Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. august 2014

Silvester Krčméry: My nemáme čo stratiť, ale môžeme veľa nájsť

Silvo tieto slová adresoval švagrovi Vilkovi chorému na rakovinu. "Vilko, Pán je nám už na dosah. A je jedno ako nás zavolá. Ale záver je dôležitý. Neochabuj. Nech Ťa radosť z Božej milosti napĺňa a rozveseľuje.(...) Vilko môj, do boja za Božie kráľovstvo! Silvo," prečítala z listu Silvova sestra G...

Silvester Krčméry: My nemáme čo stratiť, ale môžeme veľa nájsť

Silvo tieto slová adresoval švagrovi Vilkovi chorému na rakovinu. "Vilko, Pán je nám už na dosah. A je jedno ako nás zavolá. Ale záver je dôležitý. Neochabuj. Nech Ťa radosť z Božej milosti napĺňa a rozveseľuje.(...) Vilko môj, do boja za Božie kráľovstvo! Silvo," prečítala z listu Silvova sestra Gabriela Špániková počas spomienky na Silva Kčméryho v deň jeho 90. narodenín, ktoré slávi vo večnosti, u Pána.

Silvester Krčméry sa narodil 5. augusta 1924. Bol lekárom, politickým väzňom, no predovšetkým človekom žijúcim a šíriacim laický apoštolát. Spoločne s Vladimírom Juklom a Rudolfom Fibym založili v roku 1974 Spoločenstvo Fatima. V predvečer 10. výročia návštevy sv. Jána Pavla II. na Slovensku (10. septembra 2013) nás predišiel do večnosti.

Farnosť Márie Pomocnice Kresťanov v Bratislave (Miletička - saleziáni) si svojho farníka pripomenula slávením svätej omše, ktorú celebroval don František Kubovič SDB, koncelebroval Michal Vojtáš SDB, profesor na saleziánskej Pápežskej univerzite v Ríme. V deň spomienky Panny Márie snežnej don František poukázal na tri črty Máriinho života: "Mária nám pomáha rásť, vedieť sa postaviť k životu a učí nás byť slobodnými." V závere svätej omše vyzval prítomných, aby sme sa odovzdali Márii. "Nebuďme len takí povrchní kresťania. Nebojme sa príjmať ťažkosti života a príjmať aj definitívne rozhodnutia - byť naplno kresťanmi." V prosbách zaznela prosba za Silvestra Krčméryho a tých, ktorých Boh aj cez neho privádzal k sebe. 

Inzercia

Po svätej omši nasledovala krátka prezentácia fotografií zo života Silvestra Krčméryho SF. Spomienky na jeho mladosť a činnosť priblížil František Neupauer. Medzi zásadami, ku ktorým svoje deti viedol Silvov otec boli aj tieto: "Každý večer malo dôjsť k úplnému uzmierenie. Nikdy nedávaj dôvod, aby ti niekto mohol niečo závidieť..." Následne sa prítomní spontánne podelili navzájom o pohľad na Silva. Marta Glossová, rod. Borovská, hovorila o tom, ako posledných 18 mesiacov prichádzali k Silvovi mladí ľudia počas nedeľných svätých omší. "Silvo, hoci už veľmi málo komunikoval, mal obľúbené piesne, do ktorých sa stále zapojil. Napr. pieseň Ježišu, Kráľu neba i zeme.." Farník Martin Florián bol v kontakte so Silvom od 16-tich rokov, keď bol mladý gymnazista, Silvo sa stal jeho duchovným vodcom. "Prvá otázka od Silva bola: Ako sa učíš? (...) Silvo dával dôraz na jednoduchosť a dôslednosť. Pravidelnosť v modlení, čítaní. Kládol nám na srdce obrátenie krajín ZSSR, a tak som začal čítať Bibliu v ruštine a zo zlého ruštinára som sa stal jedným z najlepších." Na záver dodal: "Nepoznám nikoho vhodnejšieho vo svojom okolí, kto by mal byť vyhlásený za blahoslaveného a neskôr svätého, ako Silva." 

O profesionálnej práci MUDr. Krčméryho vydala svedectvo jeho dlhoročná kolegyňa v Podunajských Biskupiciach a farníčka Mária Mareková. "Viedol nás k veľkej úcte k pacientom (...) a aj pod jeho vedením som sa snažila aktivizovať v laickom apoštoláte i v duchu jeho slov, aby sme do všetkého pozývali Boha." Slávnosti sa zúčastnil aj František Mikloško. Začal slovami Evanjelia: "Doma nie je nikto prorokom.... je to také logické. Najbližší poznajú chyby, únavu, slabosti. Silvo išiel proti logike sveta. Kým Havel napísal Moc bezmocných, Silvo to žil od počiatku. Nechcel mať moc, nechcel byť ani kňazom, aby nemal moc. (...) Vo svojom srdci niesol celú Európu, celý svet. Silvo bol nositeľom vrcholných hodnôt, kultúry, kresťanstva, ku ktorým vyzýva aj Svätý Otec František. Mal by sa stať nie len našim svätým, ale aj našou pýchou – človekom, na ktorého môžeme byť hrdí." Farníčka Evka Guldanová ďakovala za veľký dar, že sme Silva mali a vlastne aj máme. Hovorila o svojom stretnutí so Silvom začiatkom 90-tych rokov. "Silvo nás vyzýval, aby sme sa učili Sväté Písmo naspamäť. Vravel, že bez posily Evanjelia to nejde... V Silvovi máme veľký poklad. Ak by Silvo ostal zabudnutý, tak to bude nešťastie pre nás. Silvo Krčméry s Vladimírom Juklom boli pre nás ako Cyril a Metod. Až postupne si uvedomujeme, čo sme cez nich mohli prežiť a z čoho žijeme."

