Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. novembec 2018

Ficova stávka na zlobu

Ficove reči o prevrate, útoky na mimovládky a novinárov nie sú len o psychológii, ale hlavne o taktike.
Ficova stávka na zlobu

Foto: TASR/Martin Baumann.

Éter je dnes zahltený expremiérovou verbálnou ofenzívou zloby na adresu novinárov, organizátorov protestov Za slušné Slovensko, prezidenta Kisku, skrátka každého, kto je v jeho očiach zodpovedný za jeho politický pád z premiérskeho kresla.

Intenzita a osobná podfarbenosť tejto kanonády je už taká vysoká, že to nutne vedie k otázke, čo je jej príčinou.

Jedno z vysvetlení, ktoré sa často objavuje, je psychologické. Robert Fico v ňom figuruje ako človek zahnaný do kúta, zaslepený túžbou po odvete, v mene ktorej je ochotný vzdať sa všetkých zábran. Je lákavé tomu uveriť. Veď takýto človek je už porazený, neschopný niečo vymyslieť a skôr či neskôr ho opustia aj najbližší spojenci. Skrátka, stačí už len chvíľu počkať na jeho koniec.

Také jednoduché to však s Robertom Ficom nebude.

Iste, psychologické motívy netreba úplne prehliadať. Frustrácia zo straty premiérskeho postu pod tlakom ulice po rokoch vyhrievania sa na výslní popularity je niečo, čo dokáže zomlieť aj takého zoceleného politika, ako je Robert Fico.

Oveľa väčšiu úlohu v tejto jeho dnešnej ofenzíve zloby však zohráva chladná taktika.

V čase, keď to po jarných udalostiach súvisiacich s vraždou Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka nejaký čas vyzeralo, že sa pôjde do predčasných volieb, som sa dôležitého politika Smeru opýtal, s čím pôjdu do predvolebnej kampane. Odpoveď znela, že to bude totálna mobilizácia ich voličov v tematickej línii Kiska, Soros, prevrat.

Z predčasných volieb síce nakoniec zišlo, ale Robert Fico už začal takto vytýčenú stratégiu napĺňať. Plus získa časový priestor pridať do ponuky ešte sociálne balíčky.

Inzercia

Čo bude výsledkom takejto taktiky? Okrem ďalšieho zhrubnutia verejnej debaty a jej zamorenia konšpiráciami, odpútavajúcimi pozornosť od dôležitých vecí, sa v konečnom dôsledku ukáže ako kontraproduktívna aj pre samotný Smer.

Touto taktikou stojacou na démonizácii novinárov, Sorosa, mimovládok a občianskych aktivistov bude Fico skúšať osloviť aj časť konzervatívneho publika. Zdieľať

Môže síce mobilizovať tvrdé jadro jeho voličov, ale mäkký obal skôr odradí a nové hlasy Smeru neprinesie. Strana týmto Ficovým komunikačným štýlom skôr stratí, ako získa. Šéfovi Smeru sa nepodarí ani stať sa hrdinom antisystému. Hoci práve v ňom vidí Fico zdroj nových hlasov. Títo voliči mu síce budú tlieskať, ale voliť ho nebudú. Autentickejších bojovníkov proti systému, ako je niekoľkonásobný premiér a šéf roky so štátom zrastajúcej strany, budú mať na výber viac ako dosť.

Ďalším kontraefektom z pohľadu Smeru bude, že Ficovo útočenie pomôže aj opozícii mobilizovať voličov, ktorí by sa za iných okolností na voľby vykašľali.

Touto taktikou stojacou na démonizácii novinárov, Sorosa, mimovládok a občianskych aktivistov bude Fico skúšať osloviť aj časť konzervatívneho publika. Niektorým sa môže páčiť, že v rámci nej budú fackovaní aj naši ideoví oponenti. Lenže primitívny útok je niečo celkom iné ako vášnivá ideová polemika. Je obrovský rozdiel medzi kritikou konkrétnych aktivít Georga Sorosa či niektorých mimovládnych organizácií a ich primitívnym hanobením a obviňovaním z organizácie štátneho prevratu. To druhé akúkoľvek zmysluplnú kritiku vlastne znemožňuje.

Navyše, ak by sa potvrdili indície organizátorov protestov Za slušné Slovensko, že boli odpočúvaní a sledovaní, a preukázalo sa, že za tým stáli orgány tohto štátu, bol by to aj pre konzervatívcov obrovský dôvod biť na poplach. To isté platí aj v prípade, ak by vyšlo najavo, že polícia ich na politickú objednávku šikanuje.

Zatvárať oči sa nedá ani nad plošným dehonestovaním občianskeho sektora. Aj medzi konzervatívcami je množstvo ľudí, ktorí sa občiansky angažujú, vyjadrujú sa k verejným témam, organizujú demonštrácie, petície za rodinu a zákaz hazardu, rôzne nátlakové akcie, referendá či lobujú u politikov v záujme svojich tém.

Ficov naratív, že toto všetko je nepriateľská činnosť, ich vystavuje riziku, že v budúcnosti aj tieto ich aktivity môže niekto označiť za protištátne.

Odporúčame