Boli by OK aj kapely spievajúce o zabíjaní gayov a Židov?

V Novej Bani sa má v prostriedku augusta konať festival metalovej hudby Gothoom. V médiách už prebehli správy o protestoch miestnych obyvateľov kvôli hluku a hlavne pre texty piesní kapiel, ktoré majú na festivale vystúpiť.

Hrubý slovník metalu je známy, ale keď si pozriete citáty piesní venované kresťanom, Židom a všeobecne výzvam na násilie a zabíjanie, tak to nemôžete prejsť s povzdychom, že veď je sloboda. Len námatkou: „Vyhlaďte ich všetkých! ...Zotnite hlavu učeníkom boha! Obráťte ich kostoly na jatky!“Rozsekajte ich na kusy v ich katedrálach! Zavraždite ich, zmrzačte ich ohňom!“ „Telá kresťanov rozpárajte! Krv slabých steká! Kosti sú spálené na prach. Všetko v mene satana.“ „Znič synov Krista – napadni synov Krista. Vyhub ich, vyhlaď ich! Krv steká dole kopcom zo synagóg.“ „Bojové pole v kostoloch je víziou, ktorú my všetci máme a odrezanie hlavy každému židovskému kresťanskému prasaťu. Oni nastavia druhé líce a my im dáme smrť. ... Bojovníci satana zabíjajú pre svojho pána.“ Atď.

Zdieľať

Protesty voči festivalu zorganizovali obyvatelia a kresťania z Novej Bane, miestne KDH, verejne ich podporila europoslankyňa Anna Záborská. Online petíciu podpísalo doteraz už takmer 10 tisíc ľudí, medzi nimi aj kazateľ Cirkvi bratskej či evanjelický farár.

Festivalu sa naopak okrem uštipačných poznámok verejnosti voči kresťanom dávnejšie zastal aj bratislavský spisovateľ Michal Hvorecký pobúreným textom, že hoci nemá rád metal, keď pozoruje, „čo stvárajú KDH a spol proti festivalu Gothoom v Novej Bani, mám prvý raz v živote chuť ísť tam a headbangovať do rána. (...) Niektorí ľudia chcú naďalej iný vkus cenzurovať - nie je vraj taký dobrý ako ich úžasný vlastný. Slobodu prejavu a zhromažďovania garantuje ústava každému, kto neporušuje zákony.“

Nuž ale práve o to ide. Kde je hranica medzi zákazom podnecovania nenávisti a navádzania k násiliu na jednej strane a umeleckým prejavom na druhej strane? Dá sa pochopiť umelecký kontext obraznosti, ale čo v prípade, ak sa vyslovene jedná o explicitné výzvy k zabíjaniu? Je pred zákonom každý občan rovný, alebo sú umelci rovnejší (a hlavne tí odchovaní na "tolerantnej" cynickej oblude, žiada sa dodať)?

"Ak by takéto texty spievala nejaká skupina proti gayom alebo Židom, v normálnych hudobných prostrediach by si do konca svojho života neškrtla, resp. by kvôli väzeniu ani nemohla."

Zdieľať

A naopak - ako by slovenskí obhajcovia tolerancie reagovali, ak by sa prípad týkal nie kresťanov, ale napr. gayov či Židov? S odpustením za trúfalosť, ale vyzeralo by to zrejme nejako takto:

„Rozsekajte homosexuálov na kusy na ich gay prideoch! Zavraždite ich, zmrzačte ich ohňom!“ „Zabite všetkých gayov! Vyhlaďte ich všetkých! ...Zotnite hlavu všetkým gayom! Obráťte ich pochody na jatky! Prebroďte sa znesvätenou krvou! Vyhoďte do vzduchu každý gay pride!“

„Prečo nezabiť všetkých Židov? Prečo nepochytať ten hmyz a neponoriť ich do špiny? Vidím Židov, nôž dostáva príkaz. Sú slepí, vyhubte ich druh! Krvácam a sadím semeno satana a cítim démona rásť.”

Ak by takéto texty spievala nejaká skupina, v normálnych hudobných prostrediach by si do konca svojho života (právom) neškrtla, resp. by kvôli väzeniu ani nemohla. Ak by ju niekam pozvali, všetky noviny by sa predháňali vo vykresľovaní úpadkového stavu spoločnosti, mestskí útlocitní liberáli by boli celí bez seba a neuspokojili by sa, kým by zahraničná kapela nedostala zákaz vstupu na územie republiky. Ale ak sa to týka kresťanov, tí sú už asi občanmi druhej kategórie, oni nemôžu ani len protestovať.

Michal Hvorecký svoj text zakončuje: „Mne sa na metalových festivaloch vždy najviac páčia logá a názvy kapiel. Do Novej Bane sa chystajú aj Inkvizícia z USA, Šialenstvo z Maďarska a Pokrytectvo zo Švédska. Budú sa u nás cítiť ako doma.“ Inkvizícia, pokrytectvo a šialenstvo. Presne tak.

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo