, Poliakov, Nemcov, Turkov a iných. Všetko závisí od konkrétneho historického okamihu. Hľadanie vonkajšieho vinníka patrí publicistom či historikom v budúcnosti, dnes sa Ukrajina a Ukrajinci musia rozhodnúť, či chcú Ukrajinu v dnešných hraniciach. Ak áno, musia začať na tom pracovať a dosiahnuť zhodu o svojej budúcnosti. Ak sa majú zhodnúť, neostane im iné iba pokúsiť sa urobiť hrubú čiaru a zabudnúť na integráciu do EÚ, NATO, ale aj Eurázijskej únie. Na ničom z toho sa nedohodnú ešte veľa rokov. Pre niektorých to znamená uväznenie vo vzduchoprázdne. Áno, bude to ako oscilovanie medzi dvomi svetmi. Ale aká je druhá možnosť? Rozdelenie a koniec dnešnej Ukrajiny.

Michal Považan
Autor niekoľko mesiacov pôsobil na Národnej univerzite Tarasa Ševčenka v Kyjeve.

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo