Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. 11. 2018, 14:32

Mayovej ide o všetko

Včera ohlásená dohoda o brexite ešte zďaleka neznamená víťazstvo Theresy Mayovej. Tej ide v tejto chvíli najmä o politické prežitie.
Mayovej ide o všetko

Britská premiérka Theresa Mayová tancuje na pieseň Dancing Queen skupiny ABBA počas príchodu k rečníckemu pultu na zjazde svojej Konzervatívnej strany v Birminghame v stredu 3. októbra 2018. Foto: TASR/AP

Aj keď sa britskej premiérke včera po zdĺhavých a napätých rokovaniach podarilo pretlačiť text dohody vo vlastnom kabinete, skutočne krušné chvíle sú ešte len pred ňou.

Text dohody čelil vlne kritiky od tvrdých brexiterov už pred svojím zverejnením. Po tom, čo text v noci predložili aj poslancom a širokej verejnosti, kritika sa ešte vystupňovala. Mayovej dohoda sa vôbec nepozdáva tvrdým brexiterom, ale nedávna rezignácia Jo Johnsona (brata slávnejšieho Borisa) z postu ministra dopravy ukázala, že ani priaznivci mäkkého brexitu ňou nemusia byť nadšení.

Najväčší bolehlav však premiérke bude momentálne spôsobovať práve Boris Johnson a skupina niekoľkých desiatok konzervatívnych poslancov okolo Jacoba Rees Mogga. Tí sa už aj na verejnosti vyjadrujú, že jediným možným spôsobom, ako zvrátiť brexit v podobe, aký im nevyhovuje, je zmena na poste premiéra. A tú je možné docieliť len vyslovením nedôvery premiérke. Na to je potrebné, aby o ňu listom požiadalo 48 poslancov vládnej strany. To by už momentálne nemalo byť problémom. Otáznym je skôr nasledujúci krok. Po prijatí výzvy na rezignáciu by o vyslovení nedôvery hlasoval celý poslanecký klub konzervatívcov, a to vrátane ministrov a štátnych tajomníkov. Mayová na prežitie potrebuje, aby jej dôveru vyslovilo 159 poslancov z celkového počtu 317. To nie je síce málo, na druhej strane si však premiérka bude veriť, že ju môže dosiahnuť. Nepríjemným dôsledkom neúspechu pri odvolávaní by pre brexiterov bol fakt, že opätovné odvolávanie by sa tak mohlo zopakovať najskôr o rok.

Mayová sa tak síce možno zatiaľ neobáva o svoj okamžitý osud v kresle premiérky, horšie je to s vyjednávanou dohodou. Momentálne to vyzerá, že sa proti nej stavia nezanedbateľný počet vlastných poslancov. Rovnako zle vyznieva skepticizmus poslancov, ktorí reprezentujú unionistov zo Severného Írska. Tým na vyrokovanej dohode prekážajú najmä ustanovenia o zabezpečovacej poistke, vďaka ktorej môže ostať územie Severného Írska v bližšom obchodnom a colnom režime s EÚ ako zvyšok Spojeného Kráľovstva.

To je možnosť, ktorá unionistov desí zo všetkého najviac, keďže sa obávajú, že by mohla viesť až k oddeleniu ich krajiny od zvyšku Veľkej Británie. Na druhej strane fakt, že dohoda pripúšťa možnosť odlišného režimu pre Severné Írsko, vyvoláva obrovskú nespokojnosť u škótskych nacionalistov. Tí sa cítia diskvalifikovaní tým, že Londýn odlišný režim neumožní aj im. A to najmä pri fakte, že Škóti väčšinovo hlasovali za zotrvanie v EÚ.

Momentálne sa tak Mayová musí spoliehať na to, že sa jej podarí pretlačiť dohodu u svojich vlastných poslancov alebo jej podporu vysloví značná časť labouristických poslancov.

Paradoxom je, že ak by bol text dohody, s akým prišla Mayová, navrhnutý pred dvoma rokmi, zrejme by získal aj podporu euroskeptikov. Dohoda totiž navrhuje ukončenie voľného pohybu osôb, a teda neregulovanej imigrácie z krajín EÚ. A práve to bola jedna z kľúčových požiadaviek kampane za vystúpenie pred dvoma rokmi.

Rokovania však otvárali nové a nové otázky, pri ktorých brexiteri cítili, že ich krajina má prebrať plnú kontrolu. Preto už obmedzenie migrácie nemusí dnes stačiť. Najväčším problémom dohody asi bude, že ponecháva priveľa otvorených otázok najmä vzhľadom na budúcu obchodnú úpravu. Tá by mala byť vyrokovaná do konca prechodného obdobia v decembri 2020. Nateraz upravuje obchodné a colné vzťahy len do konca tohto obdobia. Kritici tvrdia, že počas neho bude Británia ťahať za kratší koniec a stále sa bude musieť riadiť legislatívou Únie. Problémom sa tak stáva aj to, že možnosť ukončenia prechodného obdobia je pomerne nejasná a komplikovaná. Toto obdobie je navyše možné dohodou predĺžiť aj za december 2020.

Nespokojnosť s textom dohody tak u konzervatícov rastie z minúty na minútu a je možné očakávať veľmi turbulentný vývoj nielen v parlamente, ale aj vo vláde. Dôkazom je dnešná rezignácia Dominica Raaba, ktorý bol ministrom práve pre brexit. To dohode a Mayovej zasadzuje tvrdú ranu. Aká je totiž dôveryhodnosť dohody, keď kvôli nej odstúpil ten, ktorý ju mal vyjednávať? Raab v texte svojho rezignačného listu naznačil, že napriek svojmu postu nemal na samotné vyjednávanie vplyv, aký požadoval.

Ešte horšie však pre Mayovú je to, že ide už o druhého ministra pre brexit, ktorý odstúpil z tohto postu. Raab totiž nie tak dávno v tejto pozícii nahradil ďalšieho brexitera Davida Davisa. Načasovanie odstúpenia však už pre Maoyvú ani nemohlo byť horšie. Necelú hodinu po Raabovej rezignácii zo svojho postu odstúpila aj ministerka sociálnych vecí Esther McVey a ďalšie rezignácie už nikoho neprekvapia.

Ďalšiu obrovskú kritiku dnes Mayovej dohoda utŕži aj v parlamente. Jedným zo scenárov, kde Mayovej dohoda môže uspieť, tak ostáva už len podpora od solídnej časti labouristických poslancov. Lenže je otázne, či tí budú ochotní podať pomocnú ruku premiérke, ktorú už onedlho môžu sami vymeniť.

Britskú politickú scénu očakávajú mimoriadne napínavé dni. Samotné hlasovanie k včera ohlásenej dohode o brexite sa má v Londýne odohrať až v polovici decembra, keďže najprv dôjde k jej formálnemu podpisu. Vo svetle udalostí posledných hodín však ostáva otázkou, či k tomuto hlasovaniu vôbec dôjde. Nasledujúce dni tak s veľkou pravdepodobnosťou rozhodnú nielen o brexite, ale aj o politickej budúcnosti Theresy Mayovej.                

Odporúčame