Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. novembec 2018

Mayová: V prípade odmietnutia dohody o odchode z EÚ, k brexitu ani nemusí dôjsť

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu vyhlásila, že ak parlament odmietne predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie, k brexitu nakoniec ani nemusí dôjsť.

Agentúra AP pripomína, že návrh tejto dohody vyvolal ostrý nesúhlas zo strany britských poslancov - najmä probrexitových politikov, ktorí žiadajú jasný rozchod s EÚ. Tvrdia, že na základe dohody bude Británia viazaná predpismi EÚ, na ktoré už nebude žiadny vplyv.

Andrew Rosindell, poslanec z Mayovej Konzervatívnej strany, ju vyzval na zmenu politiky a na odstrihnutie "chápadiel EÚ nad naším milovaným ostrovným štátom".

Mayová počas každotýždňovej hodiny otázok v Dolnej snemovni zopakovala, že Británia chce po brexite "úzky obchodný vzťah s Európskou úniou". Varovala, že ak parlament odmietne jej dohodu, mohlo by to znamenať "viac neistoty, väčší rozkol alebo riziko absolútne žiadneho brexitu".

Vyjednávači EÚ a Londýna sa minulý týždeň dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu, ktorá má byť oficiálne schválená na nedeľňajšom mimoriadnom summite Únie. Dovtedy obe strany pripravujú ešte sprievodnú, asi 20-stranovú "politickú deklaráciu" o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Tá stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy, o ktorej sa má rokovať až po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.

Inzercia

Odporúčame

Liga národov spoznala víťazov i zdolaných, SR v 3.koši pri žrebe kval. ME

Liga národov spoznala víťazov i zdolaných, SR v 3.koši pri žrebe kval. ME

V utorok vyvrcholil skupinovou fázou nový projekt Európskej futbalovej únie (UEFA) Liga národov, v ktorej od septembra do novembra participovalo 55 členských krajín v štyroch divíziách. Na finálový turnaj sa z A-divízie kvalifikovalo kvarteto Portugalsko, Švajčiarsko, Anglicko a Holandsko. Slováci zostúpili z B-divízie do "céčka", keď neuspeli v konkurencii Ukrajiny a rivala z ČR. Najväčšiu radosť však nová súťaž prinesie až tým, ktorí si vďaka nej zabezpečia postup na finálový turnaj EURO 2020.