Danko zostáva šéfom parlamentu, za jeho odvolanie hlasovalo 61 poslancov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Danko zostáva šéfom parlamentu, za jeho odvolanie hlasovalo 61 poslancov

FOTO TASR - Jakub Kotian

Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 90 poslancov.

17.30 Andrej Danko zostáva predsedom parlamentu. V tajnom hlasovaní za jeho odvolanie pre rigoróznu prácu hlasovalo 61 poslancov, proti bolo 26 zákonodarcov, jeden sa zdržal. Spolu bolo na hlasovaní prítomných 90 poslancov, toľko bolo vydaných hlasovacích lístkov, dva boli však neplatné. 

Schôdza o odvolaní Andreja Danka sa konala celý deň. Koaličná strana Most-Híd už v priebehu dňa ohlásila, že sa na hlasovaní nezúčastní. 

14.50 Parlament odvoláva svojho predsedu už štyri hodiny. Po trinástich písomne prihlásených rečníkoch sa do diskusie ústne prihlásilo ďalších jedenásť zákonodarcov.

13.45 Andrej Danko je pre stranu Smer-SD legitímne zvoleným predsedom parlamentu. Ako predseda SNS sa zúčastnil na férových parlamentných voľbách a výsledok, ktorý dosiahol, ho oprávňuje zastávať pozíciu predsedu parlamentu. Uvádza sa to v stanovisku Smeru-SD, ktoré poslal hovorca Ján Mažgút. 

„Dnešná mimoriadna schôdza Národnej rady SR k návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR je tým najpresnejším obrazom, v akom stave je opozícia a podstatná časť médií. Je to stav šírenia totálnej zloby a nenávisti, pri ktorom si opozícia a médiá neuvedomujú, že platí odveká pravda 'Kto seje vietor, žne búrku',“ napísal Mažgút.

Strana Smer-SD v stanovisku tiež uvádza, že ju zaujíma, ako sa bude opozícia správať pri rokovaní Národnej rady „o podvodoch prezidenta Andreja Kisku“. Sociálni demokrati nepovedali, či sa zúčastnia na hlasovaní o Dankovi alebo nie.

13.00 Dankov hovorca Tomáš Kostelník priniesol novinárom ako dôkazy, o ktorých hovoril Danko, stránky s odkazmi na odbornú literatúru použitú v Dankovej rigoróznej práci. Ukázal tiež hárky, na ktorých má byť príprava šéfa parlamentu na obhajobu rigoróznej práce.

12.55 Koaličný Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie. TASR to potvrdila hovorkyňa strany Klára Debnár. „Poslanci strany Most-Híd dodržujú koaličnú dohodu. Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť na funkciách jednotlivcoch a/alebo ich osobných zlyhaniach. Poslanci strany Most-Híd sa preto dnešného hlasovania nezúčastnia,“ uvádza sa v stanovisku.

Most-Híd pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedol, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie. Za to si vyslúžil kritiku od SNS, ktorá za Dankom stojí. Predseda Béla Bugár priznal, že medzi jeho stranou a SNS je napätie, ale o predčasných voľbách podľa neho nemôže byť ani reč.

12.30 Predseda SaS Richard Sulík ukázal kópiu originálu svojej diplomovej práce. Reagoval tak na slová Andreja Danka, ktorý počas svojho vystúpenia v pléne vyhlásil, že Sulíkova diplomová práca nespĺňa potrebné náležitosti a nevie ju nájsť.

„Moja diplomová práca je tu, riadne vyhotovená, so všetkými náležitostiami vrátane zoznamu použitej literatúry. Samozrejme, že žiadne vulgarizmy sa v mojej práci nenachádzajú. Neviem, kde na to pán Danko došiel,“ uviedol Sulík.

Zároveň vysvetlil, že práca dostupná na webe, ktorá má obsahovať vulgarizmus, je iba pracovnou verziou. „Kde v mesiacoch roboty vznikla táto pracovná verzia, fakt netuším,“ uviedol s tým, že mal minimálne 50 pracovných verzií.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a v popredí podpredsedníčka parlamentu SR Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS). FOTO TASR – Martin Baumann

11.20 Na čele národnej rady a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník, uviedla podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) pri predkladaní návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) z funkcie.

„Dnes tu stojíme nie preto, aby sme odvolali Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR pre to, čo urobil pred 18 rokmi, keď získal titul podvodom,“ vyhlásila Nicholsonová. Odvolať Danka z funkcie chcú podľa jej slov preto, ako sa zachoval, keď hrozilo, že sa prevalí pravda o jeho rigoróznej práci. „Hovoril, že o jeho vine môže rozhodnúť len súd. My sme žiadali politickú zodpovednosť, nie trestnoprávnu,“ dodala.

11.00 Drvivá väčšina koaličných poslancov sa nezúčastňuje na schôdzi parlamentu, na ktorej jeho predseda Andrej Danko (SNS) čelí opozičnému pokusu o odvolanie. Po vystúpení Danka odišli z pléna. Viacerí predstavitelia koalície hovoria, že nemá zmysel sa na diskusii zúčastňovať.

10.40 Andrej Danko tvrdí, že nevydiera koalíciu a vládu nerozbije pre opozíciu. Povedal to na schôdzi parlamentu, na ktorej čelí opozičnému pokusu o odvolanie.

Koalícia má pri hlasovaní o dôvere voči predsedovi parlamentu voľnú ruku, Danko je pripravený na akékoľvek rozhodnutie pléna. Uviedol tiež, že poskytne dôkazy o svojej rigoróznej práci a trvá na tom, že na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici absolvoval všetko. Avizoval tiež prípravu zákona, ktorý má jasne zadefinovať plagiátorstvo.

V súvislosti s rigoróznou prácou uviedol, že sa vede nikdy nevenoval a vie, že ani jeho práca nie je žiadne vedecké dielo. „Ale taká ambícia pri rigoróznej práci ani nie je,“ doplnil s tým, že rigorózna komisia Univerzity Mateja Bela bez námietok uznala jeho skúšku. „Boli tam štyria pedagógovia, ktorí túto prácu skúmali, bola tam ústna a písomná časť. A veci, ktoré zaznievajú v mediálnom priestore, sú skreslené,“ konkretizoval šéf parlamentu. 

Danko zároveň informoval, že chce zmenu zákona, ktorá by jasne definovala plagiátorstvo. Návrh by mal prísť o niekoľko mesiacov. „Máme tu problém, že nie je jasná definícia plagiátorstva vo vysokoškolskom zákone, že nemáme správne konanie, v ktorom by mohla škola začať takéto preverovanie, nemáme tu právnu istotu. Takže som požiadal ministerku školstva, aby vytvorila z rektorov a predstaviteľov vysokých škôl komisiu a aby predložili zákon, ktorý zabráni krágľovaniu v rámci katedier,“ vysvetlil.

9.30 Opozícia sa opäť pokúša odvolať z funkcie predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS). Kým minulé zasadnutie sa pre neschválenie programu nekonalo, aktuálna 37. schôdza je otvorená a poslanci môžu diskutovať. O Dankovom osude rozhodne tajné hlasovanie. Šéf parlamentu je pripravený na akékoľvek rozhodnutie.

Pokus o odvolanie prišiel pre kauzu Dankovej rigoróznej práce. Opozícia odsudzuje plagiátorstvo a hovorí, že vykrádanie cudzích textov je v civilizovanej krajine hanba. Danko sám hovoril, že chce, aby sa o dôvere voči jeho osobe hlasovalo, pripustil aj naštrbené vzťahy v koalícii. 

Most-Híd pred pár dňami v súvislosti s kauzou uviedol, že Danko by mal prijať osobné rozhodnutie. Za to si vyslúžila kritiku od SNS, ktorá za Dankom stojí. Predseda Béla Bugár priznal, že medzi jeho stranou a SNS je napätie, ale o predčasných voľbách podľa neho nemôže byť ani reč.

Strana Smer-SD sa Danka pri kauze rigoróznej práce zastala. Považuje koaličného partnera Danka za legitímneho predsedu Národnej rady, ktorej zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb.

Danko minulý týždeň zopakoval, že svoju rigoróznu prácu robil s najlepším vedomím a svedomím. „V súlade s vtedy platnými právnymi predpismi a technickými možnosťami vtedajšej doby,“ doplnil. Danko verí, že stále žijeme v právnom štáte a že novinový článok či facebookový status nemôžu človeka bezdôvodne obviniť, odsúdiť a popraviť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo