Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. 11. 2018, 12:50

Lekárov v Írsku, ktorí nechcú spolupracovať na potratoch, vláda ignoruje

Nenúťte nás, aby sme boli toho súčasťou, žiada viac ako šesť stoviek lekárov, ktorí nechcú vykonávať potraty.
Lekárov v Írsku, ktorí nechcú spolupracovať na potratoch, vláda ignoruje

Ilustračné foto: Flickr.com/Doctor 022

V máji sa v Írsku uskutočnilo referendum, v ktorom obyvatelia hlasovali za zrušenie tzv. 8. dodatku ústavy. Ten zaručoval nenarodenému rovnaké právo na život ako matke. Za uvoľnenie stavu hlasovalo v referende až 66,4 percenta občanov pri účasti 64,1 percenta. Premiér Leo Varadkar po referende vyhlásil, že nová legislatíva by mala byť schválená do pol roka.

Odvtedy sa v krajine debatuje, akú podobu bude mať nový zákon a čo z neho bude vyplývať. Jeho návrh (Regulation of Termination of Pregnancy Bill) umožňuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva na požiadanie, v istých prípadoch aj neskôr.

Jedným z diskutovaných bodov je aj umožnenie uplatniť si výhradu vo svedomí pre lekárov, ktorí zákrok odmietnu vykonávať. Pro-liferi však namietajú, že hoci to lekári podľa návrhu zákona môžu odmietnuť, musia pacienta odkázať na iného kolegu alebo zariadenie, ktoré potrat vykoná.

Prečítajte si tiež:
V Írsku sa začal boj o podobu výhrady svedomia pre lekárov Zdieľať

Katolícki biskupi v Írsku to označili za „urážku svedomia“, pretože to síce môže vyzerať ako rešpektovanie slobody svedomia, ale v skutočnosti sa tým od lekárov a sestier vyžaduje spolupráca na niečom, čo podľa ich presvedčenia ubližuje pacientovi a ďalší život ničí.

Toto bola jedna z hlavných výhrad, ktorú uviedlo okolo 640 všeobecných lekárov v petícii začiatkom mesiaca. Kritizujú vládny plán, podľa ktorého budú musieť poskytovať vo svojich ambulanciách potrat alebo odporučiť pacientkam iné zariadenie, kde ho môžu podstúpiť.

Ich hlas však vláda ignoruje. Zástupcovia skupiny lekárov tvrdia, že minister zdravotníctva si nenašiel čas, aby návrh prekonzultoval, iba ho pustil do médií.

„Namiesto toho, aby oslovil stovky lekárov, od začiatku mal absolútne odmietavý postoj,“ hovorí pre The Irish News doktorka Aisling Bastible, s tým, že v ministra stratili dôveru. „Bez ohľadu na to, aký je váš postoj k potratom, očakávali by ste, že bude návrh konzultovať s lekármi predtým, ako ho bude presadzovať.“

Možnosť uplatnenia si výhrady vo svedomí podľa skupiny pro-life lekárov neobhajuje ani Írska rada všeobecných lekárov, ktorá má členov v komisiách diskutujúcich o podobe zákona.

„Májové referendum bolo o voľbe. A čo naša voľba?“ pýtajú sa. „Je tu množstvo lekárov, ktorí sú ochotní robiť potraty. Nechceme ich blokovať, ale nenúťte nás, aby sme boli toho súčasťou.“


Ľudia v októbri protestovali za možnosť slobodnej voľby pre lekárov v otázke vykonávania potratov. Foto: Facebook/Prolife Campaign Ireland

Minulý mesiac vyšiel v Írsku prieskum, podľa ktorého je tamojšia spoločnosť rozdelená v pohľade na to, či by mali byť lekári nútení odporučiť pacientke iného lekára, pokiaľ sami nechcú vykonať potrat do 12. týždňa tehotenstva na požiadanie. Kým 41 percent respondentov tvrdí, že lekári by to mali brať ako povinnosť, 42 percent si myslí opak.

Druhá otázka prieskumu, ktorý robila írska agentúra na objednávku írskej pro-life organizácie, sa týkala možnosti uplatniť si výhradu vo svedomí pri požiadavke vykonať potrat. Takmer sedemdesiat percent opýtaných nesúhlasí s tým, aby lekári či iní zdravotnícki pracovníci mali byť nútení vykonávať potrat a môžu podľa nich využiť výhradu vo svedomí. Iba sedemnásť percent respondentov malo opačný názor.

Odporúčame