Na záver si prítomní zaspievali Silvovu obľúbenu pieseň "Na svoju česť Ti sľubujem...", pomodlili sa na úmysel Svätého Otca, aby jedným z jeho úmyslom bolo aj svätorečenie svedkov viery zo Slovenska a modlitbu za veľkodušnosť. 

Veľký potlesk asi stovky zúčastnených si vyslúžila Milka Krajčovičová, Silvová opatrovateľka, ktorá vnímala ako česť a dar, že sa mohla o neho niekoľko rokov starať. Okrem farníkov sa spomienky zúčastnili zástupcovia Kolégia Antona Neuwirtha, Spoločenstva Ladislava Hanusa, OZ Nenápadní hrdinovia, veriaci v pokročilom veku, no rovnako aj bábätko Silvester Filko s rodičmi, ktorý sa narodil niekoľko dní po odchode Silva na večnosť a dostal meno po MUDr. Silvovi. Po prezentácii v kostole desiatka prítomných prijala pozvanie na malé občerstvenie a ďalej pokračovali v dialógu a spomienkach na Silva. Zrodila sa idea vytvoriť akúsi farskú platformu šírenia odkazu Silva Krčméryho a Vlada Jukla vo farnosti a to hlavne v oblasti pomoci druhým, "aby sa nám každý stal rodinou", a cez hľadanie nových spôsobov laického apoštolátu.

Svedectvo pani Gabriely Špánikovej, sestry Silvestra Krčméryho.

Deň 90. narodenín si pripomenuli aj členovia bratov Spoločenstva Fatima na horách. I niekoľkí kňazi počas duchovných cvičení vo Svite, ktorých príklad Silva oslovuje a povzbudzuje. Záujem o Silva a jeho život badať i zo zahraničia. Starší manželia z Anglicka, ktorí sa zoznámili s jeho životom, chcú navštíviť aj byt, kde žil. Za týmto účelom prídu o niekoľko dní do Bratislavy. OZ Nenápadní hrdinovia vydalo CD Spomienok Silva – MUKLa (muža určeného k likvidácii) a pripravuje talianske a anglické vydanie brožúrky o Silvovi Krčmérym.

„V srdečnosti tohto stretnutia bolo cítiť atmosféru, ktorú Silvo a Vlado okolo seba šírili,“ poďakovala na záver jedna z účastníčok stretnutia. Životný postoj a Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho oslovuje mnohých. Svoje svedectvo o ňom vydali ľudia v zahraničí i na Slovensku (napr. aj bývalý väzeň a narkoman, majster sveta vo fitneskulturistike a ďalší). Prezident SR im v roku 2013 udelil najvyššie štátne vyznamenanie a v deň 1. výročia úmrtia Silvestra Krčméryho bude v Šintave konferencia pri príležitosti pomenovania tamojšieho námestia na Námestie Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. Svoje svedectvá môžete zaslať poštou (OZ Nenápadní hrdinovia, Robotnícka 7, 831 03 Bratislava), alebo mailom: neupauer@november89.eu. Každému, kto nám zašle svoje svedectvo, spomienku na Silvestra Krčméryho, Vladimíra Jukla, či kópiu korešpondencie a i., zašleme CD – Spomienky MUKLa.

František Neupauer

Foto: archív OZ Nenápadní hrdinovia

Odporúčame

Námestovo opäť hostí festival Verím Pane

Námestovo opäť hostí festival Verím Pane

Koncerty gospelových kapiel, divadelné a filmové predstavenia, duchovný program, ale ešte omnoho viac prináša podujatie, ktoré práve vrcholí v Námestove pri Oravskej priehrade. Festival Verím Pane prebieha už po dvadsiaty štvrtý raz.Hoci minulý rok hrozilo, že festival sa kvôli viacer...

Veľké ospravedlnenie žilinských kresťanov

Veľké ospravedlnenie žilinských kresťanov

Začiatkom leta si žilinská verejnosť uctila obete holokaustu. Stalo sa tak počas smútočnej tryzny v obradnej sieni židovského cintorína a pietnou spomienkou pri Pamätníku „Cesta bez návratu“. Emil Turiak zapaľuje sviečku. V predvečer tejto udalosti, pri príležitosti 70. výročia úteku Rudolfa Vrbu ...

Denník Svet kresťanstva