Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2018, 10:43

Andrej Danko má mať titul JUDr. za plagiát

Andrej Danko má mať titul JUDr. za plagiát

Foto: TASR – Martin Baumann

Podľa zistení Denníka N vykradol predseda parlamentu päť učebníc.

Predseda parlamentu Andrej Danko uspel na univerzite v Banskej Bystrici s rigoróznou prácou, ktorú odpísal z cudzích textov. Informuje o tom dnes Denník N, ktorý to zistil po odtajnení práce.

Danko bol historicky prvým absolventom, ktorému Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici umožnila utajiť rigoróznu prácu. Po vyše mesiaci ustúpil kritikom a práca je už opäť dostupná v univerzitnej knižnici, pripomína Denník N. 

Predseda SNS poskladal rigoróznu prácu odovzdanú v roku 2000 z viacerých cudzích textov. „Text navodzuje dojem, akoby išlo o jeho vlastné myšlienky. Tie by ste však vo viac než 70-stranovej práci hľadali ťažko,“ píšu redaktori Denníka N. 

Po úvode je v Dankovej rigoróznej práci odkopírovaných hneď prvých dvadsať strán z českej publikácie Základy správnej vedy od autora Dušana Hendrycha. „Príliš sa nenatrápil, pracoval s 25 stranami knihy, z ktorých mnohé použil celé, len kde-tu vypustil pár viet,“ pokračuje Denník N s tým, že takto to pokračuje do konca práce, nasledujú len rozsiahle odkopírované časti skrípt. „V práci nie je ani samostatný záver, hoci ho pravidlá UMB vyžadovali.“

Danko prácu o verejnej správe minulý týždeň v knižnici UMB „odtajnil“, no zakázal ju fotografovať. Denník N preto najprv analyzoval rigoróznu prácu od advokáta Daniela Pisáka, ktorá sa kompletne zhoduje s prácou šéfa SNS. Pisák ju obhájil rok po Dankovi, v roku 2001.

Redaktori Denníka N ešte raz v stredu podrobne preštudovali v študovni UMB prácu Danka, aby sa uistili, že sa zhoduje s Pisákovou prácou. Kontrola textu potvrdila zhodu aj to, že práca predsedu Národnej rady nie je pôvodná a nie je originálnym dielom.

Kradnúť cudzie texty bolo zakázané aj v roku 2000, keď prácu obhajoval. Od rigoróznej práce sa očakáva, že je vedeckou prácou, autor ju musí písať sám. Aby sa mohol Danko stať doktorom práv, práve v tejto práci mal preukázať, že má hlbšie vedomosti o téme, ktorou sa zaoberá, a dokáže pracovať s novými poznatkami.

Inzercia

Podľa Denníka N cudzie texty v Dankovej práci nie sú navyše citované v súlade s vtedajšími pravidlami univerzity. Väčšina strán pôsobí dojmom, akoby boli z vlastnej hlavy autora.

„Úplne chýba zoznam použitej literatúry, bez ktorého nemal Andrej Danko prejsť. V knižnici UMB sme zistili, že v práci má niekoľko poznámok pod čiarou odkazujúcich na používané knihy, ktoré sú úplne rovnaké s tými, čo sú v Pisákovej práci. V jednej je dokonca aj rovnaký preklep,“ napísali. 

Keď sa minulý týždeň ukázalo, že Dankova práca je rovnaká s Pisákovou, rektor UMB Vladimír Hiadlovský reagoval, že plagiátorstvo považujú „za vážny celospoločenský morálny problém, ktorý bol v minulosti rozšírený aj na iných univerzitách a v celej spoločnosti“.

Dankovu aj Pisákovu prácu bude posudzovať nezávislá vyšetrovacia komisia, v pondelok o tom rozhodol akademický senát univerzity. V januári má oznámiť, ako možné plagiátorstvo vyhodnotila.

Dankov hovorca Tomáš Kostelník dnes uviedol, že predseda parlamentu sa nebude k téme svojej rigoróznej práce vyjadrovať do vyjadrenia príslušnej komisie.

„Keby pán predseda NR SR Andrej Danko reagoval na každé obvinenie Denníka N, tak by celé dni nič iné nerobil. Do vyjadrenia príslušnej komisie, ktorá jeho prácu posúdi, sa však už k tejto téme vyjadrovať nebude,“ povedal Kostelník.

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.

pred 2 hodinami

Autori štúdie z roku 2019, podľa ktorej strety polície v USA s Afroameričanmi nekončia smrťou výrazne častejšie, než strety polície s príslušníkmi iných rás, sa rozhodli ju stiahnuť. Vydali už dve protirečivé odôvodnenia, prečo tak urobili, píše o nich české ECHO24.

pred 4 hodinami

Novou predsedníčkou Krajského súdu v Trenčíne sa stala Iveta Záleská. Menovací dekrét jej odovzdala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Okrem Záleskej mali záujem o predsednícke kreslo aj doterajší predseda súdu Miroslav Manďák a krajskí sudcovia Alena Radičová a Michal Antala.

pred 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump zablahoželal svojmu poľskému náprotivkovi Andrzejovi Dudovi k jeho „historickému znovuzvoleniu“.