Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. 11. 2018, 16:08

Platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť o 10 percent

Platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov sa majú od nového roka zvýšiť o desať percent.

Počíta s tým pozmeňujúci návrh Štefana Zelníka (SNS) k novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý schválil parlamentný zdravotnícky výbor na svojom utorkovom rokovaní. Definitívne slovo bude mať plénum na blížiacej sa schôdzi parlamentu.

Polepšia si niektoré zdravotné sestry, pôrodné asistentky, praktické sestry, fyzioterapeuti, verejní zdravotníci, zdravotnícki laboranti, nutriční laboranti, dentálne hygieničky, rádiologickí technici, zdravotnícki záchranári, zubní technici, zubní asistenti, technici pre zdravotné pomôcky, farmaceutickí laboranti, maséri, ortopedickí technici, sanitári, logopédi, liečební pedagógovia aj psychológovia. Zmeny sa dotknú ich základných platových zložiek.

"Zvyšujú sa základné zložky mzdy vybraných zdravotníckych pracovníkov ako ocenenie ich práce, ktorá je predovšetkým poslaním, a aj v snahe zabrániť odchodu kapacít mimo Slovenskej republiky," vysvetlil Zelník.

Súčasné koeficienty, na základe ktorých sa vypočítava mzda sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, verejných zdravotníkov, zdravotníckych laborantov a rádiológov, sa majú zvýšiť takto: 0,81-násobok na 0,89-násobok, 0,85-násobok na 0,94-násobok a 0,96-násobok na 1,06-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Nutričným laborantom sa majú zvýšiť z 0,78-násobku na 0,86-násobok a z 0,89-násobku na 0,98-násobok. Dentálnym hygienikom z 0,78-násobku na 0,86-násobok, záchranári majú miesto 0,81-násobku dostávať 1,05-násobku priemernej mesačnej mzdy. Zubní technici a technici pre zdravotnícke pomôcky si polepšia z 0,75-násobku na 0,89-násobok a z 0,77-násobku na 0,94-násobok.

Farmaceutickí laboranti majú miesto 0,81-násobku dostávať 0,89-násobok a miesto 0,96-násobku zas 1,06-násobok. V prípade masérov, ortopédov a zubných asistentov sa zvýši 0,75-násobok na 0,83-násobok priemernej mzdy. Podobne sú na tom praktické sestry, tiež sa im má zvýšiť koeficient z 0,75-násobku na 0,83-násobok a z 0,84-násobku na 0,92-násobok.

Sanitári majú miesto 0,57-násobku mať 0,66-násobok priemernej mzdy. Logopédi, liečební pedagógovia a psychológovia si majú polepšiť z 1,06-násobku na 1,17-násobok, z 1,10-násobku na 1,21-násobok a z 1,20-násobku na 1,32-násobok. 
 

Odporúčame

Hapal akceptoval rozhodnutie Weissa: "Celú vec považujem za uzavretú"

Hapal akceptoval rozhodnutie Weissa: "Celú vec považujem za uzavretú"

Pavel Hapal akceptoval rozhodnutie Vladimíra Weissa, ktorý vyhlásil, že pod novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie už nebude hrať. Urobil tak napriek tomu, že sa ofenzívny stredopoliar s koučom národného tímu ani s vedením Slovenského futbalového zväzu (SFZ) nespojil a oficiálne im nič neoznámil.

Slovensko v priebehu piatich rokov bude potrebovať 514.000 nových pracujúcich

Slovensko v priebehu piatich rokov bude potrebovať 514.000 nových pracujúcich

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rámci projektu Prognózy vývoja pracovného trhu na Slovensku II spúšťa od piatka tzv. road show po všetkých krajoch Slovenska. Cieľom, ako povedal vo štvrtok na stretnutí s médiami jeho štátny tajomník Branislav Ondruš, je predstaviť výchovným a kariérnym poradcom v školách najnovšie výsledky prognóz dopytu na trhu práce.

ČR: Babiš zrušil koaličné rokovania s ČSSD

ČR: Babiš zrušil koaličné rokovania s ČSSD

České vládne hnutie ANO a sociálna demokracia sa mali vo štvrtok popoludní stretnúť na koaličných rokovaniach a riešiť sociálne veci. Premiér Andrej Babiš (ANO) však schôdzku zrušil. Spravodajskému portálu Novinky.cz vysvetlil, že to bolo z časových dôvodov.

Británia a EÚ sa dohodli na deklarácii o budúcich vzťahoch

Británia a EÚ sa dohodli na deklarácii o budúcich vzťahoch

Vyjednávači Európskej únie a Británie sa dohodli na texte politickej deklarácie o budúcich vzťahoch oboch strán po brexite. Deklaráciu budú v nedeľu schvaľovať na summite lídri členských krajín EÚ spolu s dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Oznámil to vo štvrtok predseda Európskej rady Donald Tusk.

Gál odvolal Kašajovú, takmer 300 strán zo spisu k Technopolu sa našlo

Gál odvolal Kašajovú, takmer 300 strán zo spisu k Technopolu sa našlo

Minister spravodlivosti Gábor Gál odvolal z funkcie predsedníčku Okresného súdu (OS) Bratislava I Annu Kašajovú. Vyvodil tak osobnú zodpovednosť v prípade zmiznutých takmer 300 strán zo spisu ku kauze Technopol. Gál o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii. Poverená vedením súdu bude zatiaľ podpredsedníčka OS Bratislava I. Gál tiež povedal, že stratené strany sa našli.