Istota Kristovho víťazstva viedla kňaza k činu: odhaliť skutky Zlého pred svetom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Istota Kristovho víťazstva viedla kňaza k činu: odhaliť skutky Zlého pred svetom

Slovo diabolský sa pomaly, nenápadne, no napevno zaradilo do našej slovnej zásoby. Pod rúškom neškodnosti týmto adjektívom označujeme dokonca potraviny, ako napr. diabolské tousty, diabolské omáčky, či diabolské soté.

Niekto môže namietať, že takéto jedlo nemá predsa nič spoločné s diablom. Tak prečo ho nenazývame jednoducho pikantné alebo ostré? Prečo, aj keď podvedome, berieme jeho meno do úst a tým ho pozývame do našej kuchyne, či k jedálenskému stolu?

Nedávne halloweenske večierky sú príkladom ako pod vlajočkou zábavy a srandy sa dokážu rovnako dospelý ako aj mládež a deti poobliekať do hrôzostrašných kostýmov zoomby a iných neidentifikovateľných postáv, ktoré v človeku evokujú strach a hrôzu.

...a diabol si medlí ruky. Aj takýmito - na prvý pohľad banálnosťami - sa nám dostáva pod kožu. Je trpezlivý. Nenápadne, kúsok po kúsku predkladá človekovi svoje „neškodné“ návnady. Omotáva si ho, až jedného dňa človek zistí, že už nie je slobodný. Stal sa jeho otrokom.

Dnešná doba ponúka veľa možností, príležitostí, rovnako aj tovarov i služieb. No nie všetko, čo máme k dispozícií je osožné a prospešné pre náš život. Čím je väčšia ponuka, tým narastá zodpovednosť za správne rozhodnutie. Tento inštinkt správnej voľby je potrebné formovať už v deťoch.

Ak sme otvorení myšlienke rozlišovania dobra a zla v jeho podstate, sme na dobre ceste. Nemusíme tápať, k dispozícií máme „manuál“, ktorý nám pomôže odostrieť záves povrchnosti. Pri našom rozhodovaní už nebudeme pozerať len na lákavý, pestrý obal, ale budeme vidieť samotnú podstatu veci.

Tento manuál nám ponúka Franz Sprirago (1862 – 1942), katolícky kňaz, teológ a pedagóg. Narodil sa v Rakúsku, no študoval a celý život pôsobil v Čechách. Bol profesorom náboženstva. Študentov prekvapoval nekonvenčným spôsobom výučby katechizmu, čím si získal ich priazeň i náklonnosť. Vo svojich dielach, ktoré napísal, spojil osobné skúsenosti z dlhoročnej kňazskej služby i odbornú znalosť cirkevných dejín a svätcov.

V knihe Diabol a jeho pôsobenie nám zanecháva svedectvá o prejavoch zlého ducha z nedávnej histórie. Franz Spirago nám ponúka návod, ako sa môžeme chrániť pred vplyvom diabla. Nejde o žiadne zvláštne rituály či úkony. Autor veriacim odporúča plne využívať moc sviatostného života, svätenej vody, svätenín. Zvlášť odporúča nosenie benediktínskeho medailónu a v neposlednom rade postoj utiekania sa k Bohu v úprimnej modlitbe. Varuje ľudí pred nebezpečenstvom špiritizmu, veštenia, povier, slobodomurárstva i Antikrista.

V ďalšej knihe Antikrist prináša Franz Spirago na základe biblických proroctiev a mystických zjavení podrobný pohľad na osobu Antikrista a na udalosti spojené s koncom sveta.  Aj keď čítanie knihy môže vyvolať pochmúrnu náladu pre ťažké časy, ktoré prinesie (alebo už prináša?) pôsobenie Antikrista na tejto zemi, je potrebné mať stále na pamäti, že záver tohto ťažkého súboja Dobra a Zla je už známi. Na konci zvíťazí Kristus! Vedomie tejto pravdy vedie niektorých Božích ľudí k odvážnym činom: vynášajú skutky Zlého na svetlo a pred celým svetom odhaľujú jeho ohavnosť a zákernosť.

Najúčinnejším prostriedkom, ktorý nás dokáže ochrániť od akéhokoľvek vplyvu zlého ducha je sviatosť zmierenia. V tejto sviatosti naša duša dostáva milosť posväcujúcu, ktorá je pre diabla neprekonateľnou prekážkou. V stave posväcujúcej milosti nemá na nás žiaden dosah. To nie je mýtus, je to fakt, na ktorý sa dá spoľahnúť. Prečo teda napriek skutočnosti, že poznáme najúčinnejšiu zbraň proti zlému ju tak málo využívame?

Spoveď je dnes vnímaná ako nemoderná, až zbytočná. Ľudia majú sami o sebe vysokú mienku a len veľmi ťažko a neochotne si kľakajú do spovednice, aby hovorili o svojich zlyhaniach pred kňazom. Franz Spirago už pred sto rokmi vytušil tento rozmáhajúci sa trend neochoty spovedať sa. Vo vedomí, že len spoveď z nás môže zmyť špinu hriechu a tým nás chrániť pred pôsobením zla, veľmi pokojne, chápajúco no zároveň radikálne objasňuje nutnosť i zázrak svätej spovede. Ak sa vzdáme pýchy – podstaty všetkých hriechov, v pokore, úprimne priznáme naše slabosti a zlyhania, poprosíme o odpustenie, zázrak premeny srdca i duše zakúsime sami na sebe.

Fantázia a vynaliezavosť diabla ako škodiť ľuďom a dostávať ich na svoju stranu je obrovská. Nepodceňujme jeho inteligenciu. Diabol je nadprirodzená bytosť, ktorá inteligenčne prevyšuje všetky pozemské bytosti. Neklamme sami seba, že vplyvy a pôsobenie zlého ducha sú iba táraniny.

Keď sa triezvym pohľadom, vnímavo pozrieme na svet okolo nás, na mnohých veciach i udalostiach nájdeme diablov podpis. Vo veľa prípadoch aj na veciach, ktoré sú vo všeobecnosti považované za bežné, normálne a neškodné. V modlitbe prosme za dar rozlišovania dobra a zla a nechcime za každých okolností splynúť s davom.

Monika Bugáňová

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo